چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۴
مقام معظم رهبری: همه در برابر کتاب مسوول هستند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز در دیدار مسوولان کتابخانه‌های بزرگ و عمومی و جمعی از کتاب‌داران سراسر کشور با اشاره به سابقه کهن و تاریخی ملت مسلمان ایران در تولید کتاب و کتاب‌خوانی، شرایط کنونی تولید و نشر کتاب و آمارهای مطالعه کتاب در کشور را راضی کننده ندانستند و همه مسوولان دستگاه‌های فرهنگی و مرتبط با موضوع کتاب و کتاب‌خوانی را به بازنگری جدی و حرکتی جدید و فراگیر برای ترویج کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب های مفید و سالم به‌ویژه در میان نوجوانان و جوانان فراخواندند./

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با تشکر و قدردانی از زحمات مسوولان کتابخانه‌ها و کتاب‌داران، برگزاری چنین دیداری را اقدامی نمادین برای احترام به کتاب و کتاب‌خوانی بیان کردند و افزودند: با وجود پیشرفت‌های اخیر در وسایل ارتباط جمعی و ارتباطات جدید و نوظهور، کتاب هیچگاه منزوی نخواهد شد و هیچ ابزار پیشرفته ارتباطاتی و فرهنگی نمی تواند جایگزین کتاب شود. 

کتاب‌خوانی، یکی از موضوعاتی بود که رهبر انقلاب اسلامی به تبیین ابعاد مختلف آن پرداختند و لازمه اهتمام به کتاب را ترویج کتاب‌خوانی همراه با تدبر دانستند. 

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تاکید بر این‌که همه دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی برای ترویج کتاب‌خوانی همراه با تدبر، وظیفه دارند افزودند: از آموزش و پرورش و مدارس ابتدایی تا دستگاه‌های ارتباط جمعی و تبلیغاتی اعم از مطبوعات و صدا و سیما در ترویج کتاب‌خوانی مسوول هستند. 

ایشان فراگیر شدن تبلیغات کتاب و کتاب‌خوانی در دستگاه‌های ارتباط جمعی و تبلیغاتی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: امروز برای برخی کالاها و محصولات کم اهمیت و حتی مضر تبلیغات گسترده‌ای در صدا و سیما و مطبوعات می‌شود اما برای کتاب که محصولی با عظمت و با ارزش است، تبلیغ و تشویق مناسبی صورت نمی‌گیرد. 

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: کتاب‌خوانی باید به یک عادت همیشگی در مردم به‌ویژه جوانان تبدیل شود و در سبد کالاهای مصرفی خانواده سهمی قابل قبول پیدا کند. 

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه سخنان خود به موضوع کتابخانه‌ها و نقش مهم کتاب‌داران برای راهنمایی کتابخوان‌ها اشاره کردند و افزودند: مهمترین و سنگین ترین وظیفه در کتابخانه‌ها، برعهده کتاب‌داران است. 

ایشان با تأکید بر اینکه کتاب‌داران منبع و مرجعی برای راهنمایی مراجعین به کتاب هستند خاطر نشان کردند: یکی از نیازهای کنونی، نظم مطالعاتی در میان دوست‌دارن کتاب است که کتاب‌داران با راهنمایی صحیح می توانند این خلاء را برطرف کنند. 

رهبر انقلاب اسلامی نقش کتاب‌داران در جهت دهی به مراجعان برای کتاب‌خوانی همراه با تأمل را یادآور شدند و با اشاره به اهمیت برنامه های مطالعاتی افزودند: یکی از نیازهای مهم جامعه به‌ویژه نسل نوجوان و جوان طراحی سیر مطالعاتی در موضوعات مختلف و با تنوع مناسب است. 

عرضه کتاب سالم و جلوگیری از ورود کتابهای مضر، یکی دیگر از محورهای سخنان حضرت آیت الله خامنه ای بود. 

ایشان درباره این موضوع خاطر نشان کردند: لزوما هر کتابی مفید نیست و نمی توان بازار کتاب را آزاد گذاشت تا کتاب‌های مضر وارد جامعه شوند. 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم ترویج کتاب‌های خوب و سالم و جلوگیری از تغذیه معنوی ناسالم افزودند: گاهی در بازار کتاب، کارهایی به ظاهر فرهنگی ولی با مقاصد سیاسی و انحرافی دیده می
‌شوند که باید به این موضوع توجه جدی تری شود. 

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: تولید، ترجمه، و نشر کتاب باید بر طرف کننده نیازها و خلاءهای فکری جامعه باشد. 

رهبر انقلاب اسلامی همه دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی کشور را به حرکتی جدید و فراگیر در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی فراخواندند و خاطر نشان کردند: تیراژهای چند هزاری و چاپ‌های مکرر کنونی کتاب، شایسته کشوری 75 میلیونی و با جمعیت گسترده جوان، نیست. 

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به درصد بسیار بالای با سوادی در کشور افزودند: باید از این فرصت برای گسترش توجه به کتاب‌های مورد نیاز جامعه و کتاب‌خوانی همراه با فکر و تدبر استفاده شود. 

همچنین در ابتدای این دیدار سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در عرصه کتاب و کتاب‌خوانی گفت: افزایش حدود 48 درصدی کتابخانه های عمومی و 20 برابر شدن خرید کتاب در شش سال گذشته، آغاز برنامه مطالعاتی سند نهضت مطالعه مفید و سند چشم انداز نهاد کتابخانه، برگزاری مسابقات متعدد کتاب‌خوانی و جشنواره های کتاب، برگزاری نمایشگاههای عمومی و تخصصی کتاب، راه اندازی شبکه کتابخوانان حرفه ای، و آموزش و ارتقاء علمی کتاب‌داران از جمله تلاشها و اقدامات انجام گرفته است. 

در این دیدار، واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی و برنامه های فرهنگی این نهاد ارائه کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها