دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۰
مطالعه «شاهنامه به نثر» کزازی موجب غنای فرهنگی می‌شود

کتاب «دفتر دانایی و داد»(شاهنامه به نثر) نوشته میرجلال‌الدین کزازی از سوی انتشارات معین منتشر شد. صالح رامسری، مدیر انتشارات معین گفت که با گنجاندن این کتاب در مدارس، بچه‌‌ها از مقطع دبستان می‌توانند با واژه‌های درست فارسی آشنا شوند و این امر موجب غنای فرهنگی ما خواهد شد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، صالح‌رامسری، مدیر انتشارات معین گفت: کزازی چندین سال برای نگارش این کتاب زمان صرف کرد. او در این اثر شاهنامه را به نثر درآورده است. نثر این کتاب در عین فخیم بودن نسبت به کارهای دیگری که در این زمینه چاپ شده اثری یکدست و روان است.

وی توضیح داد: این اثر حتی برای آدم‌های و دانش‌آموزان هم قابل فهم است. کزازی شاهنامه را در این اثر با استناد به ابیات فردوسی نوشته است. اگر آموزش و پرورش رویکردی به این کتاب داشته باشد قطعاً نثر بچه‌ها عوض خواهد شد. به گمانم آن‌ها با خواندن این کتاب بدون تقلا و فشار آوردن به خود و با کمترین مدد گرفتن از زبان عربی خواهند نوشت.

این ناشر گفت: کتاب «دفتر دانایی و داد» به غنای فرهنگی ما کمک خواهد کرد. کزازی تا آن‌جا که توانسته از به کاربردن واژه‌های بیگانه پرهیز کرده است.

این کتاب در 800 صفحه تنظیم شده و با قیمت 35 هزار تومان عرضه می‌شود.

کزازی در سال 1327 در کرمانشاه به دنیا آمد. در دانشکده ادبیات فارسی و علوم انسانی دانشگاه تهران دوره‌های گوناگون آموزشی را سپری کرد و در سال 1370 در مقطع دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی فارغ‌التحصیل شد.

از مجموعه شعرهای او می‌توان به «دستان مستان» اشاره کرد.

مجموعه‌های چند جلدی «نامه باستان» حاصل شاهنامه پژوهی‌های وی است. «بند و پیوند»، «دیر مغان»، «دیدار با اژدها» و «سوزن عیسی» از دیگر آثار اوست.

«فرزند ایران» داستانی درباره زندگی فردوسی، تازه‌ترین اثر این پژوهشگر، امسال(1392) از سوی انتشارات معین به چاپ رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها