یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۷
«پایان بازی؛ بررسی تاریخی همکاری‌های آمریکا و اروپا در خاورمیانه» چاپ دومی شد

کتاب «پایان بازی» حاصل مطالعات و بررسی‌های انجام شده یکی از دیپلمات‌های اروپایی پیرامون روابط میان آمریکا و اروپا و سیاست‌های آنها در قبال خاورمیانه در طول دوره‌های مختلف تاریخی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «پایان بازی» با عنوان فرعی بررسی تاریخی همکاری‌های آمریکا و اروپا در خاورمیانه تالیف چارلز تیپو و ترجمه عماد هلالات و امیررضا مقومی از سوی انتشارات ایران به چاپ دوم رسید.

این کتاب حاصل مطالعات و بررسی‌های انجام شده یکی از دیپلمات‌های اروپایی پیرامون روابط میان آمریکا و اروپا و سیاست‌های آنها در قبال خاورمیانه در طول دوره‌های مختلف تاریخی است. کشورهای اروپایی و آمریکا از دهه‌ها پیش با حضور و دخالت در منطقه خاورمیانه، تأثیر زیادی بر سرنوشت این محدوده جغرافیایی منحصر به‌فرد داشته و سبب تغییرات سیاسی زیادی در کشورهای این منطقه شده‌اند.

حضور کشورهای اروپایی و آمریکا در خاورمیانه اگرچه در دوره‌هایی با تقویت همکاری بین آنها همراه بوده، اما در سال‌های اخیر با چالش‌ها و تعارضات زیادی مواجه شده و بر حضور آنها در خاورمیانه تأثیرات منفی فراوانی گذاشته است.

نویسنده کتاب توانسته است نوع نگاه دستگاه‌های دیپلماسی کشورهای اروپایی و آمریکا به مسئله خاورمیانه و ادراک آنها از اوضاع این منطقه را با ظرافت و نکته‌بینی خاصی ترسیم نماید.

از این رو، مطالعه این کتاب برای علاقه‌مندان حوزه خاورمیانه از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

گفت‌وگوی بین‌المللی در مورد منطقه همچنان بالقوه بر ایده «مداخله غرب» متکی است. علی‌رغم ارتباط این ایده با توصیف نقش گذشته کشورهای اروپایی و ایالات متحده در سیاست خاورمیانه، امروزه شکاف در میان متحدان غربی به قدری زیاد است که تقریباً به‌طور قطع «غرب» در خاورمیانه به عنوان نیروی سیاسی وجود ندارد. پس مسئله این نیست که آیا این یک تحول مثبت یا منفی است، بلکه سؤال این است که چگونه این تغییر، ژئوپلیتیک منطقه‌ای و بین‌المللی را تغییر می‌دهد؟

کتاب «پایان بازی» با عنوان فرعی بررسی تاریخی همکاری‌های آمریکا و اروپا در خاورمیانه تالیف چارلز تیپو و ترجمه عماد هلالات و امیررضا مقومی در ۲۷۲ صفحه و بهای صد هزار تومان از سوی انتشارات ایران به چاپ دوم رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها