پنجشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۶
لذت مطالعه با کتاب های مصور

اگرچه قیمت بالای کتاب های مصور نسبت به کتاب های بدون عكس تا حدودی والدین را از خرید این کتاب ها برای فرزندانشان منع می کند،اما والدین نباید از اهمیت کتاب های مصور غافل شوند، چرا كه با استفاده از قوه بینایی،قوه تخیل کودک فعال می شود._

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا):اگرچه قیمت بالای کتاب های مصور نسبت به کتاب های ساده تا حدودی والدین را از خرید این کتاب ها برای فرزندانشان منع می کند، اما والدین نباید از اهمیت کتابهای مصور غافل شوند، چرا كه با استفاده از قوه بینایی ، قوه تخیل کودک فعال می شود.

هنگامی که فرزندان از والدینشان می خواهند تا برایشان کتاب مصور بخرند آنها در پاسخ می گویند که این کتاب مناسب سن تو نیست و تو دیگر بزرگ شده ای و می توانی خودت کتاب بخوانی. حتی در کشوری مانند مالزی این امر مختص والدین نیست، بلکه معلمان و کتابداران نیز کتابهای مصور را برای بچه های بالاتر از سن 6-5 سال مناسب
نمی دانند. اگر کودکی سواد خواندن داشته باشد باید کتابی را انتخاب کند که پر از متن باشد و انتخاب کتاب مصور معنایی جز تنبلی ندارد.

اما کارشناسان معتقدند یک کتاب اگر برای کودکی لذتبخش باشد آن کودک از والدین بارها و بارها می خواهد تا آن را برایش بخواند . یا حتی اگر این کتاب مصور باشد والدین موظفند تا تصاویر این کتاب را برای فرزندشان توضیح دهند و ازاو بخواهند تا به دقت به تصاویر نگاه کند و با یکدیگر درباره آن صحبت کنند.

کودک با دیدن عکس های کتاب فکر می کند شاید آن را هرگز به زبان نیاورد و ما هرگز از آن چیزی متوجه نشويم، اما این تصویر در ذهن او نقش می بندد و قوه تخیل و ادراکش را فعال مي كند.

برخی از والدین ناخواسته به تواناییهای فرزندشان لگد می زنند و دوست دارند تا آنها را در جهت مطلوب خودشان هدایت کنند و به گفته ای نداشته های خود را در فرزندشان می بینند و دوست دارند آنچه را که موردعلاقه شان است فرزندشان داشته باشد و آنها را از 4-5سالگی تشویق می کنند تا کتابهایی با متن های سنگین بخوانند، اما آنها باید بدانند که آیا فرزندان آنها آنچه را که می خوانند می فهمند.

کتاب های مصور، به افزایش قوه تخیل و ادراک کودک کمک می کند و بسیاری فشارها را از روي کودکان از بی كاهش مي دهد . بسیاری از کتاب های مصور دارای نقاط پیچیده اند که ما قادر به درک آنها نیستیم و باعث افزایش توانایی های خواندن و مهارت های قوه ادراک می شود و حتی گاهی بزرگترها نیز به کتاب های مصور نیاز دارند. 

نویسنده: دافنه لی،منبع: استار آنلاین
 مترجم : مرجان آقبلاغی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها