یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۵
مستند «چو نیلوفر عاشقانه» فیلمی در پاسداشت قیصر امین پور

مستند «چو نیلوفر عاشقانه» فیلمی در پاسداشت قیصر امین پور، شاعر و استاد نامدار ادبیات فارسی دانشگاه تهران، یکی از مستندهای مجموعه «چونان سرو» است که ساعت ۲۱:۰۰ امشب از قاب شبکه مستند سیما پخش می شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا فرشاد اکتسابی، کارگردان این مستند تلویزیونی، درباره اهمیت شعر و اندیشه قیصر امین پور گفت: مرحوم دکتر قیصر امین پور در جامعه ادبی ما به خاطر ویژگی های شعری اش شناخته شده است. در حقیقت او از نیمه دوم دهه شصت بود که به ثبات زبان و اندیشه در شعرش دست پیدا کرد. هر چند جامعه ادبی او را به عنوان یک ادیب آکادمیک و استاد دانشگاه می شناسد ولی حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان هنوز او را از آن خود می داند. دو دفتر «به قول پرستو» و «مثل چشمه - مثل رود» از جمله آثر ادبی امین پور است که همواره مورد توجه اهالی ادبیات و شعر قرار دارد.

کارگردان مستند «چون نیلوفر عاشقانه» تأکید کرد: اشعار «امین‌پور» از حیثِ بلاغی ارزشمند و بر ظرفیت‌ها و توانمندیِ زبان فارسی افزوده است. استفاده از آرایه ایهام یکی از برجسته‌ترین شگردهای او در شعر است. امین پور توانسته ویژگی‌های سبکی و بلاغی شعر کلاسیک و شعر نیمایی را با شعرهایش تلفیق کند. یکی از عواملی که در نهایت، باعث برجستگی سبکِ اوست، نوآوری در بلاغت و درکِ انتظارِ مخاطبان امروز از شعر است.از اینرو یکی از برجسته ترین بخش های سلوکِ شعریِ وی را می‌توان همدردی با مردم دانست.

اکتسابی در پایان گفت: علی رغم دشواری‌هایی که در مسیر ساخت مستندهای پرتره وجود دارد از جمله نبود برخی آرشیوهای اختصاصی و درمیان نبودن شخصیت اصلی برای تکمیل تحقیقات و دستیابی به زوایای ناگفته چهره مورد نظر؛ در مستند «چو نیلوفر عاشقانه» تلاش شده است با بهره گیری از گفتارهای استادان، شاعران و محققان ادبی حاضر در فیلم، روایت دست اولی از زندگی و سلوک فرهنگی و ادبی مرحوم قیصر امین پور به تصویر کشیده شود.

مجموعه ۲۵ قسمتی «چونان سرو» دربردارنده فیلم‌های مستندی درباره مفاخر فرهنگی ایران است که به تهیه کنندگی محمد سعید وزیری و با حضور کارگردانی چون مسعود طاهری، فرشاد اکتسابی، عطیه زارع، حنیف شهپرراد، فاطمه رسول زاده، کتایون جهانگیری و محسن عسکری زاده از شبکه مستند پخش می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها