یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۸
بودجه کنگره با فروش کتاب تامین شد/ترجمه ۲۷ عنوان کتاب به زبان‌های زنده دنیا

حجت‌الاسلام علی شیرازی گفت: از مجموع ۱۶۵ عنوان کتاب برای کنگره بین المللی شهدای مدافع حرم و جبهه مقاوم، ۲۷ عنوان به چند زبان زنده دنیا از جمله عربی، فرانسوی، روسی و استانبولی ترجمه شده و ۱۱ عنوان در حال ترجمه است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ نشست خبری کنگره بین‌المللی شهدای مدافع حرم و جبهه مقاومت شنبه دوم تیر ماه با حضور حجت‌الاسلام شیرازی، دبیر کنگره و اصحاب رسانه در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

حجت‌الاسلام شیرازی گفت: کنگره شهدای روحانی مدافع حرم اسفند ماه ۱۳۹۷ در قم برگزار شد. مسؤولیت این کنگره بر عهده بنده بود. در این کنگره علاوه بر ایران از کشورهای افغانستان، سوریه، پاکستان و عراق روحانی مدافع حرم داشتیم، بعد از برگزاری کنگره مذکور در قم، ۲ فروردین ۱۳۹۸ سردار سلیمانی به من گفتند کنگره شهدای مدافع حرم را برگزار کنیم. من آن زمان مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در نیروی قدس بودم، بعد از عرض سردار سلیمانی کار کنگره را شروع کردم.

وی افزود: برای این کار یک برنامه مشخصی را تنظیم کردیم که این کنگره با کنگره‌های دیگر متمایز باشد، همه مباحث را مطالعه کردیم، تدابیر رهبر معظم انقلاب را دنبال کردیم تا بتوانیم کاری در شأن شهدای مدافع حرم شکل بدهیم. کمیته‌های علمی، کتاب، هنری و ترجمه را نیز راه‌اندازی کردیم. چون کنگره مورد اشاره مربوط به کشورهای متعدد بود نیاز به کمیته ترجمه داشتیم. کمیته‌ها که شکل گرفت سردار سلیمانی به شهادت رسیدند. بعد از شهادت سردار، کشور در شرایط بیماری اپیدمی کرونا قرار گرفت، این موارد باعث شد برگزاری کنگره مذکور به تعویق بیفتد. سه یادواره با عنوان پیش کنگره در شهرهای کرمان، مازندران و خوزستان برگزار کردیم. مجدداً در حال تدارک برای برگزاری کنگره بودیم که عملیات طوفان‌الاقصی پیش آمد و جبهه مقاومت درگیر مسائل فلسطین شد.

دبیر کنگره بین‌المللی شهدای مدافع حرم و جبهه مقاومت ادامه داد: بنا شد در گام اول ۱۶۵ عنوان کتاب تنظیم شود. از این ۱۶۵ عنوان ۵۷ کتاب تدوین شده و به چاپ رسید. ۸ عنوان به شهید سلیمانی اختصاص دارد. ۴ عنوان درباره فرماندهان مدافع حرم است. ۱۴ عنوان سرگذشت‌نامه رزمندگان و فرماندهان را دربرمی گیرد. ۴ عنوان هم روایت رزمندگان محور مقاومت است. ۱۲ عنوان به خاطرات همسران شهید جبهه مقاومت اختصاص دارد. یک یادداشت، ۳ دفتر شعر و یک کتاب پژوهشی تألیف شده است. ۵ عنوان در حوزه کودک و نوجوان نیز به رشته تحریر درآمده است. از مجموع این ۱۶۵ عنوان ۲۷ عنوان نیز به چند زبان زنده دنیا از جمله عربی، فرانسوی، روسی و استانبولی ترجمه شده و ۱۱ عنوان در حال ترجمه است. از میان این عناوین ۲ عنوان در جایزه جلال، ۶ عنوان در جشنواره پاسداران اهل قلم، ۱۲ عنوان در جایزه شهید حاج حسین همدانی و ۴ عنوان در کتاب سال دفاع مقدس مقام‌هایی را به خود اختصاص داده‌اند.

شیرازی گفت: کمیته هنری کنگره ۲۷ فیلم را تدوین کرده است. سریال مرزهای عاشقی که درباره شهدای مدافع حرم است از شبکه‌های متعدد سینما پخش شده است. فیلم سینمایی شهید پورجعفری نیز در مراحل پایانی به سر می‌برد و در کنگره رونمایی خواهد شد. همچنین ۱۵ قسمت فیلم درباره سردار سلیمانی ساخته شده است. ۱۵ کتاب صوتی هم به تولید رسیده است. کنگره بین المللی شهدای مدافع حرم و جبهه مقاومت روز شنبه ۹ تیر در مشهد حرم مطهر امام رضا (ع) با حضور ۷ کشور، خانواده‌های شهدای مدافع حرم و فاطمیون و بیش از ۵ هزار مهمان که به صورت رسمی به این کنگره دعوت شده اند، برگزار می‌شود. همچنین در کنار این کنگره ۲ نمایشگاه در از مجموعه کتاب‌های چاپ شده نیز برپا می‌شود. بنا بود شهیدان سلیمانی و پورجعفری در این کنگره حضور داشته باشند که به شهادت رسیده اند. سخنرانی مراسم را ابومهدی المهندس بر عهده داشت که شهید شده است. بعد از به شهادت رسیدن این دوستان مقرر شد سخنران کنگره آیت الله رئیسی باشند که ایشان هم به شهدا پیوستند. در این کنگره از بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و پیام سید حسن نصرالله استفاده خواهیم کرد.

وی در پایان عنوان کرد: سردار سلیمانی پیش از شهادتش ۳۰۰ میلیون را به این کنگره اختصاص داده بودند. بعد از شهادت ایشان بودجه کنگره مورد اشاره کاملاً مردمی و با استفاده از فروش کتاب‌های به چاپ رسیده تأمین شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها