رییس موزه هنرهای معاصر تهران در نشست خبری مرورآثار مهدی سحابی با تاکید بر مغفول ماندن این هنرمند عنوان کرد که موزه باید خیلی قبل‌تر از این دین خود را به سحابی ادا می‌کرد.
موزه باید زودتر از این دین خود به سحابی را ادا می‌کرد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، احسان آقایی در این نشست خبری عنوان کرد: یکی از برنامه‌های مهمی که قبل از بازگشایی موزه در دستور کار ما قرار داشت پرداختن به آثار هنرمندان معاصری بود که تاکنون به شکل جدی به آثار آنها پرداخته نشده است.

وی با بیان اینکه نمایش آثار مهدی سحابی تحقق این وعده است، گفت: سحابی در زمره هنرمندانی است که وجهی متکثر در خلق اثر، در مدیوم‌های مختلف را دارد و از این منظر در حوزه تجسمی و ادبیات بسیار پرکار بوده است.

رییس موزه هنرهای معاصر تهران با بیان اینکه برخی از هنرمندان، موزه‌ای هستند، افزود: هنرمند موزه‌ای، هنرمندی است که توانسته در طول عمر خود مسیر مشخصی را رقم بزند و ممکن است در برخی موارد زیر غبار فراموشی قرار گرفته باشد. این افراد از جمله مهدی سحابی به اندازه زحماتی که کشیده‌اند شناخته شده نیستند و موزه باید خیلی قبل‌تر از این دین خود را به مهدی سحابی ادا می‌کرد.

تاثیر آثار ادبی بر عکس‌های سحابی
مژده طباطبایی، کیوریتور بخش هنری نمایشگاه هم در این نشست گفت: از سال 98 یک دهه بعد از مرگ مهدی سحابی ما برنامه‌ای را تحت عنوان «پس از ده سال» برگزار کردیم که در آن با حمایت خانواده مرحوم سحابی تعدادی از آثار این هنرمند را در گالری مژده به نمایش درآوردیم.

وی ادامه داد: این نمایشگاه شروعی بود بر پروژه‌ای که قرار است در موزه برگزار شود. در آذر ماه 1399 ما با موزه هنرهای معاصر تهران به تفاهم رسیدیم که جدای از نمایش آثار ، کتاب‌هایی درباره این هنرمند را هم به چاپ برسانیم.

طباطبایی گفت: تعداد آثار سحابی در مجموعه‌های مختلف بیشمار بود و ما هر چه بیشتر تلاش و جست وجو می‌کردیم آثار بیشتری به دست می‌آمد و تنوع این آثار به لحاظ مدیوم هم بسیار بود.

طباطبایی با اشاره به اینکه سحابی در دوره‌های مختلف مدام آثار خودش را تکرار کرده است گفت: به جز آثار عکاسی سحابی، آثار این هنرمند را می‌توان به 14 دوره تقسیم کرد. ما ابتدا می‌خواستیم این دوره بندی را بر اساس تاریخ اثر دسته‌بندی کنیم اما در نهایت به دلیل همین تکرار در آثار ما تصمیم گرفتیم آثار سحابی را در قالب مجموعه آثار دسته‌بندی کنیم.

وی با اشاره به وجه ادبی سحابی گفت: ما در روند بررسی‌های خود متوجه این موضوع شدیم که آثار ادبی او تاثیر بسیاری بر روی آثار تجسمی آن گذاشته است و همین امر ما را بر این داشت که در کنار نمایشگاه تجسمی، درباره وجه ادبی سحابی نیز کارهایی انجام دهیم.

کیوریتور هنری نمایشگاه با بیان اینکه 310 اثر از سحابی در کتاب آثار او به چاپ می‌رسد، افزود: 126 اثر از مهدی سحابی در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید.

طباطبایی با بیان اینکه در جریان این نمایشگاه نشست‌های تخصصی درباره وجوه ادبی مهدی سحابی در موزه برگزار می‌شود، گفت: ما در جریان تحقیقاتمان مجموعه نگاتیو‌ها و عکس‌هایی از آقای سحابی پیدا کردیم که نمایش آنها شگفتی این نمایشگاه خواهد بود. بیشتر این عکس‌ها با موضوع انقلاب است و پیش از این هرگز به نمایش در نیامده است.

مهدی سحابی یک من با وجوه متکثر است
سهراب احمدی، کیوریتور ادبی نمایشگاه نیز در ادامه این نشست با بیان جملاتی از کتاب «در جست وجوی زمان از دست رفته» مارسل پروست که سحابی ترجمه آن را انجام داده است، گفت: مهدی سحابی یک «من» است با وجوه متکثر مختلف. وی گاه این من را به بیان واژگانی و گاه در بیان تصویری عیان کرده است و برای ‌نشان دادن تصویر درست از سحابی نمی‌توان این دو وجه را از هم جدا کرد.

وی با اشاره به اینکه برای این نمایشگاه دو کتاب مجزا به چاپ می‌رسد، افزود: در یکی از این کتاب‌ها به آثار تجسمی و یکی از کتاب‌ها به آثار ادبی سحابی پرداخته شده و در آن به صورت روش‌مند و پیکره‌مند مطابق با روش‌های مطالعاتی در دانشگاه، آثار هنری و ادبی سحابی مورد نقد و خوانش نشانه‌ شناسانه ، روانکاوانه ، جامعه‌شناختی وغیره قرار گرفته است.

نمایشگاه مرور آثار مهدی سحابی در موزه هنرهای معاصر تهران سه‌شنبه 11 آبان ماه 1400 گشایش می‌یابد و تا 28 آذرماه همزمان با نمایشگاه «نهان بر عیان» برپاست.
 
کد مطلب : ۳۱۲۸۳۸
https://www.ibna.ir/vdcc1iq142bqs48.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
مردی که نادر بود
پرونده ویژه بزرگداشت فردوسی