میرزا شاهرخ اسراری، وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان از انتشار کتابی با عنوان «منتخب نثر معاصر فارسی» به کوشش علی رواقی، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با همکاری سازمان فرهنگی اکو در تاجیکستان خبر داد. همچنبن در ایام نوروز نمایش «رستم و اسفندیار» در این کشور اجرا می‌شود._
میرزا شاهرخ اسراری
میرزا شاهرخ اسراری

اسراری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: در جشن بیستمین سالگرد استقلال جمهوری تاجیکستان کتابخانه بزرگی از آثار مختلف در حوزه‌های گوناگون در این کشور افتتاح شد. این کتابخانه کتاب‌های متعدد علمی-دانشگاهی و ادبی ایران را نیز شامل می‌شود.

وی ادامه داد: در راستای گسترش روابط فرهنگی دو کشور ایران و تاجیکستان کتاب‌های بسیاری آماده چاپ و یا در دست آماده‌سازی است.

وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان به یکی از این کتاب‌ها اشاره و تصریح کرد: به زودی و با همکاری سازمان فرهنگی اکو کتاب «منتخب نثر معاصر فارسی» در تاجیکستان منتشر می‌شود. این کتاب به کوشش علی رواقی تدوین شده است.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر چگونگی تاثیر گسترش روابط فرهنگی در گسترش روابط دو کشور اظهار داشت: فرهنگ و روابط فرهنگی بهترین سفیر صلح و دوستی میان مردمان کشورهای مختلف است. همچنین بی اغراق می‌توانم بگویم مردم تاجیکستان عاشق فرهنگ و ادبیات ایران هستند.

اسراری ادامه داد: در این راستا از روز دوم نوروز هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان برپا می‌شود که نشان‌دهنده پیوند دوستی میان دو کشور است.

«رستم و اسفندیار» در تاجیکستان
وی در پایان و در پاسخ به پرسش خبرنگار «ایبنا» درباره جزئیات این هفته فرهنگی توضیح داد: این برنامه‌ها چندین نمایشگاه هنری و فرهنگی از جمله نمایشگاه عکاسی، نقاشی و لباس‌های محلی را شامل می‌شود. همچنین نمایشنامه «رستم و اسفندیار» نیز در این ایام اجرا خواهد شد.

کد مطلب : ۹۹۳۲۲
https://www.ibna.ir/vdcewx8o.jh8owi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما