سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۴
برترین‌های کتاب و کتابخانه‌های عمومی استان فارس معرفی شدند

فارس- آیین گرامیداشت رو کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان فارس با معرفی و تقدیر از ۵۰ برگزیده حوزه کتاب و کتابخانه‌های عمومی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در شیراز، آیین گرامیداشت رو کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان فارس ظهر سه شنبه ۳۰ آبان ماه با حضور محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس محمدخسین فیروزی، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فرمانداران، شهرداران، مسئولان استانی، کتابداران، خیرین، فعالان حوزه کتاب و کتابخانه و اصحاب رسانه استان فارس در آرامگاه سعدی شیراز برگزار شد.

در این آیین از ۵۰ برگزیده فعال در حوزه کتابخانه های عمومی استان فارس شامل کتابداران و کتابخانه های نهادی و مشارکتی برتر، خدمتگزار برتر، کتابخوانان برتر استان در رده های سنی، پیشکسوت، خیرین، نمایندگان و انجمن های برگزیده تجلیل شد.در حوزه کتابخانه های نهادی، «کتابخانه عمومی پارسه» مرودشت، «کتابخانه ملامحمد شفیع ارسنجانی» ارسنحان؛ «کتابخانه عمومی سوریان» بوانات؛ «کتابخانه عمومی محقق العلما» استهبان؛ «کتابخانه عمومی گنج شایگان» لارستان و «کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع)» کازرون برگزده شدند.در بخش کتابدار برگزیده نهادی از ۱۵ کتابدار فارس شامل مرضیه احمدی، کتابخانه عمومی قایمه اشکنان لامرد؛ نسرین صدرنیا، کتابخانه عمومی میرزا امان الله طباطبایی فهلیان ممسنی؛ سکینه رزمدیده، کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) لامرد؛ فریده زارعی، کتابخانه عمومی ابوذر کتکی ارسنجان؛ سکینه حسینی، کتابخانه عمومی فرهنگ فورک داراب؛ لیلا اسکندری، کتابخانه عمومی آلاله شهر میان اقلید؛ فاطمه ستاره، کتابخانه عمومی امام صادق زاهد شهر فسا؛ لیلا نعمت اللهی، کتابخانه عمومی شهدای گمنام زرقان؛ سعید نیک روش، کتابخانه عمومی گنجینه دانش قیر؛ ندا دهقانی، کتابخانه عمومی مولوی شیراز؛ مریم رضا نژاد، کتابخانه عمومی کودکان شقایق شیراز، فیروزه قشقایی، کتابخانه عمومی محمد بهمن بیگی شیراز؛ زینب میاندهی، کتابخانه عمومی آیت الله یحیی انصاری داراب؛ سوسن دهقانی، کتابخانه عمومی دکتر جمشید صداقت کیش آباده؛ ماهنگار وزیری نمدی کتابخانه عمومی روزبه فیروزآباد؛ زهره بردبار، کتابخانه عمومی دکتر آیت الله بهشتی فسا و سجاد شاهسونی، کتابخانه عمومی زنده یاد محمدحسن رجبی نی ریز قدردانی شد.افزون بر این در بخش کتابخانه های مشارکتی، کتابخانه امیر میرزایی فیشور به عنوان کتابخانه برتر مشارکتی؛ مهناز عباسی از کتابخانه مکتب جعفری شیراز در بخش کتابدار برتر کتابخانه مشارکتی و مریم صمیعانی از کتابخانه آیت ا… سید عبدالله زبرجد شیراز به عنوان مسئول کتابخانه مشارکتی برتر معرفی شدند.همچنین از معصومه شیبانی از استهبان در بخش پیشکسوت برگزیده و فرهاد یوسفی شورباخلو از آباده در بخش خدمتگزار برگزیده تقدیر شد.

در ادامه روژان سپاسدار جهرمی از قیروکارزین در گروه سنی خردسال؛ زهرا دهقان از ممسنی در گروه سنی کودک؛ آویسا نوروزی از فیروزآباد در گروه سنی نوجوان؛ فائزه احمدی از لامرد در گروه سنی جوان و بزرگسال و کمال برومند ار شیراز در گروه سنی سالمند کتابخوانان برتر جشن کتاب استان فارس در ۱۴۰۲ شدند.

همچنین در بخش خیرین برتر حوزه کتاب نیز احمد نفر از آباده، بهرام دوستی روشن از اوز، عبدالکریم ناطقیاز لارستان، عیسی رضایی از فسا و مهدی اسکندری از اقلید تقدیر شد. در حوزه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ها نیز سه انجمن شهرستان کازرون به ریاست محمد علی بخرد، سپیدان به ریاست علیرضا سامری و لارستان به ریاست جلیل حسنی به عنوان برترین انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان های فارس برتر شناخته شدند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس در این برنامه با بیان اینکه این روزها نمی توان جلسه ای را آغاز کرد و نامی و یادی از غزه نداشت، گفت: شهادت بیش از ۴۵۰۰ کودک مظلوم غزه بر اثر جنایات رژیم صهیونیستی، رخدادی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. حتماً جنایت‌های این روزها و مقاومت برادران و خواهران ما در غزه، نتیجه قطعی پیروزی جبهه اسلام را در پی خواهد داشت.

فیروزی با بیان اینکه راهبردی نهاد در چند سال اخیر «تغییر نگاه و رویکرد به کتابخانه‌های عمومی» در بین مردم و مسئولین است، بیان کرد: این تغییر رویکرد منجر می شود که کتابخانه عمومی، با تعریف و نقش جدید خود به عنوان مرکز فرهنگی-اجتماعی محلی، از سوی مدیران و جامعه درک شود.

وی افزود: حضور رئیس جمهور در آیین ملی سال قبل و صدور پیام در آیین ملی امسال در ۲۴ آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، نشان از اهتمام دولت مردمی برای رفع مشکلات نهاد و ترویج فرهنگ کتابخوانی با محوریت کتابخانه ها است. امید است با این سطح از همراهی راه برای حل مسائل ریشه‌دار این حوزه و ارتقای منزلت و بهبود معیشت کتابداران هموارتر شود.

افتتاح ۱۹ باب کتابخانه در ۲ سال گذشته در راستای عدالت فرهنگی

مدیرکل کتابخانه های عمونی فارس اضافه کرد: دسترسی آسان به کتاب، سیاست دولت مردمی در راستای عدالت فرهنگی است. افتتاح ۱۹ باب کتابخانه در ۲ سال گذشته در فارس پهناور شاهد این مدعا است.

وی با تصریح اینکه نهضت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام استان فارس با استفاده از ظرفیت سفرهای شهرستانی استاندار در جریان است، گفت: آغاز روند احداث کتابخانه مرکزی شیراز، که هدیه فرهنگی رئیس جمهور در سفر اخیرشان به فارس بود، نشان از گام‌های نو و جدی در توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و کتابخانه ای دارد. که به واقع آیندگان قضاوت خواهند کرد که چه پایه گذاری نیکویی صورت گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس در ادامه کتابداران را مشاوران امین و گوهران پنهان کتابخانه، توصیف و اضافه کرد: کتابداران در هر شرایط فضل و دانایی را به جامعه ارمغان می دهند. از زحمات قریب به ۵۰۰ کتابدار و همکاران این مجموعه که علی رغم برخی کمبودها با عشق به ایران و کودکان این سرزمین، شمع دانایی را در جان آنها روشن نگه می‌دارند و صبورانه در این مسیر پیش می‌روند، صمیمانه قدردانی می‌کنم و این روز و هفته را تبریک می‌گویم.

وی گفت: به نمایندگی از کتابداران عزیز و قریب به ۷۰۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی در فارس اعلام می‌کنم که مرکز اثرگذار کتابخانه، ظرفیت عظیمی برای خدمت‌رسانی به آحاد مردم دارد.
فیروزی گفت: با بیان اینکه با تقدیر از استاندار فارس و ۹ برگزیده در حوزه کتابخوانی از استان؛ فارس صاحب بیشترین برگزیدگان ملی عرصه کتاب و کتابخانه های عمومی در روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار ش و به شایستگی فارس در قله کتابخوانی کشور قرار گرفت. کسب این ۱۰ جایگاه ارزشمند با تلاش های خالصانه همکارانم رقم خورده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی با بیان اینکه امروز بار کتابخوانی کشور بر عهده کتابخانه های عمومی است، اعلام کرد: کتابخانه های عمومی این شبکه گسترده کتاب محور با قدرت در حکمرانی فرهنگی نقش آفرینی می کند. و نقش آن انکار ناپذیر است. رشد متوسط ۴۰ درصد در شاخص های حرفه ای کتابداری و کتابخانه ای امانت، عضویت و منابع در یک سال گذشته استان فارس نشان از اهتمام جدی به توسعه امر عمومی و توجه به نیاز های مردم در کتابخانه های عمومی است.

فیروزی اضافه کرد: به لطف خداوند و همراهی موثرین و فعالان حوزه کتابخانه های عمومی، مدیران ارشد استان، استاندار فارس و نماینده ارجمند رهبر معظم انقلاب، خیرین و نیک اندیشان و همکاران بی ادعا و دغدغه مندم، مسیر تحول کمی و کیفی در کتابخانه های عمومی آغاز شده است. این محقق نمی شود مگر با همکاری و همدلی همه جریان های موثر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و این مجموعه به فرموده رهبر انقلاب صددرصد فرهنگی است و در مسیر خود با تکیه بر دانش و علم و در راستای سیاست های نهاد کتابخانه ها آینده ای خواندنی و روشن برای فارس و مردمان با فرهنگ آن ترسیم کرده است.

ضرورت دارد در نهضت ملی مسکن کتابخانه ایجاد شود

استاندار فارس نیز در این آیین گفت: بعید است بشود سرزمینی را با فرهنگ و با اصالت و با اهمیت تلقی کرد به جز اینکه در فرهنگ کتاب قوی باشد و بدرخشد.

محمد هادی ایمانیه با اشاره به اینکه در هفته کتاب سال جای ۱۰ برگزیده استان فارس درخشیدند، افزود: این انتخاب ها نشان داد فارس آنچه شایسته است را یافته است.

وی در ادامه از اقدام دولت در موظف کردن انبوه‌سازان به ساخت کتابخانه در نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: حتماً در کنار مجتمع های مسکونی ساخت کتابخانه از ضروریات است.

استاندار فارس از نظارت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس بر این کار خبر داد و گفت: یازده پروژه نهضت ملی مسکن در شهر صدرا هر یک نیاز به کتابخانه دارد. بنابر این همزمان با قرار دادن کلید مسکن به دست مردم باید درهای کتابخانه هر مجتمع مسکونی هم باز شود.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی فارس از موافقت دولت با احداث کتابخانه مرکزی شیراز نیز خبر داد و افزود: خیلی شایسته نبود در شهری مانند شیراز با قدمت تاریخی و تمدنی کتابخانه مرکزی نداشته باشیم.

وی با اعلام اینکه محل احداث کتابخانه مرکزی شیراز مشخص شده و طراحی نقشه آن در یکی دو هفته آینده به پایان می رسد، خاطرنشان کرد: در جلسه‌ای که با حضور وزیر کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم نیز برای تامین بودجه با ۴۰۰ میلیلرد تومان اعتبار و نیم درصد سهم شهرداری این پروژه به بهره برداری می رسد.

استاندار فارس در زمینه گسترش کتابخوانی عشایر و کتابخانه سایر عشایری هم دست یاری به سوی کمک خیرین دراز کرد و گفت: تلاش کنیم کتابخانه های سیار که هر یک می تواند مورد استفاده ۱۵ روستا قرار گیرد را توسعه دهیم.

ایمانیه با بیان اینکه مساجد، دانشگاه ها و مدارس کتابخانه دارند تصریح کرد: حتی ادارت هم در برخی شهرستان ها دارای کتابخانه است اما در مجموع چند ساعت از این فضاها استفاده می شود؟

وی با تکرار پیشنهادی که در کتابگردی شیراز داد عنوان کرد: کتاب پس از خواندن توسط مشتری به شکل سالم با بیست درصد قیمت کمتر به کتابفروشی فروخته شود. این چرخش کتاب موجب استفاده افراد بیشتری خواهد بود. اهدای کتاب را باید به فرهنگ تبدیل کرد همچنان که صنایع دستی فارس هم هدیه داده شود.

کتابخانه شهید دستغیب قول داده شد تا دهه فجر بازگشایی شود.
به گزارش ایبنا؛ در پایان از یازده نماینده مردم فارس به عنوان نمایندگان حامی کتاب قدردانی شد. محسن علیزاده، نماینده مردم سپیدان و بیضا؛ مسلم صالحی، نماینده مردم اقلید؛ علیرضا پاک فطرت، روح الله نجابت، جعفر قادری و ابراهیم عزیزی نمایندگان مردم شیراز و زرقان؛ فریدون عباسی دوانی نماینده کازرون؛ مهدی موسوی، نماینده لامرد؛ حسین حسین زاده، نماینده لارستان؛ حجت الله فیروزی، نماینده شهرستان فسا و عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار نمایندگان برتر معرفی و قدردانی شدند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها