چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۴
آدونیس آرشیو 60 ساله‌اش را به یک موسسه فرانسوی بخشيد

آدونیس، شاعر مشهور سوری و عرب آرشیو آثار خود را که در دمشق، بیروت و پاریس گردآوری کرده بود، به مرکز «یادگارهای نشر معاصر» مشهور به «ایمیک» در فرانسه داد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، مرکز «ایمیک» اعلام کرد این آرشیو 60 سال فعالیت آدونیس را در بر می‌گیرد که از ارزش و اهمیت بالایی از لحاظ ادبی و تاریخی برخوردار است. 

«ایمیک» همچنین اعلام کرد، مجموعه بزرگی از آثار خطی آدونیس دريافت كرده است که شامل دیوان اشعار، مقالات، نقدهای ادبی، تحقیقات و مطالعات او در زمينه شعر عربی و بسیاری از نامه‌های دست‌نويس او می‌شود. همچنین آثاری از شعرای فرانسوی  که آدونیس از فرانسه به عربی یا از شعرای عرب به فرانسه ترجمه کرده مانند اشعار «ابی‌العلاء المعری» و «جبران خلیل جبران» نیز در میان این آثار است. 

این آرشیو همچنین سري كامل دو مجله مهم که نقشی اساسی در نهضت فرهنگی عربی ایفا کردند یعنی مجله «الشعر» که به‌ترتيب در سال 1957 به همراه «یوسف الخال» شاعر لبنانی و «مواقف» که در سال 1968 تاسیس شد و نزدیک به 30 سال فعالیت داشت نیز در بر مي‌گيرد. 

علی احمد سعید إسبر معروف به آدونیس یکی از مهم‌ترین شعرای سوری است که مذهب علوی دارد و نيز نخستين اديب عربي است كه  جایزه گوته آلمان را اخيرا تصاحب كرده است. او از مهم‌ترین چهره‌های مطرح برای دریافت جایزه نوبل ادبی امسال به شمار مي‌رود. جايزه نوبل ادبيات فردا اعلام مي‌گردد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها