چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۴
آخرین نشست انجمن شاعران نوجوان کانون هرمزگان در سال ۱۴۰۲ برگزار شد

هرمزگان - انجمن شاعران نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان در آخرین نشست خود در سال ۱۴۰۲ با حضور فاطمه رحمانی شاعر قشموند برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بندرعباس، آخرین نشست انجمن شاعران نوجوان کانون هرمزگان در سال ۱۴۰۲ با حضور فاطمه رحمانی معلم و شاعر فرهیخته استانی و اعضای انجمن، سه‌شنبه شب (۲۲ اسفندماه) در سالن اجتماعات اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان برگزار شد.

در این نشست معصومه پودات، زهرا فرزین نسب، نیایش عظمایی و سیده زهرا موسوی اشعار خود را خواندند. این اشعار توسط دیگر اعضای انجمن اسماعیل دلشادی، آناهید دهقانی پور، آمنه شهسوار نسب و فاطمه شهرکی نیا نقد شد.

فاطمه رحمانی با اشاره به اشعار اعضای انجمن گفت: ذوق و قریحه شعری را می شد در تک تک اشعار نوجوانان مشاهده کرد. اما ضرورت دارد نوجوانانی که در زمینه شعر کلاسیک کار می‌کنند، با عروض و قافیه چه به صورت آکادمیک و چه با خواندن نمونه اشعار کلاسیک به صورت سمایی آشنا شوند.

وی اضافه کرد: در زمینه محتوای یک شعر نیز لازم است زاویه دید یک شاعر با افراد معمولی متفاوت باشد و شعر خوب شعری است که بتوان برداشت‌های متفاوتی از آن داشت.

این شاعر قشمی با اشاره به آشنایی زدایی در اشعار سهراب سپهری گفت: آنچه سپهری را از سایر شاعران متمایز و شعر او را ماندگار می‌کند، آشنایی زدایی و تصویرسازی در اشعار اوست.

رحمانی در تکمیل سخنان خود درباره قالب رباعی گفت: در رباعی اصل بر این است که ضربه نهایی را در مصرع آخر وارد کنیم. در این قالب اگر قوانین وزن عروضی رعایت شده باشد، چیدمان و گزینش کلمات نیز صحیح باشد، اما در مصرع آخر ضربه نهایی را وارد نکرده باشیم، حق مطلب ادا نشده است. همین ویژگی رباعی است که گاه سرودن رباعی را از غزل نیز دشوارتر می‌سازد.

به گزارش ایبنا، فاطمه رحمانی متولد بندرچارک در غرب هرمزگان است و تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی تا مقطع فوق لیسانس ادامه داده است. وی به عنوان معلم در جزیره قشم زندگی می‌کند و از او مجموعه شعری به نام «لوح دل» به چاپ رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها