پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۹
اورهان پاموک برنده‌ جایزه‌ ادبی ایتالیایی شد

اورهان پاموک، نویسنده‌‌ ترک و برنده‌ نوبل ادبیات، برنده‌ چهاردهمین دوره‌ جایزه‌ی ادبی جوزپه تومازی دی لامپه‌دوزا شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اورهان پاموک این جایزه‌ ادبی را برای نوشتن رمان «مو قرمز» به دست آورده است.
 
به نوشته‌ی روزنامه‌ی ایتالیایی لا سیچیلیا، مراسم اهدای این جایزه قرار است دوازدهم آگوست در شهر «سانتا مارگریتا دی بلیچه» ایتالیا برگزار شود.
 
رمان «مو قرمز» که از آن چند ترجمه به فارسی در دسترس است داستان پسر فقیری است که پدرش به خاطر فعالیت‌های چپگرایانه‌اش در زندان نظامی‌ها بوده و حالا هم او را رها کرده است.
 
پاموک در این رمان سعی کرده افسانه‌ها و اسطوره‌ها را با واقعیت پیوند بزند و ماجرایی تودرتو را روایت کند. او برای روایت داستانش به قصه‌ی رستم و سهراب فردوسی و همین‌طور ادیپوس شهریار سوفوکل متوسل شده است.
 
عین‌له قریب و مژده الفت از جمله مترجمان این رمان هستند که سال گذشته ترجمه‌های آنها به ترتیب توسط نشر چشمه و نشر نون منتشر شد.
 
هیئت داوران جایزه‌ی ادبی جوزپه تومازی دی لامپه‌دوزا در بیانیه‌ای با ستایش از رمان «مو قرمز» پاموک گفته است این نویسنده‌ی ترک در رمانش با استعانت از افسانه‌ی سوفوکل دست به خلق یک تراژدی زده است.
 
پاموک که سال ۱۹۵۲ در استانبول متولد شده سال 2006 میلادی توانست جایزه‌ی نوبل ادبیات را برای مجموعه آثارش و خصوصاً رمان «نام من سرخ» به دست آورد.
 
این رمان که در ایران با ترجمه‌های تهمینه زاردشت و عین‌له قریب به فارسی برگردانده شده روایتی از یافتن قاتلی است که یکی از نقاشان درباری عثمانی را از پا درآورده است.
 
پاموک علاوه بر رمان‌هایش عمدتاً به خاطر مواضع سیاسی خود در قبال کشتار ارامنه به دست نیروهای عثمانی و همین‌طور انتقادهایش از دولت فعلی ترکیه به شهرت رسیده است.
 
در مراسم اهدای این جایزه‌ی ادبی ایتالیایی قرار است علاوه بر حضور پاموک برخی از موسیقیدانان و سینماگران برجسته‌ی ایتالیا نیز حضور داشته باشند.
 
جایزه‌ی ادبی جوزپه تومازی دی لامپه‌دوزا 15 سال پیش به منظور گرامیداشت یاد این نویسنده‌ی ایتالیایی راه‌اندازی شد و هر ساله بابت انتشار رمانی که غالباً از زبان‌های دیگر به ایتالیایی ترجمه می‌شوند اهداء می‌شود.
 
این جایزه را پیش از این کازئو ایشی‌گورو، نویسنده‌ی بریتانیایی رمان‌های «بازمانده‌ی روز» و «هرگز رهایم مکن» دریافت کرده بودند.
 
جوزپه تومازی دی لامپه‌دوزا سال ۱۹۵۷ درگذشت و اثر معروفش رمان «یوزپلنگ» است که انتشارات ققنوس آن را در ایران با ترجمه‌ی نادیا معاونی منتشر کرده است.
 
رمان «یوزپلنگ» یکی از رمان‌های پرخواننده در ایتالیا به شمار می‌رود؛ رمانی که به روایت تجدد در این کشور اروپایی می‌پردازد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها