چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۳
«كتابشناسي كاظمين» با معرفی 1351 اثر منتشر شد/ متن كامل کتاب

«كتابشناسي كاظمين» شامل اطلاعات آثار منتشرشده به زبان‌هاي مختلف درباره امام كاظم و امام جواد(عليهما السلام) و نيز شهر كاظمين از ابتدا تا مهرماه ۱۳۹۳ از سوي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت منتشر شده و در اختيار پژوهشگران قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني حج، «كتابشناسي كاظمين: فهرستواره آثار منتشرشده درباره امام كاظم و امام جواد (عليهماالسلام)» به كوشش اباذر نصراصفهاني در پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده و توسط نشر مشعر منتشر شده است. این کتاب شامل اطلاعات آثار منتشرشده به زبان‌هاي مختلف درباره امام كاظم و امام جواد (عليهما السلام) و نيز شهر كاظمين از ابتدا تا مهر ۱۳۹۳ است.

كتابشناسي حاضر، گزارشي از آثار و منابع منتشرشده ــ اعم از كتاب‌ها، مقاله‌ها و پايان‌نامه‌هاي حوزوي و دانشگاهي ــ درباره امام كاظم و امام جواد (عليهما السلام) است. همچنين به دلیل اهميت شهر «كاظمين» ــ كه حرم اين دو امام معصوم در آن قرار دارد و از همين رو به اين نام مشهور شده است ــ نوشته‌هايي كه درباره اين شهر در حوزه‌هاي تاريخي، جغرافيايي، معماري، مردم‌شناسي، فرهنگي و … انتشار یافته‌اند ــ نيز معرفي شده‌اند.

اطلاعات گردآوري‌شده به وسیله مؤلف، در سه فصل این کتاب تنظيم شده است. در فصل نخست، آثار نوشته‌شده درباره امام موسي كاظم (ع)، معرفي شده‌اند. فصل دوم، به معرفي آثار درباره امام جواد (ع) اختصاص دارد و در فصل سوم اطلاعات آثار انتشار یافته درباره شهر كاظمين آمده است. در هر فصل، اطلاعات آثار در سه بخشِ كتاب‌ها، پايان‌نامه‌ها و مقالات آمده‌ و در هر بخش، منابع بر اساس زبان متن تفكيك شده‌اند.
 
تلاش محقق بر اين بوده است كه با بهره‌گيري از روش‌هاي متعدد جست‌وجو، همه منابعي را كه درباره این موضوع‌ها به زبان‌هاي مختلف و در كشورهاي مختلف، منتشر شده‌اند، شناسايي و معرفي كند. با توجه به اين كه اين طرح در مهر ۱۳۹۳ ش. = ذي‌حجه ۱۴۳۵ ق. به اتمام رسيده است، زمان معرفی آثار معرفي‌شده تا اين تاریخ پایان می‌پذیرد.

در اين كتابشناسي ۱۳۵۱ اثر معرفي شده‌اند. ۷۷۳ مورد از اين آثار درباره حضرت امام موسي كاظم (ع)، ۵۳۵ مورد درباره امام جواد (ع) و ۴۳ مورد درباره شهر كاظمين است.

آثاري كه درباره امام كاظم (ع) است، شامل ۳۹۹ عنوان كتاب (از اين تعداد ۶۱ عنوان ويژه گروه سني كودكان و نوجوانان)، ۴۷ عنوان پايان‌نامه و ۳۲۷ عنوان مقاله را شامل می‌شود. در این میان ۴۶۶ اثر به زبان فارسي، ۲۷۷ اثر به زبان عربي و ۳۳ عنوان به زبان‌هاي ديگر است.

همچنين آثاري كه درباره امام جواد (ع) شناسايي شده‌اند، شامل ۳۲۲ كتاب (از اين تعداد ۵۳ عنوان ويژه گروه سني كودك و نوجوان)، ۱۸۳ مقاله و ۳۰ پايان‌نامه است. ۴۰۰ عنوان از این آثار به فارسي، ۱۲۲ مورد به زبان عربي و ۱۳ اثر به زبان‌هاي ديگر است.

كتاب «كتابشناسي كاظمين: فهرستواره آثار منتشرشده درباره امام كاظم و امام جواد (عليهماالسلام)» به كوشش اباذر نصر اصفهاني در پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده و توسط نشر مشعر در ۲۱۲ صفحه به قطع رقعي در ارديبهشت ۱۳۹۴ انتشار یافته است.

تاكنون حدود يكهزار عنوان كتاب از سوي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت در پژوهشكده حج و زيارت توليد و منتشر شده است كه متن همه اين كتاب‌ها به صورت الكترونيكي در كتابخانه پايگاه اطلاع‌رساني حج براي استفاده محققان و پژوهشگران حوزوي و دانشگاهي در دسترس است.

براي دريافت متن كامل كتاب می‌توانید اينجا كليك كنيد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها