جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۱
روایتی از نویسنده اخلاق گرا

داستان بلند«وقتشه ساکت شی» اثری متفاوت از سال بلو، نویسنده مشهور کانادایی است که توسط بنفشه جعفر به فارسی برگردانده شده است.

 خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- سال بلو، نویسنده برنده جایزه ادبی نوبل که آثارش ترکیبی از فلسفه گرایی، سرزندگی، توجه به مسائل انسانی و مردم شناسی است، از استادان چیره دست داستان‌نویسی در نثر آمریکایی به حساب می‌آید.

سال بلو در داستان بلند«وقتشه ساکت شی» حکایت مردی سالخورده‌ای را روایت می‌کند که قصد یافتن یک زن و عذر خواهی از او به دلیل یک بی احترامی در دوران جوانی را دارد.بلو به عنوان نویسنده‌ای اخلاق گرا در این اثر هم، مانند آثار دیگرش سعی کرده که ابعادی از شخصیت یک انسان متمایل به سوی کمال را روایت کند. انسانی که ممکن است در عالم بیرون چندان ردی از او یافت نشود.

شخصیت اصلی این داستان، رنجی را بر خود هموار می‌کند که یادآور رنج «اولیس» در سفرهای درونی است. او در این سفر به دنبال چیزی برای خود نیست بلکه به دنبال به دست آوردن دلی است که ممکن است سالها پیش بر اثر یک بی احترامی کوچک شکسته شده باشد. این نوع نگاه که مانندش را کمتر می‌توان در آثار نویسندگان هم عصر سال بلو پیدا کرد نشان از نوعی اخلاق گرایی دارد، نوعی اخلاق گرایی که معتقد است آزار یک نفر به مثابه آزار کل جهان است.

اگر بخواهیم آثار نویسنده‌ای چون سال بلو را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهیم باید بگوییم که اغلب کارهای او درباره جوهره وجودی انسان است. بسیاری از منتقدان ادبیات داستانی، بلو را یکی از ممتازترین راویان اوضاع اجتماعی ایالات متحده در دوران پس از جنگ می‌دانند چون این نویسنده علاوه بر قدرت نویسندگی بالا در رشته‌هایی چون روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، مردم شناسی، تاریخ و ادبیات هم مطالعاتی وسیع دارد.

داستان بلند وقتشه ساکت شی، تلنگری به روان خواننده است، خواننده‌ای که به شکلی غیر مستقیم در می‌یابد که حوزه اخلاق، حوزه ای مختص به یک گروه خاص نیست. باور پذیری ماجرای داستان و همچنین ساخت و ساز روایت باعث می‌شود که مخاطب با خود بیندیشید که آیا خودش چنان جرات و جسارتی دارد که برای عذر خواهی از یک آدم دیگر این همه رنج را متحمل شود یاخیر؟ وایجاد همین سوال است که کلیت اثر را در تعلیقی شیرین به پیش می‌برد.

داستان بلند وقتشه ساکت شی، پیش از آنکه یک خطابه در مدح اخلاق‌گرایی باشد، یک اثر ادبی کامل است. ساختار این داستان بلند، با همه شخصیت‌های اصلی و فرعی‌اش نشان می‌دهد که بلو پیش از هر مورد دیگر به چگونه نوشتن یک داستان موثراندیشیده است، داستانی که هم از استانداردهای نویسندگی بالا برخوردار باشد و هم انسان را دعوت به حوزه انسانیت کند:«خانم رز، باید به موضوع خودمان نزدیک‌تر شویم و از شما بابت گزافه‌گویی‌هایم عذر خواهی کنم. اما راز دیگری هم هست که به شدت خواستار بررسی آن هستم.به نظرتان چرا باید کسی چنین حرف‌هایی را که من به شما می‌گویم برای شما بازگو کند؟ خب، این مساله درست شبیه به این است که مردی در یک روز زیبا ازخانه بیرون برود. روزی آنچنان زیبا و دوست داشتنی که او را ناخودآگاه به انجام کاری ترغیب کند...»

داستان بلند وقتشه ساکت شی در شمارگان 500 نسخه و قیمت 6000تومان از سوی انتشارات روزگارنو عرضه شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها