بسته مطالعاتی به‌نشر در آستانه ایام عزاداری سالار شهیدان؛

24 کتاب برای آشنایی با زندگی و سیره امام حسین (ع)

انتشارات آستان قدس رضوی، همزمان با دهه اول محرم و فرا رسیدن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین (ع)، بسته مطالعاتی شامل پنج عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان و 19 عنوان کتاب برای بزرگسالان برای آشنایی با زندگی و سیره امام حسین (ع) معرفی و پیشنهاد کرد.
24 کتاب برای آشنایی با زندگی و سیره امام حسین (ع)
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی انتشارات آستان قدس رضوی، نخستین کتاب از این بسته کتابشناسی «یک دختر بی‌گوشواره» نام دارد که اثری از شاهین رهنما است. نویسنده در این اثر مجموعه‌ای از اشعار مذهبی را برای نوجوانان گروه سنی «د» و «ه» سروده و به نوعی وقایع عاشورا را برای آن‌ها به تصویر می‌کشد. به‌نشر چاپ نخست این اثر 24 صفحه‌ای مصور رنگی را در قطع وزیری کوتاه، به بهای پنج هزار و 200 تومان منتشر کرده است.
 
جلد پنجم از مجموعه «یک نفر تو را دوست دارد»، با نام «امام حسین (ع)» به قلم علی باباجانی، هم دیگر کتاب پیشنهادی به‌نشر برای مخاطبان نوجوان و روایتگر داستان‌هایی برگرفته از احادیث امام سوم (ع) است. چاپ نخست این اثر سال 95 در قطع وزیری کوتاه، به بهای 6 هزار و 500 تومان راهی بازار نشر شده است.
 
«مهمان کوچک» پنجمین جلد از مجموعه «قصه‌های شیرین از زندگی معصومین (ع)» بوده که مسلم ناصری در آن، قصه‌هایی از زندگی امام حسین (ع) را برای مخاطبان کودک و نوجوان روایت می‌کند. این اثر در قطع خشتی چاپ شده و به قیمت سه هزار و 200 تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
 
«امام حسین (ع)» از مجموعه «با علی یا علی» به قلم فریبا کلهر دیگر کتاب پیشنهادی است. نویسنده در این اثر که از سری کتاب‌های «پروانه» به‌نشر است، داستان‌هایی را برای نوجوانان روایت می‌کند که برگرفته از احادیث امام حسین (ع) است. علاقه‌مندان می‌توانند این اثر را که در قطع وزیری منتشر شده به بهای 6 هزار و 500 تومان تهیه کنند.
 
«بچه‌های عاشورا» پنجمین و آخرین کتاب پیشنهادی به‌نشر برای گروه سنی کودکان و نوجوانان است. طاهره ایبد به‌عنوان نویسنده در این مجموعه کتاب چهار جلدی با عناوین «جنگجوی کوچک»، «شمشیر و اسب زخمی»، «از غریبه‌ها می‌ترسم» و «اسیران کوچک» تلاش دارد تا با زبانی داستان‌وار و کودکانه، واقعه عاشورا را برای کودکان بازگو کند.
 
«ادعیه و اعمال محرم و صفر» نخستین کتاب پیشنهادی به‌نشر برای گروه سنی بزرگسالان است. این کتاب که نخستین جلد از مجموعه هفت جلدی «ادعیه و اعمال ماه‌های قمری» در قطع جیبی است که بتول احمدی آن را بازنگری کرده است.
 
«قصه‌های روضه» هم عنوان کتابی به قلم بیژن شهرامی و دربردارنده قصه‌های کوتاه از اصحاب و مجالس روضه‌خوانی است که در قطع رقعی و به بهای 10 هزار تومان منتشر شده است.
 
«حکمت‌های حسینی» و «سیره حسینی» هم عنوان دو کتاب از حجت‌الاسلام و المسلمین جواد محدثی از مجموعه‌های «راه زندگی» و «چراغ راه» است که برای آشنایی با سبک و سیره امام حسین (ع) پیشنهاد می‌شود.
«رأس الحسین» کتابی به قلم حسين عبدالامير النصراوی است که سيد علی مرتضوی آن را ترجمه کرده است؛ این اثر با وجود مختصر بودنش، خواننده را با سر مبارک امام حسین (ع) از زمان شهادت تا دفن همسفر می‌سازد؛ سفری که از کربلا شروع می‌شود و با دفن سر مبارک همراه با پیکر امام حسین (ع) در کربلا به پایان می‌رسد.
 
«پاسخ به 26 شبهه وهابیت درباره قیام امام حسین (ع) و عزاداری برای ایشان» هم دیگر کتاب این بسته مطالعاتی است که توسط هشام صیمری نگارش شده و سردار شهابی آن را به فارسی برگردانده است. این کتاب که به‌صورت پرسش و پاسخ و استناد به منابع روایی معتبر و مدارک اسلامی فریقین نوشته شده، با نگاهی عمومی، بر آن است تا پاسخ‌هایی درخور به برخی پرسش‌های شبهه‌انگیز در این‌باره بدهد. اين كتاب علاوه بر روشن کردن ارزش‌های فردی و اجتماعی واقعه كربلا براساس روايات و مدارک اسلامی شيعه و اهل سنت، به پرسش‌های شبهه‌انگيزی كه در مورد امام حسين (ع)، شخصيت و شهادت ايشان شده، پاسخ می‌دهد.
 
«خطبه‌های آتشین» کتابچه‌ای است که توسط محمدمهدی آجیلیان مافوق ترجمه شده و در کنار متن عربی، به ترجمه خطبه‌های حضرت زینب (ع) و امام سجاد (ع) در کوفه، شام و مدینه پس از واقعه عاشورا می‌پردازد و اشعار مرتبطی را با موضوع خطبه به خواننده ارائه می‌کند.
 
«منظومه عشق» نیز کتاب شعری سروده «سیدرضا مؤید» است که در هفت فصل، علاوه بر شرحی از یاران شهادت‌طلب سالار شهیدان، اشعاری نیز در رثای آنان به نشانه مهر و محبت نسبت به آنان در خود دارد.
 
کتاب «امام حسين (ع) شهيدِ فرهنگِ پيشروِ انسانیت» توسط علامه محمدتقی جعفری نوشته شده است. علامه در این کتاب کوشیده با تکیه بر برهان‌های بدیهی و واضح اثبات کند که اهل بیت (ع) هرگز نباید دستاویز کوتاه فکری قرار گرفته و از جایگاه سازنده خود به مرتبه پایین کشیده شوند.
«مصباح‌الهدی» نیز دیگر کتاب شعر این بسته مطالعاتی است که توسط محمدجواد غفورزاده(شفق) سروده شده و حاوی مجموعه‌ای از پیام‌های روشنی‌بخش امام حسین (ع) بوده که هر قلبی را شیفته خود ساخته است. مجموعه «این حسین کیست؟» هم دیگر اثر محمدجواد غفورزاده(شفق) بوده که در این بسته پیشنهادی جای گرفته است.
 
مجموعه سه جلدی «بر آستان ارادت» شامل مصیبت‌نامه و اشعار محرم را نیز جواد قربان‌پور گردآوری کرده است.
 
مخاطب در کتاب «نیایش امام حسین (ع) در صحرای عرفات» به قلم علامه محمدتقی جعفری با زبان امام حسین (ع) همراه می‌شود، خود را به دست امواج آرامش‌بخش مناجات می‌سپارد و با خدای خود ارتباط برقرار می‌کند.
 
«امام حسین (ع)» از مجموعه «قصه‌های زندگانی چهارده معصوم (ع)» به قلم جواد نعیمی تدوین شده که در آن 10 قصه از زندگی امام حسین (ع) برای مخاطبان روایت می‌شود.
 
«بهار بی‌خزان» مجموعه اشعار و مجموعه مدایح و مراثی در منقبت ائمه (ع)، دیگر کتاب پیشنهادی به‌نشر است.
 
مجموعه کتاب «چهارده اختر تابناک» به قلم احمد احمدی بیرجندی نیز در این بسته کتابشناسی جای گرفته که به بررسی مهم‌ترین مقاطع از زندگی ائمه (ع) می‌پردازد. نثر روان، استفاده ازمنابع معتبر و استنادات تاریخی صحیح، تحلیل‌های عالمانه و به‌کارگیری چاشنی شعر در میان مطالب، از ویژگی‌های این اثر است.
«سبوی کربلا» نوشته حسین ترکمانیان هم کتاب مؤثری برای آشنایی با سیره امام حسین (ع) است که این اثر به نوعی تجلی عاشورا در شعر معاصر پس از انقلاب به‌شمار می‌رود و حاصل تلاش و کنکاشی در شعر عاشورایی پس از انقلاب است که مؤلف بر آن بوده تا جلوه‌هایی از قیام امام حسین (ع) و تأثیر آن را بر شعر معاصر پس از انقلاب نشان دهد.
 
«پیام عاشورا» هم گزیده ارزشمندی از سخنان آیت‌الله محمد فضل‌الله است که بسیاری از پیچیدگی‌های حادثه عظیم عاشورا را در تمام ابعاد گشوده و توانمندی و قدرت آن را در حضور ژرف تاریخ اسلام برای این امت بیان می‌کند.
 
«سوگنامه حسینی» به قلم عبدالحسین شرف‌الدین آخرین کتاب پیشنهادی به‌نشر برای آشنایی با سبک و سیره امام حسین (ع) است.
کد مطلب : ۲۶۵۲۱۴
https://www.ibna.ir/vdchzmnik23n-id.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب