شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۲
جایزه بهترین رمان گروه جوانان به سارا کراسان رسید

کتاب «یک» نوشته «سارا کراسان» که رمانی به زبان شعر نو است قرار است برنده جایزه 2000 پوندی بهترین رمان جوانان شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین- داستان «یک»درباره دوقلوهای به هم چسبیده‌ای به نام‌های «گریس» و «تیپی» است.

فهرست کوتاه نامزدهای این جایزه شامل دو اثر بود. کتاب «دیگر افراد ما اینجا زندگی می‌کنند» نوشته «پاتریک نس» و «درخت دروغ» نوشته «فرانسیس هاردینگ» نیز در این فهرست قرار داشتند اما کتاب «یک» به زعم داوران این جایزه «قدرت بیشتری نسبت به این دو داشت».

این کتاب که پیش از این برنده جایزه سال بهترین رمان ایرلند نیز شده بود در فهرست جایزه «carneige» نیز که بالاترین جایزه داستان برای کودکان و نوجوانان است قرار دارد. جایزه بهترین رمان گروه جوانان که توسط مجله bookseller در سال گذشته برگزار شد تنها جایزه موجود در انگلیس و ایرلند است که بر حیطه ادبیات جوانان تأکید دارد. کتاب «یک» در میان ده کتابی قرار داشت که در فهرست این جایزه و در کنار آثاری چون «آیا من عادی هستم» نوشته «هولی بورن» حضور داشتند.

«کالاقان» یکی از داوران این جایزه و همکار وی «پیتر فلورانس» که جزو هیات داوران فستیوال «hay» نیز است معتقدند این کتاب بسیار اصیل است و «همه قوانین موجود داستان‌نویسی را درهم می‌شکند و خواننده را متحیر می‌کند. این کتاب به خواننده فرصت تجربه‌ای جدی از کتاب‌خوانی می‌دهد.»

«کراسان» که اصالتاً اهل «دوبلین» و هم اکنون ساکن «هرتفوردشایر» است می‌گوید پس از تماشای یک مستند درباره دوقلوهای به هم چسبیده‌ای در ایالت «مینستوتا» به نام‌های «اَبی» و «بریتانی هنسل» ایده نگارش این کتاب به ذهنش رسید. زندگی آنان ذهن مرا به شدت مشغول کرد. بسیار جالب است که چطور این انسان‌های شگفت‌انگیز با وجود مشکلات بسیار زندگی مستقلی داشتند. دلم می‌خواست داستان آنان را به صورت دقیق و صحیح برای دیگران روایت کنم چون مردم سوء برداشت‌های بسیاری درباره زندگی چنین انسان‌هایی دارند.

بسیاری از آدم‌ها پس از شنیدن ماجرای چنین افرادی با خود می‌گویند اگر چنین اتفاقی برای آنها رخ دهد ترجیح می‌دهند از فرد مقابل هر چه زودتر جدا شوند و اصلاً نمی‌دانند چنین شرایطی لزوماً بد نیست و لذات فراوانی با خود به همراه دارد. بزرگ‌ترین ترس بشر امروز تنهایی است اما چنین افرادی همیشه فردی را در کنار خود دارند که می‌توانند غم‌ها و شادی‌هایشان را با او شریک شوند.»

جایزه «کراسان» عصر پنجشنبه در جشنواره Hay توسط «مالوری بلکمن» که نویسنده شناخته‌شده‌ای در حوزه آثار کودکان است به او تقدیم شد. در این مراسم از «ملوین بورخس» برای نگارش کتاب «مواد مخدر» تجلیل شد. «شارلوت ایر» ویراستار تخصصی آثار کودکان در انتشارات bookseller و رئیس هیات داوران جایزه گروه جوانان معتقد است آثار «بورخس» پیشگام جنبش آثار گروه جوانان در بریتانیاست. کتاب «مواد مخدر» درباره گروهی از نوجوانان است که به مواد مخدر اعتیاد دارند و به زعم رئیس هیات داوران این جشنواره جنبشی جدید برای نگارش و چاپ آثار حوزه جوانان ایجاد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها