«شکارچی گوش‌برها» خاطرات سردار شهید حاج ‌یادگار امیدی، فرمانده اطلاعات لشکر 11 امیرالمومین به قلم محمدعلی قاسمی از سوی انتشارات سوره مهر راهی بازار نشر شد.
«شکارچی گوش‌برها» در بازار کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اولین شعله‌های آتش‌افروزی جنگ هشت‌ساله و تجاوز ارتش عراق به خاک ایران در مناطق مرزی استان ایلام ازجمله موسیان، میمک و مهران رقم خورد. براساس اسناد و مدارک وزارت امور خارجه، نخستین درگیری‌های مرزی بین مرزداران ایرانی با سربازان عراقی در پایگاه‌های رضاآباد، بیات و چیلات در خردادماه سال 1358 ثبت و ضبط شده است.
 
پس از تجاوز قوای عراقی به خاک ایران و اشغال بخش‌های مهمی از آن، اولین درگیری‌های گروه‌های مردمی با ارتش زرهی عراق در ایلام رقم خورد. علاوه بر این موارد، اولین دستاورد نیروهای ایرانی در عملیات آفندی و نقش گروه‌های عشایری در این پیروزی که به حماسه فتح میمک معروف است، در ایلام به وقوع پیوست. تشکیل اولین گروه‌های گشت و شناسایی قبل از آغاز رسمی جنگ نیز در خردادماه 1359 در ایلام شکل گرفت، اما متأسفانه در تاریخ مکتوب دفاع مقدس به نقش، کارکرد و حوادثی که در جبهه ایلام به وقوع پیوست، به‌درستی اشاره نشده است.
 
براساس یک بررسی اجمالی از انتشار مکتوباتی که درباره دفاع مقدس توسط سازمان‌ها، ارگان‌ها و مراکز نظامی چاپ و منتشر شده، متأسفانه نقش و حضور مردم ایلام و یگان رزم آن در این آثار به قدری کمرنگ و سطحی است و کمتر کسی باور می‌کند که حوزه سرزمینی استان ایلام، طی هشت سال تمام و به‌طور مستقیم درگیر جنگ و اثرات آن بوده است. از همین‌رو نام و یاد فرماندهان و نیروهای زبده آن در حاشیه تاریخ گمنام و مهجور مانده و بیم آن می‌رود که در آینده‌ای نه‌چندان دور، نقش و حضور مردم ایلام در تاریخ دفاع مقدس کاملا محو و نادیده گرفته شود.

«شکارچی گوش‌برها» شاید اولین اثری است که به‌طور اجمال در مورد یکی از سرداران و قهرمانان شهید استان، تهیه و گردآوری شده است. در این کتاب سعی شده ابعاد شخصیتی سردار رشید اسلام شهید «حاج یادگار امیدی» به نقل از خانواده، دوستان و همرزمانش در قالب خاطره پیش‌روی علاقه‌مندان به تاریخ شفاهی قرار گیرد.
 
«شکارچی گوش‌برها» در 439 صفحه از سوی انتشارات سوره مهر به بازار نشر عرضه شده است.
کد مطلب : ۳۱۷۱۹۹
https://www.ibna.ir/vdchwqnxw23nzzd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده روایت جنگ زنانه