شنبه ۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۵
سعدی در مادرید به دیدار سروانتس می‌رود

همایش سروانتس و سعدی در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از شهر کتاب، علی‌اصغر محمدخانی، معاون بین‌الملل و فرهنگی شهر کتاب درباره این همایش گفت: در اول اردیبهشت سال جاری و همزمان با روز بزرگداشت سعدی، این همایش در دو روز در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد و قرار است که ادامه این همایش در آبان ماه در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شود.

وی گفت: این همایش از سوی مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و دانشگاه کمپلوتنسه برگزار می‌شود و یازده محقق دو کشور درباره‌ سعدی و سروانتس سخن می‌گویند.

محمدخانی به مقالات ارائه شده در این همایش اشاره کرد و افزود: دکتر خوسه مانوئل لوثیا، استاد دانشگاه کمپلوتنسه، رئیس انجمن سروانیست‌ها و مولف شش کتاب درباره‌ سروانتس، درباره‌ سکوت‌های سروانتس‌، رمز زندگی و نوشته‌هایش، دکتر ضیاء موحد درباره‌ »سعدی و سروانتس دو شهسوار سخن»، دکتر ایگناثیو دی‌یث، استاد دانشگاه کمپلوتنسه و پژوهشگر آثار سروانتس درباره‌ خشونت در دن‌کیشوت و خودم درباره‌ آموزه‌های سعدی و سروانتس برای انسان امروز صحبت خواهند کرد.

وی ادامه داد: دکتر آنخل گارثیا گالیانو، استاد دانشگاه کمپلوتنسه و متخصص ادبیات دوران رنسانس درباره «چگونه آلونسو کیخانو تبدیل به دن‌کیشوت شد؟» دکتر سعید هوشنگی، استاد دانشگاه کمپلوتنسه درباره‌ شخصیت‌های الگویی در آثار سروانتس و سعدی، دکتر انریکه اورتیث درباره‌ گل‌سرخ در گلستان سروانتس و دولیسنتا در رویاهای سعدی، رویا صدر، طنزنویس و پژوهشگر طنز، درباره‌ تاثیر دن‌کیشوت در طنز معاصر ایران، کوروش کمالی‌سروستانی درباره‌ تاملی در گلستان سعدی، خواکین رودریگز، مترجم گلستان سعدی به اسپانیایی، درباره‌ سیماهای گوناگون سعدی در گلستان و طاهره قاسمی، دانشجوی دکترای زبان و ادبیات اسپانیایی دانشگاه کمپلوتنسه با موضوع سعدی و سروانتس، دو متعهد اخلاقی و اجتماعی سخن می‌گویند.

همچنین دیدگاه و نظر بیست نویسنده‌ ایرانی درباره‌ دن‌کیشوت و تاثیری که دن‌کیشوت بر آثارشان داشته است و به تازگی برای دبیر همایش نوشته‌اند در این نشست ارائه‌ می‌شود. نظرات محمود دولت‌آبادی، فریبا وفی، مصطفی مستور، ابوتراب خسروی، رضا امیرخانی، محمدرضا بایرامی، علی خدایی، محمدحسن شهسواری، بلقیس سلیمانی، شیوا مقانلو، سارا سالار، مهام میقانی، فرشته نوبخت، رویا دستغیب، ناتاشا امیری، لیلا قاسمی، رویا شکیبایی، هادی معصوم‌دوست و برخی دیگر  از این جمله‌اند.

محمدخانی به دیگر برنامه‌های فرهنگی که در کنار همایش سعدی و سروانتس، انجام می‌شود اشاره کرد و توضیح داد: هیات ایرانی به دعوت مدیریت دانشگاه آلکالا به زادگاه سروانتس در شهر آلکالا می‌روند و برنامه‌‌هایی در زادگاه سروانتس خواهند داشت. همچنین دیدار و گفت‌وگو با شاعران و نویسندگان معاصر اسپانیا دارند و از چند نهاد ادبی و فرهنگی مانند بنیاد سروانتس، بنیاد اونامونو و ... بازدید و درباره‌ همکاری‌های متقابل با مدیران این بنیادها گفت‌وگو دارند.

معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب یادآور شد: دیدار و گفت‌وگو با ایران‌شناسان و استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های مادرید و بارسلون از جمله‌ برنامه‌های جنبی این همایش است.
همایش سعدی و سروانتس در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 6 و 7 آبان با حضور محققان و استادانی از ایران و اسپانیا برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها