بررسی شرایط سرمایه‌گذاری در بورس از منظر کتاب

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۷
 
 
کتاب «‌تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری استراتژیک در شرایط عدم اطمینان (با تمرکز بر سرمایه‌گذاری در بورس)» به همت سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شد.
بررسی شرایط سرمایه‌گذاری در بورس از منظر کتاب
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نخستین چاپ کتاب «‌تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری استراتژیک در شرایط عدم اطمینان(با تمرکز بر سرمایه‌گذاری در بورس)» اثر مشترکی از دکتر بهمن سعیدیان‌راد، ‌اردلان صامتی و حمیدرضا خلیلی، می‌کوشد مباحثی مانند سود و زیان فعالان اقتصادی را در شرایط عدم اطمینان در تصمیم‌گیری تبیین کند.

کتاب حاضر به‌عنوان تنها اثر تحلیلی و کیفی در زمینه سرمایه‌گذاری در شرایط عدم اطمینان در کشور، در 6 فصل تدوین شده است.

سه فصل نخست کتاب با عنوان‌های «مروری بر سرمایه‌گذاری در شرایط عدم اطمینان»، «بورس و سرمایه‌گذاری در بورس» و «شرایط عدم اطمینان و ریسک» به مباحثی مانند بورس اوراق بهادار، تاریخچه بورس در جهان و ایران، موقعیت‌های تصمیم‌گیری و اصلی‌ترین عوامل تشکیل‌دهنده محیط اقتصادی اشاره دارند.

نویسنده در نخستین فصل در تشریح بحث سرمایه‌گذای در شرایط عدم اطمینان آورده است: «رفتار سرمایه‌گذاران‌ به عوامل متعددی وابسته است، عواملی از قبیل عوامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی،‌ اجتماعی، روانشناختی و غیره که در این کتاب، رفتار سرمایه‌گذاران، در قالب درک آنها از عدم اطمینان محیطی و سطح آگاهی آنان از نظریه‌های علمی نوین سرمایه‌گذاری استراتژیک (نظریاتی همچون نظریه چشم‌انداز،‌ چشم‌انداز جامع،‌ گزینه‌های موجود و مباحث مالی رفتاری) مورد نظر نویسندگان قرار می‌گیرد.» 

«سرمایه‌گذاری استراتژیک»، «نظریه‌ها و مباحث سرمایه‌گذاری استراتژیک در شرایط عدم اطمینان» و «نتیجه‌گیری و ارایه مدلی جهت سرمایه‌گذاری بهینه در شرایط عدم اطمینان» عناوین فصل‌های چهارم تا ششم کتاب حاضر است. از جمله موضوعات مطرح شده در این فصل‌‌‌ها می‌توان به مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری استراتژیک، نظریه‌ چشم‌انداز، مکاتب و رویکرد‌های مناسب در شرایط عدم اطمینان اشاره کرد. 

مولف در چهارمین فصل کتاب، درباره سرمایه‌گذاری استراتژیک به این نکته اشاره کرده که این مفهوم به معنای تصمیم و انتخابی مدیریتی از بین گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری و با رویکردی تغییر‌پذیر و منعطف در طول زمان است. تصمیمات استراتژیک، ‌سطح بیشتری از عدم اطمینان را نسبت به منابع داخلی و خارجی نشان می‌دهند. ‌

نخستین چاپ کتاب «‌تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری استراتژیک در شرایط عدم اطمینان (با تمرکز بر سرمایه‌گذاری در بورس)» ‌با شمارگان یک‌هزار نسخه در 216 صفحه، به بهای 9 هزار و 500 تومان به همت سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به بازار نشر عرضه شده است./

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 196853