سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶
داستان نوجوانی که درگیر ماجرای قتل دوست صمیمی‌اش می‌شود

«حقیقت آن‌طور که میسون باتل گفت» نوشته لسلی کلر با ترجمه فرح بهبهانی از سوی نشر پیدایش منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «حقیقت آن‌طور که میسون باتل گفت» نوشته لسلی کلر از جمله آثاری است که در قالب مجموعه «رمان‌هایی که باید خواند» با ترجمه فرح بهبهانی از سوی نشر پیدایش منتشر شده است. این‌کتاب که نسخه اصلی «واقعیت از زبان میسون باتل» سال ۲۰۱۸ منتشر شده توانسته جایزه «کتاب خانوادگی اشنایدر» را در سال ۲۰۱۹، عنوان برگزیده سال پابلیشرز ویکلی را در سال ۲۰۱۸ و کتاب سال کِرکس ریویو را در سال ۲۰۱۸ کسب کند.
 
لسلی کانر نویسنده آمریکایی حوزه نوجوان، متولد کلیولند ایالت اوهایو است و در کنتیکات زندگی می‌کند. نخستین کتاب او برای نوجوانان در سال ۲۰۰۴ منتشر شد.
 
 

رمان‌ «حقیقت آن‌طور که میسون باتل گفت» که پیش‌تر از این هم با ترجمه بیتا ابراهیمی از سوی نشر افق منتشر شده بود، داستان نوجوانی به‌نام میسون باتل را مطرح می‌کند که دوست صمیمی‌اش به نام بنی کیل‌مارتین کشته می‌شود و جسد او در باغ میوه‌ آنها پیدا می‌شود و میسون را به دردسر می‌اندازد. او که در تمام مدت صادق بوده، نمی‌تواند بفهمد که چرا ستوان برد، داستانش از آن روز را باور نمی‌کند. اما دردسرهای میسون وقتی بیشتر و عمیق‌تر می‌شود که دوست جدیدش یعنی کالوین چامسکی که لاغر و کوچولو است، نیز ناپدید می‌شود و میسون می‌خواهد بفهمد واقعا چه بر سر کالوین و بنی آمده است.
 
میسون هرچند که دارای مشکل خوانش پریشی است، زیاد عرق می‌کند، در خواندن و نوشتن مشکل دارد و خارج از چارچوب فکر می‌کند می‌تواند مقابل زورگویی‌ها بایستد و راه‌های هوشمندانه‌ای برای بیرون‌آمدن از مشکل پیدا کند. این‌کتاب دربرگیرنده داستانی درباره اعتمادبه‌نفس، نجات و امید است.
 
رمان «حقیقت آن‌طور که میسون باتل گفت» در ۷۴ فصل نوشته شده و پس از متن داستان، مصاحبه‌ کوتاهی با نویسنده‌ کتاب آمده که می‌تواند برای مخاطبان جذاب باشد.
 
داستان این‌گونه آغاز می‌شود:
«به‌تان بگویم، می‌دانم که این بلوز را کی توی قفسه‌ام گذاشته است. مت درینکر. حروف چاق و سیاه را با یک ماژیک نوشته. نوشته احمغ. یعنی همانطور که توی مسابقه هجی جمعه صبح، من این کلمه را هجی کردم. بچه‌ای مثل من نباید توی مسابقه هجی شرکت کند ولی تمام کلاس‌ هفتمی‌ها باید در این برنامه شرکت کنند. دلم نمی‌خواهد سال تحصیلی را این‌طوری شروع کنم. ولی دست من نیست. حذف شدن بچه‌ها از توی کلاس‌ها شروع می‌شود. من حذف شدم. یک‌بار فیلمی درباره مسابقه هجی یددم دختره که انگار افسونی در وجودش بود، کلمه را می‌شنید... هر کلمه‌ای... و حروف خود‌به خود توی هوا نوشته می‌شدند. حروف می‌چرخیدند و می‌درخشیدند و دنبال زنبورهای کرک‌دار و فرشته‌ها کشیده می‌شدند. آن‌ها مثل شکوفه‌های سیب باز می‌شدند و مثل رنگی که از قلمو می‌ریزد آویزان می‌شدند...»

انتشارات پیدایش، رمان‌ «حقیقت آن‌طور که میسون باتل گفت» را در ۲۹۶ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۶۵ هزار تومان منتشر کرده است.
 
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها