چند میلیارد تومان کتاب شهر آب امروز برای توان بازپرداخت بدهی بانکی خمیر شد.
«شهرآب» کتابهایش را خمیر کرد!
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) مدیر‌مسئول انتشارات «شهرآب» تعداد قابل‌توجهی از کتاب‌های این نشر به ارزش چند میلیارد تومان را خمیر کرد؛ اتفاقی که علی‌اکبر تورانیان، هفته گذشته در گفت‌و‌گوی اختصاصی با ایبنا از آن خبر داده بود.

وی مهم‌ترین دلیل اتخاذ این تصمیم را پاسخ به فشار‌های بانکی برای تسویه بدهی اعلام کرد. بخش‌های از گفت‌و‌گوی ایبنا با تورانیان که  15خرداد‌‌ماه منتشر شد در ادامه آمده است:

...تورانیان با اشاره به تاثیر مشکلات اقتصادی بر صنعت نشر بیان کرد: با توجه به بازار ضعیف کتاب و کاهش مخاطب در شرایطی قرار گرفته‌ایم که با توجه به سال‌ها فعالیت و تولید کتاب با سرمایه‌های سنگین مجبور به خمیر کتاب شده‌ایم.

وی با بیان این مطلب که خمیر کردن کتاب دردناک‌ترین لحظه فعالیت ناشران است، افزود: به دلیل بدهی بانکی و دیگر مشکلات مالی طی چند روز آینده معادل چند میلیارد کتاب شهرآب خمیر می‌شود. رکود بازار موجب شد تا تعهداتمان را با تاخیر انجام دهیم.

تورانیان ادامه داد: بانک به دلیل بدهی، سختگیرانه با انتشارت مواجهه داشته، از سوی هیچ نهادی حمایت نشدیم و کتابی هم از ما خریداری نکردند. جرم ما این است که کتاب دانشگاهی و علمی منتشر می‌کنیم.

مدیر انتشارات شهرآب با بیان این مطلب که بعد از چهل سال به این جایگاه رسیدیم گفت: با وجود مشکلات اقتصادی و تنگنا‌های مختلف بر سر فعالیت ناشران به نظر می‌رسد آن‌ها که می‌روند، حق دارند. ناشران دیگری هم به مشکلات مشابه ما گرفتار هستند. انگیزه کافی برای ادامه فعالیت وجود ندارد.  

تورانیان بیان کرد: قبل از شروع این وضعیت سالانه 100 تا 150 عنوان کتاب از سوی نشر شهر‌آب منتشر می‌شد. همیشه فعال بودیم و هیچ‌گاه ساکت نبودیم. ناشران کهنه‌کار سرمایه ملی‌اند آن‌ها عمرشان را بر سر نشر گذاشتند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که نفس دارم پای کار ایستاده‌ام اما بعد از این همه سال فعالیت، تنها ماندن سخت است. مطمئنم همه این دشواری‌ها در مقابل از خود‌گذشتگی شهدا هیچ است.
کد مطلب : ۲۷۷۰۵۴
https://www.ibna.ir/vdccpmqi02bqmx8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران