جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵
شهید مدرس در قله ایستادگی و بصیرت در مبارزه با استبداد و استعمار ایستاده است

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به فعالیت قرارگاه محرومیت زدایی از فرهنگ و هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این قرارگاه از سال گذشته در مناطق شرق و جنوب شرقی کشور راه اندازی شد و نزدیک به چهل هزار نفر در رشته های هنری بصورت رایگان آموزش دیده اند و در گام بعدی با تسهیل گری در اعطای مجوز به موسسات فرهنگی و هنری شرایط اشتغال زایی حوزه فرهنگ و هنری در این مناطق فراهم می شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به فعالیت قرارگاه محرومیت زدایی از فرهنگ و هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این قرارگاه از سال گذشته در مناطق شرق و جنوب شرقی کشور راه اندازی شد و نزدیک به چهل هزار نفر در رشته های هنری بصورت رایگان آموزش دیده اند و در گام بعدی با تسهیل گری در اعطای مجوز به موسسات فرهنگی و هنری شرایط اشتغال زایی حوزه فرهنگ و هنری در این مناطق فراهم می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در جدیدترین سفر استانی خود از صبح امروز جمعه یازدهم آذرماه عازم شهرستان اردستان از توابع استان اصفهان شده است، در همایش بزرگداشت آیت الله شهید مدرس به برنامه های راهبردی دولت مردمی در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: دولت مردمی همواره در حوزه فرهنگ به دنبال آن است تا تمرکز و توجه به مقوله فرهنگ و هنر را از یک موضوع خاص طبقاتی در حوزه های نمایشی، هنرهای تجسمی و سایر بخش ها خارج کنیم زیرا طی سالیان گذشته، مقوله فرهنگ به ویژه برخی برنامه ها و محصولات هنر تبدیل به کالایی لوکس شده است به عنوان مثال بیش از ۹۰ درصد آثار نمایش مربوط به فضاهای جغرافیایی و فرهنگی یک گروه و طبقه خاص بوده است که در یک منطقه جغرافیایی متمرکز شده است که آئینه ای از عظمت فرهنگ ایرانی اسلامی در آن به چشم نمی خورد. 

وی با بیان اینکه بر همین اساس، دولت انقلابی با شعار عدالت فرهنگی به دنبال تحول حوزه فرهنگ و هنر کشور است، گفت: در راستای تحقق عدالت فرهنگی به دنبال توجه به استعدادهای اهالی فرهنگ و هنر در همه نقاط ایران عزیز هستیم.

عزم جزم دولت در توزیع عادلانه امکانات فرهنگی 
 اسماعیلی در ادامه به سفرهای استانی خود به شهرها و مناطق مختلف کشور اشاره کرد و گفت: طی یک سال گذشته بیش از ۶۰ سفر به مناطق مختلف کشور داشته ایم که در تمامی این سفرها بدون واسطه پای صحبت ها و دغدغه های اهالی فرهنگ، هنر و رسانه نشسته و از نزدیک شاهد استعدادهای درخشان حوزه های مختلف بوده ایم و بر همین  اساس عزم خود را جزم کرده ایم تا با ایجاد فضایی عادلانه در توزیع امکانات فرهنگی به رشد و تعالی حوزه فرهنگ و هنر در سراسر کشور کمک کنیم.

آموزش رایگان بیش از ۴۰ هزار هنرجو در قرارگاه محرومیت زدایی 
 وزیر فرهنگ با اشاره به فعالیت قرارگاه محرومیت زدایی از فرهنگ و هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرارگاه محرومیت زدایی از حوزه فرهنگ و هنر از سال گذشته در مناطق شرق و جنوب شرقی کشور راه اندازی شد و نزدیک به چهل هزار نفر در رشته های هنری بصورت رایگان آموزش دیده اند و در گام بعدی با تسهیل گری در اعطای مجوز به موسسات فرهنگی و هنری شرایط اشتغال زایی حوزه فرهنگ و هنری در این مناطق فراهم می شود، همچنین گام دوم فعالیت های قرارگاه محرومیت زدایی از فرهنگ و هنر بزودی در سایر مناطق کشور مخصوصا منطقه شمال استان اصفهان اجرایی خواهد شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رویکرد جدید دولت مردمی به تدوین برنامه هفتم توسعه گفت: نگاه جدی و تحولی به حوزه فرهنگ در برنامه هفتم توسعه الزامی است و وزارت فرهنگ در این خصوص از همه ظرفیت های موجود استفاده خواهد کرد و در  این حوزه با برپایی جلساتی کارشناسانه به دنبال اعتلای برنامه های فرهنگی در برنامه هفتم توسعه هستیم.
 
به دنبال اعتلای حوزه فرهنگ در برنامه هفتم توسعه 
وزیر فرهنگ با اشاره به راهبردهای مورد تاکید رهبری معظم انقلاب در حوزه فرهنگ و رسانه گفت: بازآرایی رسانه ای کشور، اصلاح انقلابی ساختارهای فرهنگی و توجه به جبهه فرهنگی و جوانان از جمله موضوعاتی است که باید در کنار اسناد بالادستی و سیاست های کلی در تدوین برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار گیرد. در مجموع در تنظیم لایحه برنامه هفتم توسعه که مسئولیت کمیته فرهنگی و رسانه مجازی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است تاکنون احکام بسیار خوبی را پیش بینی کرده ایم که امیدواریم ضمن تصویب در دولت و مجلس شورای اسلامی شاهد اتفاقات خوبی در حوزه فرهنگ و هنر باشیم.

رونمایی از سند مهندسی فرهنگی ۱۱ استان
 وی در ادامه به اهمیت تدوین سند تحول فرهنگی استان ها اشاره کرد و گفت: تاکنون
این سند مهندسی فرهنگی را در یازده استان رونمایی کرده ایم و از سویی به مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها بصورت جدی تاکید شده تا با مشارکت نخبگان، سند تحول فرهنگی استان خود را آماده کنند و  در استان اصفهان نیز این سند باید در اولین فرصت با مشارکت نخبگان فرهنگی و هنری استان آماده شود همچنین امسال هم در لایحه بودجه برای اجرای این سند پیش بینی بسیار خوبی در دولت انجام شده است.
 وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جنگ امروز، جنگ روایت هاست، گفت: در شرایط فعلی روایتگری صادقانه افتخارات و دستاوردهای انقلاب اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است تا نوجوانان و جوانانی که افتخارات دیروز را کمتر دیده و شنیده اند، با آن آشنا شوند از سویی دیگر امروز شاهد جنگ روایت ها هستیم و اینجاست که عمل به فریضه مهم جهاد تبیین از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 
تروریسم رسانه ای دشمن به دنبال نابودی ایران
وی با  بیان اینکه اگر امروز اندکی از نوجوانان و قلیلی از جوانان دچار اشتباهاتی می شوند حاصل تروریسم رسانه ای ناجوانمردانه دشمن است که با دروغ پراکنی و القای یاس و ناامیدی صرفا به دنبال نابودی ایران عزیز است.

اسماعیلی ادامه داد: هنرمندان در جهاد تبیین می بایست واقعیت ها و دستاوردهای ایران عزیز را با زبان هنر روایت کنند زیرا امروز شاهد هستیم دشمنان قسم خورده ملت ایران با همه قوا و پیشرفته ترین  تجهیزات، با بهره گیری از اتاق فکر دشمن، عملیات گسترده خود را علیه آرامش و امید مردم ایران به راه انداخته است؛ چرا که ایران در حال تبدیل شدن به قدرتی جهانی است و دشمن ملت ایران از ایران مقتدر و قوی در هراس است‌.

نقش اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در جهاد تبیین 
 وی با تاکید بر این که دشمن تلاش می کند آینده سازان ایرانی را نسبت به کارآمدی نظام دینی و آینده پرشکوه ناامید کند، گفت: باید در کنار همه عملیات های آفندی و پدافندی به سازو کارهای جنگ رسانه ای واقف باشیم و در این میان نقش اهالی فرهنگ، هنر و رسانه تاثیر گذار خواهد بود تا با درخشش جهادی افسران جنگ نرم، در این جهاد رسانه ای به موفقیت برسیم.

وی با  گرامیداشت یاد و خاطره  شهید سر افراز آیت الله مدرس و  روز مجلس گفت:  امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدرس گونه در مسیر انقلابی شهید مدرس حرکت کنند همچنین امام راحل اگرچه در حوزه فلسفی عرفانی متاثر از شخصیت های مهمی نظیر مرحوم شاه آبادی بودند. اما به لحاظ سلوک سیاسی امام متاثر از شخصیت بارز آیت الله مدرس بوده اند و این  جمله تاریخی امام راحل: «مدرس زنده است تا تاریخ زنده است» هیچگاه فراموش نمی شود. از سویی امام وقتی از مرحوم مدرس یاد می کنند با همه وجودش به او احترام می گذاشتند. امام بارها به عنوان مستمع در بخش ناظران و تماشاگران مذاکرات مجلس فقط به عشق دیدن شهید مدرس از قم به تهران می آمدند تا نطق مدرس را در مجلس گوش کنند از سوی دیگر اگر رهبر انقلاب از مرحوم نواب صفوی به عنوان کسی یاد می کنند که اولین بار جرقه انقلابی گری را در ذهن ایشان روشن کرده است، آیت الله مدرس هم چنین نقشی را برای امام راحل ایفا کرده است.
 
مقاومت شهید مدرس در مقابل استبداد و استعمار مثال زدنی است
اسماعیلی در پایان گفت: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی و حاکمیت دین، شخصیت های بزرگی چون شهید مدرس به صورت اجمالی به مردم معرفی شده اند اما همچنان در این خصوص کمبودهای وجود دارد زیرا مقاومتی که این مرد بزرگ در مقابل استبداد و استعمار داشته در قله بصیرت مثال زدنی است. همانطور که امام راحل در مقابل کاپیتولاسیون آمریکایی مقاومت کرد. این شخصیت بزرگ برای همه ما قله ای در ایستادگی و بصیرت و در مبارزه با استبداد و استعمار است.

پیگیری ۲ طرح نیمه تمام فرهنگی شهرستان اردستان 
همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به اردستان و در بازدید از طرح های عمرانی این شهرستان در جمع خبرنگاران بیان کرد: ۲ طرح نیمه تمام فرهنگی در شهرستان اردستان وجود دارد که بیش از چندین سال از شروع عملیاتش گذشته و تلاش می‌کنیم عملیات تکمیل این طرح های فرهنگی به عنوان یکی از مهم ترین خواسته مردم منطقه تسریع شود.

وی اظهار کرد: مجتمع سینمایی این منطقه مشکل حقوقی دارد و به همین دلیل، سال ها متوقف مانده که این موضوع از طریق وزیر امور اقتصادی و دارایی پیگیری می‌شود و مجتمع فرهنگی دیگری هم وجود دارد که می توان یک نگارخانه در آن ایجاد کرد که با پیگیری های نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی ردیف استانی آن اخذ شده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تکمیل و تجهیز این مرکز را انجام می‌دهد.

گفتنی است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سفر استانی خود به شهرستان اردستان از توابع استان اصفهان با حضور در گلزار شهدای گمنام روستای ومکان این شهرستان، به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.


همچنین تجلیل از فعالان فرهنگی و هنری و بازدید از مراکز فرهنگی اردستان از دیگر برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهرستان اردستان بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها