شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶
نوجوانان امروزی بیش از هر زمان دیگری به تاب‌آوری نیاز دارند/ راهکارهای ارتقاء تاب آوری

این کتاب برای ارتقاء تاب آوری است و با صحبت مستقیم با نوجوانان و جوانان، مهارت‌های عملی را برای پیمایش در جهان، ایجاد تاب‌آوری و رشد برای داشتن یک زندگی معنادار فراهم می‌کند و والدین و متخصصانی که به دنبال منبعی استثنایی برای ارتقای تاب‌آوری و عملکرد سازگارانه در نوجوانان هستند، می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

زهره عرب زاده کوپائی مترجم کتاب «نوجوان تاب آور» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این اثر توضیح داد: نوجوان تاب‌آور با استفاده از تحقیقات و داستان‌های جذاب، اطلاعات مرتبط و ساده‌ای درباره سلامت جسمانی و عاطفی ارائه می‌دهد و به ما امکان می‌دهد تا بدانیم که چگونه تاب آور بودن امکان‌پذیر است.

او با اشاره به هدف اصلی از ترجمه این اثر بیان کرد: تاب آوری معجزه‌ای رفتاری است که ما را به زندگی عادی برمی‌گرداند. اگر این ویژگی و توانایی را در نوجوان تقویت کنیم، حتی این موقعیت‌ ها را فرصتی برای ارتقاء و رشد شخصیت خود دانسته و بعد از تجربه رنج‌ها و غصه‌ها، فشارها و شکست‌ها، و تلخی‌های زندگی می‌تواند دست‌ها را به زانو بگیرد و دوباره از جا بلند شود.. تاب آوری کمکش می‌کند زخم‌ها را التیام ببخشد و لحظه‌ها را شادتر و آرام‌تر زندگی کند.

به گفته عرب زاده کوپائی، مخاطب اصلی کتاب نوجوانان هستند و روان‌درمانگران و معلمان می‌توانند از این به‌عنوان راهنما در کار خود با نوجوانان و گروه‌های فردی استفاده کنند. والدین و نوجوانان از این کتاب برای تقویت گفتگوی غنی در حین یادگیری نیز می‌توانند باهم استفاده می‌کنند.

او افزود: شیلا راجا با سادگی درخشان می‌نویسد. دراین کتاب گام‌های عملی، قابل مدیریت و واقع‌بینانه را در اختیار خواننده قرار می‌دهد. نویسنده با عادی‌سازی وجود عوامل استرس‌زا برای همه، ایده‌های متفکرانه‌ای را برای بهبود سلامتی و افزایش تاب‌آوری ،مدیریت خواب، استرس و احساسات دشوار و نکاتی برای توسعه ذهن آگاهی، عادات سالم و ارتباطات اجتماعی که مورد استفاده نوجوانان و والدین و متخصصان این حوزه هست بیان می‌کند.

این مترجم بیان کرد: متخصصان این حوزه نیز معتقدند: این کتاب برای ارتقاء تاب آوری است و با صحبت مستقیم با نوجوانان و جوانان، مهارت‌های عملی را برای پیمایش در جهان، ایجاد تاب‌آوری و رشد برای داشتن یک زندگی معنادار فراهم می‌کند و والدین و متخصصانی که به دنبال منبعی استثنایی برای ارتقای تاب‌آوری و عملکرد سازگارانه در نوجوانان هستند، می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

او با بیان اینکه تاب‌آوری را می‌توان آموخت؛ ما با آن متولد نشده‌ایم؛ بنابراین با یادگیری و تمرین مهارت‌های این کتاب که نه‌تنها برای نوجوانانی که پریشانی و ناملایمات را تجربه می‌کنند، بلکه برای کسانی که به دنبال مهارت‌های بهزیستی عاطفی هستند،جذاب و زیبا نوشته‌شده است وبدین طریق می‌توانیم تاب‌آوری را ارتقاء دهیم عنوان کرد: با توجه به پیامد های ناشی از تفاوت سبک‌ های زندگی و شکاف‌ نسلی در سال‌ های اخیر، لازم است بحث تاب آوری مورد توجه قرار گرفته و کارشناسان از طریق آموزش به نوجوانان سطح آن را ارتقا دهند. در واقع رفتارهای تاب آورانه به افراد کمک می‌کند تا بر تجارب منفی چیره شوند و حتی آنها را به تجارب مثبت در خودشان تبدیل کنند.

عرب زاده کوپائی گفت: به همین دلیل است که روان شناسان در مفهوم تاب آوری دو وجه را مهم می‌دانند. اول اینکه فرد یک حادثه یا رویداد آسیب زا و فشار و سختی را تجربه می‌کند و دوم اینکه در برابر این حوادث انعطاف پذیر است و برای بازگشت به عملکرد و کارکردهای معمول خود دست به جبران می‌زند. افراد تاب آور توانایی ترمیم ضربه‌های روانی وارد شده به آنها و فائق آمدن بر سختی را دارند و ما باید با آموزش تاب آوری به نوجوانان  به آنها بیاموزیم که چگونه این تضادها و سبک‌های مختلف زندگی را بپذیرند و با آن کنار بیایند. نوجوانان امروزی بیش از هر زمان دیگری به تاب‌آوری نیاز دارند.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها