همزمان با سالمرگ لویی آراگون

تنهايي‌هاي مرد دوم سورئالیسم

لویی آندریو، معروف به لویی آراگون، رمان‌نویس و شاعر سورئالیست فرانسوی،‌ ۲۵ سال پیش در ۲۳ دسامبر ۱۹۸۲،‌ دیده از جهان فروبست. او به همراه آندره برتون از بنیانگذاران مکتب سورئالیسم ادبی بوده‌ است.
لویی آراگون
لویی آراگون
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، لویی آندریو، معروف به لویی آراگون، در ۳ اکتبر ۱۸۷۹ در پاریس متولد شد. پدرش که از صاحب منصبان عالی رتبه جمهوری سوم فرانسه بود، پسر خود را به فرزندی نپذیرفت و او با مادر و مادربزرگش بزرگ شد.

وی در ۱۹۱۶ به دانشکده پزشکی رفت، اما سه سال بعد به سربازی فراخوانده شد و همانجا بود که آشنایی‌اش با دانشجوی دیگری به نام آندره برتون مقدمه‌ای شد تا بعدها نهضت سورئالیسم را با هم پایه گذاری کنند. 

آراگون در میانه دهه ۱۹۲۰ از پزشکی دست کشید و در ۱۹۳۰ به کنگره نویسندگان انقلابی مسکو رفت. در روسيه سورئالیسم محکوم شد و آراگون هم هیچ مخالفتی با اين محكوميت نکرد.این رفتار او رنجش برتون را به دنبال داشت و موجب اختلاف آن‌ دو شد.

این شاعر در اوایل دهه ۳۰ با "الزا تریوله" خواهر زن مایاکوفسکی، نویسنده روس، ازدواج کرد و از این زمان به بعد، تقریبا تمام اشعار او درباره همسرش سروده شده است. آراگون در ۱۹۳۱ رسما پیوند خود را با سورئالیسم قطع کرد و به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی پرداخت. 

وی ۲۵ سال پیش در  ۱۹۸۲ میلادی، در سن ۸۵ سالگی،‌ دیده از جهان فروبست.

«ماجراهای تلماک» (۱۹۲۲)، «زارع پاریس» (۱۹۲۶)، «مهبل ایرن» (۱۹۲۷»)، «مسافرین سلطنتی» (۱۹۴۲) «اورلین» (۱۹۴۴)، «هفته مقدس» (۱۹۵۸)، «هانری ماتیس» (۱۹۷۱) و «ماجراهای ژان فوتر لا بیت» (۱۹۸۶) از جمله آثار او هستند.

در ایران کتاب‌های:«نامه‌های تیرباران شده»، «هفته مقدس» و «یادگار شهیدان»، از جمله آثار این نویسنده اند که به فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند. 

همچنین برخی از سروده‌های آراگون به صورت پراکنده، در مجموعه‌هایی که به شعر فرانسه می‌پردازند یا در نشریات ادبی، ترجمه و منتشر شده اند.
کد مطلب : ۱۳۳۶۱
https://www.ibna.ir/vdcdfs0f.yt0s96a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
مردی که نادر بود
پرونده ویژه بزرگداشت فردوسی