یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
​کتاب‌فروش‌های کنار رود سِن در پاریس به خطر افتاده‌‌اند

کتاب‌فروش‌های کنار رود سِن در پاریس که با بساط صندوق‌های سبز پر از کتاب توجه توریست‌ها را به سوی خود جلب می‌کردند اخیراً دستخوش آسیب‌های زیادی قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، از دیرباز یکی از جاذبه‌های گردشگری پاریس کتاب‌فروش‌هایی بوده‌‌اند که با بساط صندوق‌های سبز پر از کتابشان توجه توریست‌ها را به سوی خود جلب کرده‌اند. آن‌ها بعد از گذشت سال‌ها حالا نمادی فرهنگی از کشور فرانسه محسوب می‌شوند. اخیرا این شغل سنتی و جذاب دستخوش آسیب‌های زیادی قرار گرفته است.
 
در قسمتی از کرانه‌های رود سِن کتاب‌فروشان بسیاری هستند که کتاب، مجلات و روزنامه‌های قدیمی و کهنه را در صندوقچه‌های سبزرنگ در معرض دید عابران قرار می‌دهند.
 
این سنت دیرپا از قرن 16 توریست‌های زیادی را به خود جلب کرده و امروزه حدود 1000 صندوق در کنار رود سن قرار دارد؛ اما اخیرا مشکلات مربوط به این شغل سنتی و دیرپا در صدر خبرها قرار گرفته است.
 
این شکل خاص از فروش کتاب کنار رود سن در طول سالیان تغییرات و دگرگونی‌های زیادی را پشت سر گذاشته و شامل قوانین و مالیات هم شده است.
 
کتاب‌فروش‌های کنار رود سِن فراز و نشیب‌های زیادی را در ارتباط با حرفه خود دیده‌اند؛ از ممنوعیت فروش کتاب به دنبال شکایت اتحادیه کتاب‌فروش‌ها گرفته تا فروش بالای کتاب که اغلب در زمانی اتفاق افتاده که به دلیل کاهش نشر کتاب، کسب و کار کهنه‌فروش‌ها رونق گرفته بود.  
 
با این همه کتاب‌فروشان کنار رود سن و صندوقچه‌های سبزشان  از سال 2011 در لیست یونسکو ثبت شده و در پی این رویداد از پرداخت مالیات و اجاره معاف شده‌اند.
 
روزنامه فیگارو گزارشی منتشر کرده حاکی از این که این حرفه سنتی به سبب پاره‌ای از موارد در معرض خطر قرار گرفته و فروش آنها با کاهش چشمگیری مواجه شده است.
 
فیگارو نوشته فروشنده‌های سیار کتاب گاهی برای جلب توجه توریست‌ها و رونق بخشیدن به کار خود لوازم تزیینی و سوغاتی‌های شهر پاریس از جمله نماد برج ایفل و اشیاء دیگر را نیز برای فروش کنار کتابها گذاشته‌اند.
 
حالا همین اقلام غیرمرتبط با کتاب از جذابیت بیشتری نسبت به کتاب‌ها برخوردار هستند و کتاب‌ها به حاشیه رانده شده‌اند.
 
فرانسه برای این دسته از کتاب‌فروشان قانونی وضع کرده که بر اساس آن کتاب‌فروش‌ها از هر چهار صندوقِ کتاب یک صندوق را می‌توانند به فروش اقلام غیرمرتبط با کتاب اختصاص دهند.
 
سال 1900 میلادی 200 کتاب‌فروشی در این مکان قرار داشت و حالا بعد از گذشت بیش از یک قرن تعداد آنها به زحمت به 240 کتاب‌فروشی می‌رسد که شامل 1000 صندوق و 300 هزار عنوان کتاب است.
 
سرعت بالای خرید اینترنتی و سهل‌الوصول بودن اقلام مختلف از دیگر مواردی است که موجب نگرانی کتاب‌فروش‌های کنار رود سن شده و روزبه‌روز افراد کمتری جذب این مکان توریستی می‌شوند.
 
به گفته یکی از همین کتاب‌فروش‌ها، عملیات انفجاری سال‌های اخیر در فرانسه به کاهش توریست‌ها دامن زده و همچنین سر و صدای رفت‌وآمد ماشین‌ها و موتور‌ها نیز قدم زدن در این مکان را برای گردشگران با دشواری روبه‌رو کرده است.
 
با این همه به نظر می‌رسد این جعبه‌های سبزرنگ معروف باز هم بتوانند جوانان علاقه‌مند را به سوی خود جذب کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها