دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶
«شعر غارت شده» به بازار نشر آمد

قم- کتاب «شعر غارت شده» به قلم محسن هجری که به زندگی ابن یمین شاعر پارسی زبان ایرانی زمان مغول پرداخته است، چاپ  و به بازار نشر عرضه شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در قم، آخرین حاکمان مغول از تخت به زیر کشیده می‌شوند. جماعتی به نام سربداران در خراسان ظهور می‌کنند تا یک‌ بار دیگر افسانۀ شجاعان رنگ واقعیت به خود بگیرد.
 
افراد و گروه‌های مختلفی به این نهضت می‌پیوندند؛ ولی در میان آن‌ها یکی هست که از جنس جنگاوران و قیام‌گران نیست. ما می‌خواهیم او برای ما راوی آن روزها باشد. ما با او همراه می‌شویم تا آنچه را او می‌بیند، ما هم ببینیم و آنچه را او روایت می‌کند، ما هم بشنویم.
 
ولی او شاعر است؛ ازاین‌رو نمی‌دانیم تا چه اندازه واقعیت را روایت می‌کند و تا چه اندازه ما را به جهان خیال خود می‌کشاند. ولی می‌دانیم که او در میانۀ دعوایی بزرگ قرار گرفته است که معادله‌اش مانند جنگ با مغول‌ها سرراست و روشن نیست.
 
می‌دانیم که او محمود، پسر یمین‌الدین و مشهور به ابن یمین، است و می‌دانیم که او پس از سرنگونی دولت ایلخان به ‌سربداران می‌پیوندد. او آمده است تا برای نخستین بار در عمر پنجاه‌وچندساله‌اش در میان جماعتی باشد که در آن دیگر خبری از ایلخان و کارگزارانش نیست. رؤیایی که تحققش 120 سال طول کشیده است و بسیاری آرزوی دیدنش را با خود به گور برده‌اند.
 
می‌دانیم آن‌هایی که با محمود سروکار پیدا کردند، دستِ‌کم تا همین اندازه می‌دانستند که پیش از آن او مستوفی دولت ایلخان در خراسان بوده است و یارِ غارِ خواجه‌علاءالدین‌محمد، وزیر خراسان؛ ولی بیش از آن  می‌دانستند او معمار واژه‌هاست و صاحب بناهای متعددی است که با کلمه ساخته می‌شوند و به همین سبب او را عزیز می‌داشتند. ولی نمی‌دانیم آیا این عزت و منزلت بعدها به کارش آمد یا به فراموشی سپرده شد.
 
ما می‌دانیم باید به چشم‌های محمود اعتماد کنیم و آنچه را او می‌بیند، ببینیم؛ اما نمی‌دانیم که این چشم‌ها تا چه اندازه واقعیت را آن‌چنان ‌که هست، می‌بیند و نه آن‌چنان‌ که خیالش می‌پسندد. و البته مهم‌تر از همه، پیش از آنکه مصداق جهل مرکب شویم، اعتراف می‌کنیم که نمی‌دانیم و می‌دانیم که نمی‌دانیم. دست‌کم این‌ گونه محمود دل‌خوش خواهد بود که از میراث او همین شعر نصیب ما شده است!
 
کتاب «شعر غارت شده» به علاقمندان ادبیات فارسی و دلبستگان تاریخ ایران عنایت دارد و هم به نحوی بازشناختی از تاریخ ایران در دوره ی حکومت ایلخانی و درباریان مغول و مواجهه با زبان شیرین پارسی و همچنین واقعه سربداران و نحوه شهادت شیخ حسن جوری و همینطور عاقبت سلطان محمود خدابنده در لابلای داستان عشق زیبای ابن یمین و همسرش نیز جلوه نمایی می کند.
 
کتاب «شعر غارت شده» در 143 صفحه و به قیمت 85 هزار تومان از سوی انتشارات معارف به چاپ رسیده است.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها