سعید علیائی، دانشیار گروه الکترونیک و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید رجائی، ضمن اشاره به انتشار کتاب «کریستال‌های فوتونی؛ افزاره­ها، نانوساختارها، فیبرها و حسگرها» توجه به واژگان مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بهره‌گیری از تجربیات آزمایشگاهی داخلی را از ویژگی‌های این کتاب برشمرد.
علیائی: کریستال‌‌های فوتونی بر پایه علم بومی تالیف شده است/ توجه به واژگان مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی
دکتر سعید علیائی، دانشیار گروه الکترونیک و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره کتاب «کریستال‌های فوتونی؛ افزاره‌ها، نانوساختارها، فیبرها و حسگرها» اظهار کرد: کمتر از 30 سال از معرفی کریستال‌های فوتونی دوبعدی نمی‌گذرد، اما سیر پرشتاب تحولات علمی و جذابیت این حوزه از علم موجب شده تا در همین مدت نیز انواع ساختارهای کریستال فوتونی طراحی، مدل‌سازی، شبیه‌سازی، بهینه‌سازی و ساخته شود، نخستین ساختار کریستال فوتونی دوبعدی در سال 1996 یعنی 20 سال پیش ساخته شد. پیشرفت قابل‌توجه در این حوزه از علم امیدها را برای داشتن سامانه‌های تمام نوری و جایگزینی الکترون با فوتون تقویت کرده است.
 
وی افزود: با توجه به ضرورت پرداختن به این حوزه از علم، کتاب کریستال‌های فوتونی تالیف شده است. علاوه‌ بر مرور مفاهیم و کلیات کریستال‌های فوتونی شرح مختصری از فیبرها و موج‌برها، افزاره‌ها و نانوساختارهای کریستال فوتونی نیز ارائه شده است. حسگرهای کریستال فوتونی عمده مباحث این کتاب را تشکیل می‌دهد که حاصل چند سال تدریس و پژوهش در آزمایشگاه تحقیقاتی نانوفوتونیک و اپتوالکترونیک (NORLab) است.
 
علیائی ادامه داد: کتاب حاصل فعالیت جمعی از پژوهشگران با همکاری مهندس احمد محب­زاده بهابادی است. کتاب کریستال‌های فوتونی ادامه چاپ منابع «مقدمه‌ای بر فوتونیک» و «مهندسی لیزر و مخابرات نوری فضای آزاد» است. مقدمه این کتاب به قلم دکتر نصرت­‌الله گران‌پایه، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر تحریر شده است. ویراستاری علمی این کتاب نیز به همت وی صورت گرفته است.
 
دانشیار دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی گفت: کتاب در 11 فصل تدوین شده و دو فصل ابتدایی به معرفی  مشخصه‏‌ها، و روش‌‏های تحلیل کریستال‌‏های فوتونی اشاره دارد. افزاره‌‏های کریستال فوتونی مانند فیبرهای کریستال فوتونی هسته هوا و هسته جامد، حسگرهای کریستال فوتونی زیستی، فشار، جابه‌جایی، و گاز مبتنی بر کریستال‌‏های فوتونی و تشدیدگرهای کریستال فوتونی طراحی و تحلیل در سومین فصل کتاب بررسی شده‌اند. بخش کاربردی این کتاب نیز نتیجه پژوهش‌های مولف کتاب در حوزه مباحث تئوری است. تلاش کردم تا از واژه‌‏های فارسی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی استفاده کنم. دانش‌پژوهان همه مقاطع تحصیلی مخاطب این کتاب هستند.

 کتاب «کریستال‌های فوتونی؛ افزاره‌ها، نانوساختارها، فیبرها و حسگرها» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 264 صفحه، به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی منتشر شده است.
کد مطلب : ۲۴۱۹۲۹
https://www.ibna.ir/vdcewz8wojh8eoi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

Tv کتاب