جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
رمان «ملکه یمن» منتشر شد

رمان «ملکه یمن» نوشته محدثه اصلانی با موضوع سابقه خون‌ریزی و نسل‌کشی یهودیان در تاریخ منتشر شد که الهام گرفته از ماجرای قرآنی «اصحاب اخدود» است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، قصه اصحاب اُخدود در آیات ۴ تا ۱۰ سوره بروج آمده است.

مفاد آیات قرآن مجید در این باره چنین است: «عده‌ای باعث شدند جمعی از مردان و زنان مؤمن را در خندق آتش افکنند؛ در حالی که خود برای تماشا کنار آتش نشسته بودند و از مشاهده آن لذت می‌بردند، و آنان که طعمه حریق می‌شدند، جز ایمان به خداوند عزیز حمید - که فرمانروایی بر آسمان و زمین مخصوص او است و بر هر چیزی گواه است - گناهی نداشتند. اما مسببان خود دچار آتش شدند یا شعله بالا گرفت و ایشان را سوزانید یا آنکه به دست همان جبار یا به دست دیگری طعمه آتش شدند.»

به نوشته عده‌ای از مورخان، ذونواس حاکم یمن که یهودی بود، نجران را محاصره کرد و مردم آن را به قبول یهودیت مجبور کرد و کسانی را که از قبول کیش یهود سر باز زدند، در خندق آتش انداخت؛ در منابع مسیحیت نیز واقعه‌ای شبیه به این قصه موجود است.

محدثه اصلانی با کمک منابع تفسیری و تاریخی، این داستان را دستمایه رمان خود قرار داده است و ماجرای دختری به نام آدیا را روایت می‌کند که پدرش از بزرگان و خاخام‌های قوم یهود است.

آدیا با ذونواس، شاهزاده یمن که به شهرشان آمده است، ملاقات می‌کند و مهر پادشاه را در دل می‌پروراند، اما ذونواس بعد از ملاقات با آدیا به او بی‌اعتنایی می‌کند. در کمال ناباوری شاهزاده، آدیا را از پدرش خواستگاری می‌کند و او را همراه خود به قصرش که در یمن است، می‌برد. ذونواس بعد از مرگ پدرش و از بین بردن مخالفان پادشاه یمن می‌شود. آدیا از قصر فرار می‌کند و دچار مشکلات و خطرات زیادی می‌شود تا اینکه سرنوشت دردناک و عجیبی پیدا می‌کند.

انتشارات جمکران رمان «ملکه یمن» را در ۱۷۵ صفحه و با قیمت ۱۰۵ هزار تومان تومان روانه بازار نشر کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها