کپی رایت برخی آثار بزرگ ادبی، با آغاز سال نو میلادی برداشته شده و این آثار وارد حوزه عمومی خواهند شد. به این ترتیب می‌توان این آثار را به طور قانونی و بدون مجوز یا هزینه، منتشر کرده یا به شیوه‌های دیگر مانند ساخت فیلم و... مورد استفاده قرار داد. آثاری از وولف، فاکنر، کافکا و برخی دیگر از نویسندگان بزرگ در فهرست این آثار قرار دارند.
حذف کپی‌رایت آثار نویسندگان بزرگ، از کافکا و هسه تا جویس و فاکنر
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از یواس‌ای‌تودی، اختلاف طولانی‌مدت در زمینه کپی رایت داستان‌های سر آرتور کانُن دویل درباره یک کارآگاه هوشمند -که حتی فیلم «انولا هولمز» را به دردسر انداخته است- سرانجام به پایان می‌رسد، چرا که کپی رایت سال 1927 که اول ژانویه منقضی می‌شود، شامل آخرین عنوان از سری کتاب‌های «شرلوک هلمز» اثر کانن دویل است.

در کنار مجموعه داستان کوتاه «مساله»-آخرین عنوان از مجموعه 12 قسمتی شرلوک هولمز- کتاب‌هایی مانند «به سوی فانوس دریایی» ویرجینیا وولف، «مردان بدون زن» ارنست همینگوی، «پشه‌ها» اثر ویلیام فاکنر و «چهار بزرگ» نوشته آگاتا کریستی- داستانی از مجموعه قصه‌های پلیسی هرکول پوآرو- با آغاز سال 2023 به مالکیت عمومی درخواهند آمد.

برخی دیگر کتاب‌هایی که در سال 2023 وارد حوزه عمومی می‌شوند، عبارتند از:
«دار و دسته‌های نیویورکی» نوشته هربرت آزبری
«مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید» اثر ویلا کاتر
«گنج برج»، نخستین کتاب معمایی پسران هاردی با نام مستعار فرانکلین دبلیو دیکسون
«خورشید مسی» نوشته کانتی کالن
«پشه‌ها» نوشته ویلیام فاکنر
«گرگ بیابان» نوشته هرمان هسه (به آلمانی)
«آمریکا» اثر فرانتس کافکا (به آلمانی)
«حالا ما شش هستیم» نوشته ای.ای میلن با تصاویری از ای.اچ شپرد
«در جست‌وجوی زمان از دست رفته» اثر مارسل پروست (به فرانسوی)
«خواب گرگ و میش» نوشته ادیت وارتون
«پل سن لوئیس ری» نوشته تورنتون وایلدر

وقتی اثری وارد دامنه عمومی می‌شود، می‌توان آن را به طور قانونی و بدون مجوز یا هزینه، به اشتراک گذاشت، اجرا کرد و دوباره استفاده کرد. آثار مربوط به سال 1927 ابتدا قرار بود به مدت 75 سال دارای کپی رایت باشند، اما قانون تمدید مدت حق چاپ در سال 1998 عمومی‌سازی آنها را برای 20 سال دیگر به تعویق انداخت.

بسیاری از آثاری که اکنون می‌توانستند در دسترس قرار بگیرند، در اثر دوره طولانی کپی رایت آمریکا، مدت‌هاست که از رفته‌اند، زیرا نگهداری از آنها توسط مالکان قانونی به صرفه نبود و در عین حال، نمی‌توانست توسط دیگران استفاده شود. از این میان می‌توان به فیلم‌هایی مانند «راهی که همه می‌روند» اثر ویکتور فلمینگ و «لندن پس از نیمه‌شب» تاد براونینگ اشاره کرد.

علاوه بر فیلم‌های آلن کراسلند، فیلم‌های دیگری مانند «بال‌ها» به کارگردانی ویلیام ای. ولمن و برنده جایزه «تولید برجسته» در نخستین دوره جایزه اسکار و نیز فیلم «متروپلیس» اثر مهم فریتز لانگ، وارد دامنه عمومی خواهند شد. برخی آثار موسیقی، از جمله کارهایی از لوئیس آرمسترانگ و دوک الینگتون نیز جزو آثاری هستند که کپی رایت آنها حذف خواهد شد.
کد مطلب : ۳۳۰۷۲۸
https://www.ibna.ir/vdcauwnea49ne01.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401