چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱
کتابخانه‌ها بخشی از ساختار اجتماعی جامعه هستند

در دومین همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و کسب و کارهای کوچک در مشهد از کتابخانه‌ها به‌عنوان بخشی از ساختار اجتماعی جامعه یاد شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان رضوی، دومین همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و کسب و کارهای کوچک با حضور معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مدیرکل آموزش و پژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از استادان حوزه کتاب به میزبانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد مقدس برگزار شد.

سیدباقر میرعبداللهی، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این نشست با بیان اینکه نهاد به دنبال تفسیر و  کارکردی جدیدی از مفهوم ارائه خدمات به مراجعین است، گفت: در واقع این همایش تجلی‌گاه این امر است و خروجی آن یک برنامه و راهبرد استراتژیک در این مسیر خواهد بود.

 وی معاونت برنامه‌ریزی را تدوینگر بینش جاری نهاد درباره کتابخانه‌ها را در جامعه دانست و  اظهار کرد: انتظار ما از پیوند نهاد با دانشگاه‌ها به‌عنوان نمایندگی حوزه نخبگان ارائه مفهوم درست و اساسی از کتابخانه‌ها و ارائه خدمات آن‌ها است.

 میرعبداللهی ادامه داد: اعتقاد داریم کتابخانه‌ها سازمان‌های اجتماعی و بخشی از ساختار اجتماعی جامعه هستند که توان اراده خدمات به همه اقشار را دارند و این ویژگی قامتی فراتر از دیگر سازمان‌ها به کتابخانه‌ها اهدا می‌کند، چراکه کتابخانه‌ها یک ماهیت کل‌نگر دارد و تلاش ما بر این است که با معرفی بیشتر آن‌ها مرتبه‌ای فراتر از دفینه‌سازی اطلاعات به کتابخانه‌ها اطلاق کنیم.

 وی افزود: البته برای رسیدن به این هدف نیازمند تدوین و تبیین هستیم.  مهمترین چالش کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها در این ایده، باورها و ذهنیات است؛ به‌عبارت ساده‌تر نیازمند تغییر فرهنگ سازمانی کتابداران و پژوهشگران این حوزه برای تبیین بیش از پیش مفاهیم هستیم که از اهداف اصلی این همایش نیز است.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهارکرد:  امیدوارم به برکت خاک مشهد‌الرضا  و با توجه به تلاش و پیشتکار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و تاکید دبیرکل نهاد خروجی این همایش فراتر از یک گردهمایی مرسوم باشد و در آینده شاهد اتفاقات بزرگ و موثر در این حوزه باشیم.

کتابخانه‌های عمومی در مسیر تبدیل شدن به فرهنگسراهای عمومی
حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز در این نشست ضمن خیر‌مقدم به استادان و فرهیختگان حاضر در جلسه، گفت: خداوند را شاکرم که این همایش در جوار حضرت رضا(ع) و در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد مقدس به‌عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی خاورمیانه برگزار می‌شود.

وی با اشاره به تغییر کارکرد کتابخانه‌های عمومی در جامعه امروز، افزود: کتابخانه های عمومی بر اساس تعاریف اساتید بزرگ علم کتابداری امروز به عنوان دانشگاه های مردمی، مرکز پژوهش و گفتگو، مهارت افزایی و مکان سوم بعد از خانه و مدرسه و محل کار معرفی می شوند که در راستای ایجاد نشاط و امید اجتماعی فعالیت می کنند.

سبزیان ضمن قدردانی از همراهی و تلاش مضاعف دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این مسیر، اظهار کرد: معتقدم کتابداران خراسان رضوی با تلاش و همت خود به ویژه در ایام کرونا توانسته اند نقش کتابخانه ها را به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی به اثبات رسانند.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان ر ضوی اظهار امیدواری کرد این همایش منشا اثری برای تثبیت جایگاه واقعی کتابخانه ها در نقشهای تعریف شده مدنظر اساتید در جامعه باشد.

وی ابراز کرد: بطور قطع هدف از برگزاری این همایش بین‌المللی معرفی ظرفیت‌های مناسب و موثر کتابخانه‌های عمومی در حوزه معرفی، ترویج و حمایت از کسب و کارهای کوچک به‌عنوان پایگاه‌های مردمی و مورد وثوق مردم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها