سه‌شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۲
رونمایی از نسخه عربی «اطلس شیعه» در عراق

«اطلس شیعه» نوشته حجت‌‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان که از سوی دو پژوهشگر عراقی به زبان عربی ترجمه شده است، در آینده‌ای نزدیک به همت موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی در کشور عراق رونمایی خواهد شد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی، «نصیر کعبی» یکی از استادان دانشگاه کوفه به همراه «سیف علی» پژهشگر عراقی مقیم ایران، ترجمه «اطلس شیعه» را به زبان عربی انجام داده‌اند.

«اطلس شیعه» اثری تالیفی - پژوهشی است که با ارایه تصویری جغرافیایی – تاریخی، آغاز تا امروز شیعه در طول تاریخ اسلام را مرور کرده است. این کتاب از تعریف و تاریخ شیعه در قرن نخست آغاز شده و پس از آن دوره به دوره همراه با تقسیم‌بندی حوزه‌های جغرافیایی جهان اسلام، تاریخ شیعه را مورد بحث قرار داده است.

در این کتاب، تشیع به معنای وسیع آن مورد توجه بوده و اخبار اسماعیلیه، زیدیه و علویان نیز درج شده است. فصل‌های اول و دوم «اطلس شیعه» به تعریف شیعه، فرقه‌های آن، زندگی امامان معصوم(ع) و همچنین ارایه نقشه درباره هر زندگی هر امام اختصاص دارند.

تبیین تشیع در شهرها و معرفی دولت‌های شیعه در ایران از حکومت آل بویه، اسماعیلیه، ایلخانان، سربداران، مرعشیان، صفویان و قاجار تا انقلاب اسلامی، محتوای فصل‌های سوم و چهارم این کتاب را شکل داده‌اند.

فصل‌های پنجم تا دوازدهم «اطلس شیعه» با موضوع معرفی سیر تطور تشیع در کشورهای تشیع در عراق، جزیره‌العرب، شامات، آفریقا، شبه قاره و افغانستان، قفقاز و ترکیه، اروپا و آمریکا تدوین شده‌اند. 

نسخه عربی «اطلس شیعه» به همت موسسه فرهنگی ـ هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی و با همکاری مرکز آکادمی االابحاث، نشر مورخ و انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است و در آینده‌ای نزدیک در کشور عراق رونمایی خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط