شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۰ - ۱۵:۲۳
آزادگان گيلاني از دوران اسارات مي‌گويند تا کتاب شود

پروژه تدوين تاريخ‌شفاهي آزادگان استان گيلان به همت حوزه‌هنري اين استان آغاز شد و سه جلد اين مجموعه تا پايان پاييز امسال، وارد بازار نشر مي‌شود. بيش از 2500 آزاده در شهرهاي مختلف استان گيلان زندگي مي‌كنند.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، دوران كودكي تا حضور اين آزادگان در جبهه‌ها به صورت خلاصه، در ابتداي اين آثار بازگو مي‌شوند و سپس، حوادث و دشواري‌ها و خاطرات مربوط به دوران اسارت از زبان آن‌ها بيان خواهند شد.

مصاحبه‌كنندگان پروژه تدوين تاريخ‌شفاهي آزادگان استان گيلان، گزيده‌اي از مجموعه خاطرات منتشر شده از آزادگان را مطالعه كرده تا شيوه گفت‌وگوي دقيق با آن‌ها را به دست آورند.

تاكنون مراحل مصاحبه با 200 آزاده گيلاني به اتمام رسيده و بخش‌هاي جذاب خاطرات آن‌ها در قالب كتاب، تدوين و منعكس خواهند شد. بيش از 2500 آزاده در استان گيلان شناسايي شده‌اند.

كتاب های خاطرات آزادگان استان گيلان، بر اساس شهرها گردآوري و منتشر خواهند شد. در حال حاضر، كتاب های شهرهاي «شفت»، «رشت»، «انزلي» و «سياهكل»، مراحل تدوبن را مي‌گذرانند.

گفت‌وگو با آزادگان شهرهاي «لاهيجان»، «رودسر»، «آستارا» و «طالش» نيز آغاز شده است. خاطرات 35 تن از آزادگان شهر «آستانه اشرفيه» نيز در دو مجلد تنظيم شده و در آينده‌اي نزديك به چاپ خواهند رسيد.

حوزه‌هنري استان گيلان، سه عنوان اثر از مجموعه تاريخ‌شفاهي آزادگان استان را تا پايان پاييز امسال، منتشر خواهد كرد. تعداد مجلدات این مجموعه، بين 100 تا 120 جلد پيش‌بيني شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط