کتاب «پرچم در اهتزاز»، شامل روایت یک دهه از نخستین محرم کرونایی در مسجد ارک تهران، به ‌قلم سمیه جمالی، توسط مؤسسه سلوک و انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شد.
روایت‌هایی از هیئت مسجد ارک در محرم منتشر شد
به ‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط‌عمومی انتشارات سوره ‌مهر، «پرچم در اهتزاز» نام تازه‌ترین محصول موسسه ‌هنری‌رسانه‌ای سلوک به ‌‌قلم سمیه جمالی است که توسط انتشارات سوره‌‌مهر منتشر شده است. این کتاب شامل مجموعه‌روایتی پیوسته و منسجم از ده شب عزاداری در اولین محرم کرونایی مسجد ارک تهران است.

سمیه جمالی نویسنده و روزنامه‌نگار و مدرس داستان‌نویسی، پیش از این کتاب «زن رفت تا مترسک باشد» را نوشته است.

جمالی در«پرچم در اهتزاز»، راوی شب‌های عزاداری سالار شهیدان در هیئت «حسین‌جان» مسجد ارک است. او حضور مردم را روایت کرده، مردمی که با وجود همه محدودیت‌ها، پرچم سیدالشهدا(ع) را برافراشته نگه‌داشتند و به شیوه‌نامه‌های بهداشتی هم پای‌بند بودند.

این کتاب شامل 11 فصل است. فصل اول، روایت نسبت نویسنده با محرم و هیات «حسین‌جان» است. هریک از فصل‌های بعدی نیز به یکی از شب‌های دهه اول محرم 1399 اختصاص دارد.

در بخشی از فصل آغازین این کتاب می‌خوانیم:
«روزی که کوید19 جهان را فراگرفت و نسل ما تازه با مفهوم همه‌گیری از نزدیک و خارج از کتاب‌های تاریخ مواجه شد،اولین دغدغه بچه هیئتی‌ها شد: محرم. در صفحات مجازی خودشان نوشتند، در هیئت‌های شخصی‌شان ناله و شکوه کردند،شعر گفتند و متوسل شدند. ته حرف‌هایشان این بود که فرض ماه رمضان و شب‌های قدر را پای تلویزیون گذراندیم،با محرم چه کنیم؟ من خیال جمع می‌گفتم: بابا این‌ها چقدر بدبین‌اند. تا محرم هوا گرم می‌شود.دکترها قول داده‌اند در گرمای تابستان ویروس کرونا از بین برود. و هیچ نگران محرم بدون ارک نبودم. اصلا ماه محرم بدون پسوند ارک برای من چیزی خارج از فرم طبیعی است؛ مثلا فرض کنید انسان کبد نداشته باشد یا ریه.  ارک برای خانواده من یک فرهنگ است؛بخشی از جریان و سبک زندگی... »

انتشارات سوره مهر، «پرچم در اهتزاز» را در 148 صفحه و با شمارگان 300 نسخه منتشر کرده است. 
کد مطلب : ۳۲۵۰۴۵
https://www.ibna.ir/vdcgtn9wnak9xz4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب