دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۷
معارف صحیفه سجادیه به زبانی ساده و همه فهم

کتابی که اینک در دست دارید با این هدف نگاشته شده که معارف والای صحیفه سجادیه را ماندگار و آسمانی را به زبانی ساده و همه فهم برای مخاطب امروز بازنویسی کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، میراث گرانسنگ معارف دینی که نوری تابنده در تاریکی‌های نادانی شد، امروز بیش از هر زمان نیازمند کاوش و بازیابی است. این گنجینه‌ها باید با رویکردی تازه بازخوانی شود و با نگاهی نوین بازنویسی شود تا بتواند به تناسب فهم و دريافت و ذائقه مخاطب امروز تشنگی او را برطرف سازد. صحیفه سجادیه که مجموعه دعاهای املاشده از زبان حضرت امام سجاد علم است به عنوان خواهر قرآن و زبور خاندان پیامبر شهرت دارد و دارای چنان موقعیتی است که بعد از قرآن و نهج البلاغه هیچ کتاب و اثری نوشتاری در جامعه دينی ما به آن نرسیده است. 

کتاب «همه چیز روبه‌راه است»؛ با زبانی ساده و صمیمی از نیایش‌های صحیفه سجادیه است. که باید با رویکردی تازه بازخوانی شود و با نگاهی نوین بازنویسی شود تا بتواند به تناسب فهم و دریافت و ذوق و ذائقه مخاطب امروز تشنگی و نیاز او را برطرف سازد. شاید به جرأت بتوان گفت که هیچ قوم و جماعتی در جهان به اندازه ما نسبت به سرمایه‌های معنویشان بی‌اعتنا و بی‌رغبت نیستند- چنانکه حتی نسبت به داشته‌های مادی‌مان چنین هستیم - و بی راه نیست اگر خود را به طنزی تلخ «سخاوتمندترین مردم دنیا» بدانیم!

نشر خیمه با این هدف مجموعه «آسمان همین حوالی» را طراحی کرده و در نخستین گام بازنویسی بخش‌هایی از صحیفه مبارکه سجادیه را با عنوان «همه چیز رو به راه است؛ ممنونم» منتشر کرده است.

صحیفه سجادیه که مجموعه دعاهای املاشده از زبان زین العابدین، حضرت امام سجاد(ع) است به عنوان خواهر قرآن و زبور خاندان پیامبر شهرت دارد و دارای چنان جایگاه و موقعیتی است که بعد از قرآن و نهج البلاغه هیچ کتاب و اثری نوشتاری در جامعه دینی ما، به آن نرسیده است. دوست و دشمن به این جایگاه اعتراف کرده‌اند و هیچ از آن و صاحب آن نمی‌دانسته‌اند در نخستین آشنایی با این اثر بدیع دچار شیفتگی شده و دل به آن باخته‌اند.

کتابی که اینک در دست دارید با این هدف نگاشته شده که معارف والای این اثر ماندگار و آسمانی را به زبانی ساده و همه فهم برای مخاطب امروز بازنویسی کند، بی آنکه از روح مضمون و حال و هوای محتوا دور شود. نویسنده تلاش کرده است تا با قلمی روان و نثری صمیمانه همان مضامین را با حال و هوای زندگی مخاطب جوان عرضه دارد و مخصوصاً زمینه و فضایی برای نزدیک شدن به احساس مناجات و گفت وگو با خداوند فراهم سازد. در زندگی آشفته و فضای غبارآلود دنیای امروز شاید هیــچ درمانی به اندازه مناجات برای دردهای انسان معاصر اثربخش و مفید واقع نشود. اگر کسی به هر دلیل مهارت مناجات را نیاموخته باشد و تجربه رازونیاز با پرودگار را نداشته باشد، متن این کتاب می‌تواند به نرمی و ملایمت او را همراهی کند و زبانش را گویا و دلش را گرما و نور ببخشد تا اندک اندک با راهنمایی سرور اهل عبادت، امام سجاد این مهارت را بیاموزد و دردهای دل خود را با خداوند بگوید و چنان که سزاوار و شایسته است با پروردگار خود حرف بزند.

در مقدمه این کتاب آمده است: «اسلام به عنوان مجموعه‌ای پیوسته و همگن از شناختنامه‌ها و راهنماها برای زندگی فردی و اجتماعی بشر، متعهد است که مسیر نیکبختی انسان را به بهترین شکل ممکن روشن سازد و راه رسیدن او به سعادت جاودان را از کوتاه‌ترین و هموارترین معبرنشان دهد. میراث ارجمند و گرانسنگ معارف دینی که نوری تابنده در تاریکی‌های جهل و نادانی شد و تمدن اسلامی را بنیان نهاد امروز بیش از هر زمان نیازمند کاوش و بازیابی است. این گنج‌ها و گنجینه‌ها که سرمایه معنوی انسان معاصر است.

بی تردید اگر مجموعه سخنان گهربار و آموزه‌های ارزشمند پیشوایان دین در دست دیگران بود قدر و قیمت آنها را بسیار بیش از ما می‌دانستند و اگر این رهنمودها به گوششان می‌رسید به جان و دل می‌گرفتند و در پی اولیای حق می‌آمدند. میراث عظیم معرفتی و دینی ما، چه آثار باقی مانده از اولیای خداوند مانند کتاب‌های بزرگ و مجموعه‌های روایی و چه تأليفات علما و دانشمندان بزرگواری که روح تعالیم دین را در قالب خود جای داده‌اند برای رسیدن به دیدرس و دسترس مخاطب امروز هم در شیوه نگارش و ترجمه نیازمند فرآوری است و هم در شکل عرضه و قالب تولید، نیازمند کارهایی ویژه است.»

کتاب «همه چیز روبه راه است؛ ممنونم» نوشته شهاد زمانی در 120 صفحه و با قیمت 95000 تومان از سوی انتشارات خیمه منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها