یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
تشکیل دبیرخانه دائمی بزرگداشت حکیم نظامی

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی شاعر نامدار کشورمان بر معرفی حکیم نظامی با ابزارهای فرهنگی و هنری به‌ویژه فیلم، سریال و هنرهای تجسمی از تشکیل دبیرخانه دائمی بزرگداشت این شاعر پارسی‌گوی در این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی، شنبه شب در آیین «حکیم نظامی شاعر پارسی گو به روایت موزه هنرهای معاصر تهران» و افتتاح نمایشگاه پنج گنج که در محل موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد، گفت: از حدود دو سال قبل درصدد برگزاری بزرگداشتی برای حکیم نظامی بودیم زیرا مدتی است روز ۲۱ اسفند به عنوان روز این حکیم پارسی‌گوی در تقویم رسمی کشور ثبت شده اما هیچ‌گونه کار جدی در این زمینه صورت نگرفته بود.

وی ادامه داد: موضوع برگزاری بزرگداشت حکیم نظامی را با دکتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان گذاشتم، ایشان موافقت کردند بزرگداشتی ملی و بین المللی در خور شان این شاعر بلند آوازه ایران برگزار کنیم.

رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی افزود: خوشبختانه با همت و تلاش جامعه هنری و هنرمندان کشور و پیگیری مجدانه برخی دوستان آثار فراوانی از گنجینه‌ها و مخازن هنری کشور مانند موزه آستان قدس، موزه ملک و هنرهای معاصر را برای نمایش در معرض دید عموم قرار دادیم که
نمایشگاه پنج گنج امروز نمونه‌ای از آن آثار است.

شالویی با تاکید بر این نکته که ایرانیان در دنیا اگر شناخته شده‌اند به خاطر مشاهیر و بزرگانی همچون حکیم نظامی است، گفت: امروز با آثاری که از نظامی در ایران وجود دارد، مگر کسی می‌تواند ادعا کند که حکیم نظامی شاعر پارسی‌گوی، ایرانی نیست.
 
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد: امروز تلاش ما این است تا با برگزاری همایش‌ها، بزرگداشت‌ها، تولید آثار با استفاده از همه ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، برپایی نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی و ... اجازه ندهیم مشاهیر، بزرگان، شاعران ایرانی به فراموشی سپرده شوند.

وی افزود: حکیم نظامی، حکمت و معنویت را با هنرمندی در قالب حکایت و داستان آورده است، از این رو هنرمندان ما می‌توانند در آثار تولیدی خود از مطالب این شاعر پارسی‌گوی استفاده کنند.

شالویی بیان کرد: باید همگی دست در دست هم زمینه‌ای فراهم کنیم که نه تنها معرفی حکیم نظامی بلکه همه مشاهیر و بزرگان ایرانی را به جهان معرفی و تبیین کنیم.

رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی، تولید فیلم، انتشار فراخوان دریافت مقالات علمی در سطح داخلی و بین‌المللی و تحقیق و پژوهش را در این راستا، از دیگر برنامه‌های دوره بعدی بزرگداشت حکیم نظامی برشمرد.
در ادامه با حضور دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان هنرهای تجسمی کشورمان نمایشگاه پنج گنج با مضمون حکیم نظامی در محل موزه هنرهای معاصر گشایش یافت.
 
 یادآور می‌شود؛ مراسم بزرگداشت حکیم نظامی شاعر ایرانی و پارسی سرای کشورمان عصر جمعه 20 اسفند با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قرائت پیام رئیس‌جمهور به این بزرگداشت در تالار وحدت برگزار شد.

همچنین همزمان با این آیین، پرچم حکیم نظامی شاعر ایرانی و پارسی‌سرا در کنار پرچم ایران در تمام نمایندگی‌ رایزنی‌های ایران در سراسر دنیا به اهتزاز درآمد و در سراسر کشور نیز از سوی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگداشت این شاعر ایرانی در حال برگزاری است.

هفته بزرگداشت حکیم نظامی از 21 اسفند آغار شده و به مدت یک هفته در سراسر کشور و رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها