چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۵
«عملیات روانی؛ جنگ اطلاعاتی و فریب استراتژیک» کتاب شد

کتاب «عملیات روانی؛ جنگ اطلاعاتی و فریب استراتژیک» تالیف و ترجمه مهدی ذوالفقاری با رویکرد اعمال قدرت در جهان از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، جنگ روانی در اشکال گوناگون خود از اوایل حضور اجتماعی بشر وجود داشته است و هر اندازه تاریخ زندگی بشر از گذشته دور فاصله می‌گیرد و به عصر تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نزدیک‌تر می‌شود، بر ابعاد گستردگی و پیچیدگی جنگ روانی افزود می‌شود.

در کتاب حاضر سعی و اهتمام نویسنده آن است که به مقوله اصلی و اساسی در جنگ روانی که شامل مقولات جنگ اطلاعاتی و فریب استراتژیک است، پرداخته شود. در این راستا، نگارنده دو مقاله (تحلیل فرایند عملیات فریب نظامی و جنگ روانی مبانی و مفاهیم) را برای لزوم پرداختن به مبانی جنگ روانی و فریب استراتژیک به صورت تالیفی و سایر مقالات را به صورت ترجمه شده از نویسندگان و صاحب‌نظران برجسته عملیات روانی در دانشگاه‌ها و مراکز نظامی دنیا ارایه می‌کند.

نگارنده در مقدمه کتاب درباره لزوم فهم درست عملیات روانی می‌نویسد: «عملیات روانی برای بسیاری از مردم تصور کنترل دولت بر رسانه‌ها را در نزد مخاطبین تداعی می‌کند و این مفهوم خود به خود زمینه‌ساز اخبار کانالیزه شده و سانسور در جامعه است... بر خلاف تصور عمومی، عملیات روانی پدیده ترسناک و مخربی نیست و لازم نیست که از آن بترسیم ... کارهای بسیاری هست که در صورت آشنایی با عملیات روانی می‌توانیم در راستای ارزش‌ها و عقاید خود به آنها جامه عمل بپوشانیم. با کاربرد صحیح فنون و روش‌ها و اصول عملیات روانی می‌توانیم تصویر مطلوب و مدنظر خود را در ذهن دیگران ایجاد کنیم. ضرورت کاربرد عملیات روانی برای دستیابی به نبرد موفق نیز همانند کاربرد نیروی انسانی و سخت‌افزار به اثبات رسیده است.»

این کتاب در سه بخش «اصول و مبانی نظری»، «اصول طراحی مقدماتی» و «بررسی‌های موردی» تنظیم شده است که هر بخش شامل مقالات متنوع در حوزه جنگ روانی است.

بخش نخست شامل 6 فصل با عناوین «جنگ روانی مبانی و مفاهیم»، «عملیات روانی در قرن بیست و یکم»، «الفبای فریب»، «جنگ اطلاعات و فریب»، «جنگ اطلاعات و فریب»، «جنگ ادراکی؛ شیوه نوین درگیری» و «عملیات روانی، ابعاد اخلاقی» است که به بیان مبانی نظری در عملیات روانی، جنگ روانی، فریب استراتژیک و جنگ اطلاعاتی پرداخته شده است.

بخش دوم که به اصول طراحی عملیاتی می‌پردازد، شامل فصول «دکترین و فرآیند تصویب و اجرای روند عملیات روانی»، «از عملیات روانی تا جنگ ذهنی؛ روانشناسی پیروزی» و «تحلیل فرایند عملیات فریب نظامی» است. در این بخش مباحثی چون سطوح، دکترین، مشکلات تصویب و تاریخچه روند تصویب عملیات روانی، شکست‌های عملیات روانی، ارکان فریب میدان نبرد و ملاحظات امنیتی مدیران استراتژیک بررسی می‌شود.

بخش سوم نیز به مطالعه موردی پرداخته و شامل سه فصل با عناوین «جنگ روانی چین»، «تروریسم به مثابه جنگ روانی» و «اینترنت و عملیات روانی» است که به موضوع‌هایی مانند «بررسی دیپلماسی مردمی و تبلیغاتی چین»، «عناصر لازم جهت استراتژی مقابله با تروریسم» و «نقش اینترنت به عنوان یک منبع اطلاعاتی» می‌پردازد.

چاپ نخست کتاب «عملیات روانی؛ جنگ اطلاعاتی و فریب استراتژیک» تالیف و ترجمه مهدی ذوالفقاری، در 336 صفحه، شمارگان 700 نسخه و بهای 9هزار و 500 تومان از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) چاپ و روانه بازار نشر شد./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها