پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
پایان سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیروت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بدرقه رسمی همتای لبنانی خود بیروت را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمد مهدی اسماعیلی گفت: لبنان ظرفیت کم نظیری در ابعاد فرهنگی و هنری دارد و تاریخ غنی دو کشور ما را به هم نزدیک کرده است.

وی با تقدیر از زحمات محمد وسام المرتضی وزیر فرهنگ لبنان از وی دعوت کرد تا به تهران سفر کند.

وزیر فرهنگ لبنان نیز با تشکر از برگزاری هفته فرهنگی ایران در لبنان از حضور دکتر اسماعیلی در این کشور و بازدیدها و دیدارهای متعدد با چهره های فرهنگی و مذهبی لبنانی قدردانی کرد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور و افتتاح هفته فرهنگی ایران در بیروت و دیدار با مقامات سیاسی و شخصیت های فرهنگی لبنان روز شنبه هفتم اسفند به این کشور سفر کرده است.

گفتنی است، محمدمهدی اسماعیلی در بدو ورود به بیروت مورد استقبال رسمی وزیر فرهنگ و دیگر مسئولان فرهنگی و هنری این کشور قرار گرفت.

وی با حضور در روضه الشهیدین بیروت که محل دفن شهیدان عماد و جهاد مغنیه، عمادالدین نصرالله فرزند سیدحسن نصرالله و بسیاری از شهدای مقاومت است، با قرائت فاتحه، نثار شاخ گل و ادای احترام به این شهیدان با شماری از مادران شهدا دیدار و گفت‌وگو صمیمی داشت.

اسماعیلی در نخستین برنامه خود در کشور لبنان در نشست مطبوعاتی با تشریح اهداف سفر و حضور در این کشور به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ گفت.

وی همچنین در این سفر از بخش های مختلف شبکه خبری المنار بازدید و تاکید کرد: شبکه تلویزیونی المنار لبنان در جنگ روایت‌ها موفق بوده و به عنوان یکی از قوی‌ترین سنگرهای رسانه‌ای برای جلوگیری از تحریف واقعیت‌ها شناخته شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر با مقامات مختلف فرهنگی و سیاسی کشور لبنان نیز دیدار و گفت و گو کرد و بر تعاملات بیش ار بیش فرهنگی و هنری دو کشور در حوزه های مختلف تاکید کرد.
وی با حضور در منزل رباب صدر، دختر امام موسی صدر و وفا مغنیه همسر شهید عماد مغنیه و مادر شهید جهاد مغنیه از شهدای جبهه مقاومت و مقام شامخ این مجاهدان جهان اسلام تجلیل کرد.

دکتر اسماعیلی همچنین در این سفر با روسای جمهور، مجلس و نخست وزیر لبنان نیز دیدار و گفت و گو کرد و در این دیدارها با اشاره به سابقه دیرینه فرهنگی دو کشور گفت: دولت مردمی جمهوری اسلامی ایران برنامه های وسیعی برای گسترش تعاملات فرهنگی در منطقه دارد و لبنان به سبب دوستی و سابقه طولانی فرهنگی و تمدنی با ایران، اولین مقصد دیپلماسی فرهنگی در این دوره از فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با «میشل عون» رئیس جمهور لبنان نیز تاکید کرد: تقویت پیوندهای همکاری و همگرایی سازنده بین کشورهای منطقه از یک سو امنیت و ثبات آن ها را تضمین می کند و از سوی دیگر آن ها را قوی کرده و از مداخله کشورهای خارجی جلوگیری می کند.

همچنین در سومین شب از سفر به این کشور، هفته فرهنگی ایران در لبنان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش یافت و دکتر اسماعیلی در آیین گشایش آن گفت: چهره‏ های دلپذیر و منحصر به فرد دستاوردهای هنری و فرهنگی برآمده از فرهنگ و تمدن ایران و لبنان به صورت های متفاوتی تجلی یافته و آنچنان گیرا و پر ارزشند که افراد با گرایش‌ها و سلیقه‌های متفاوت را نیز به خود جذب می‌کند.

در ادامه این سفر، وزیر فرهنگ با همتای لبنانی خود دیدار و گفت و گو کرد و در این دیدار بر اهتمام وزارت فرهنگ برای تولیدات مشترک فرهنگی هنری با کشورهای منطقه تاکید کرد.

دکتر اسماعیلی در همایش گفت و گوی ادیان و جمع علمای مذاهب لبنان در منطقه مسیحی نشین الربوه بیروت نیز گفت: دشمنی ما با رژیم صهیونیستی ریشه در نگاه نژاد پرستانه و خوی اشغالگری آن ها دارد و معتقدیم همه فلسطینیان اصیل باید در سرنوشت خود سهیم باشند.

در ادامه این سفر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور در مرکز فرهنگی امام خمینی (ره) بیروت در آیین سی امین سالروز شهادت سید عباس موسوی که با سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان آغاز شد، به ایراد سخن پرداخت و تاکید کرد: «حزب الله» قهرمان بی بدیل مبارزه با جبهه کفر، نفاق و تزویر در منطقه است.

دکتر اسماعیلی در آخرین روز از این سفر در نشست صمیمانه با شخصیت های فرهنگی، هنری و رسانه ای لبنان گفت: در کنار همه فعالیت های مشترک بین دو ملت و کشور، حوزه فعالیت های فرهنگی هنری می‌تواند پیشانی و جلودار این حرکت ها باشد و هفته فرهنگی ایران در لبنان با این هدف برگزار شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها