شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۴
16 نقطه از گلستان میزبان برنامه‌های دویست و نودمین سالروز تولد «مختومقلی فراغی» است

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان گفت: به مناسبت دویست و نودمین سالروز تولد مختومقلی فراغی، دانشمند عارف و شاعر شهیر ایرانی ترکمن، در 16 نقطه از استان گلستان برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری برگزار می‌شود.

جواد قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گرگان، گفت: از تاریخ 14 تا 28 اردیبهشت‌ماه سال جاری در 16 شهرستان و منطقه استان گلستان، به مناسبت دویست و نودمین سالروز تولد مختومقلی فراغی، دانشمند عارف و شاعر شهیر ایرانی ترکمن، برنامه‌هایی پیش‌بینی و اجرا خواهد شد.

وی افزود: این برنامه‌ها با شعار «مختومقلی فراغی؛ همبستگی اجتماعی و هویت ایرانی اسلامی» و با تشکیل کارگاه شعر با موضوع مختومقلی فراغی، در عصر پنج‌شنبه 14 اردیبهشت‌ماه در کانون فرهنگی کوثر شهرستان بندرگز آغاز می‌شود.

قربانی ادامه داد: برنامه‌هایی نیز به میزبانی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترتیب در شهرستان‌های رامیان، علی‌آباد، مینودشت، گنبد، آق‌قلا و کلاله از تاریخ 16 تا 22 اردیبهشت‌ماه در ساعت 16 با محوریت این شاعر ایرانی ترکمن پیش‌بینی و برپا می‌شوند.

وی افزود: همچنین در روستای قزلجه شهرستان آزادشهر، مدرسه شهید قربان دوردی ایری شهر سیجوال، پارک شهرک امام گمیشان، سالن آموزش‌وپرورش بندر ترکمن، میدان کشتی آلیش شهر فراغی، تالار فخرالدین اسعد گرگانی و روستای آجی گوشان گنبدکاووس به ترتیب از تاریخ 17 تا 27 اردیبهشت‌ماه برنامه‌های اجرا خواهند شد.

جواد قربانی، با اشاره به اینکه در تاریخ 28 اردیبهشت‌ماه، برنامه متمرکزی در آق تقای مزار مختومقلی برپا می‌شود و پایان‌بخش مجموعه برنامه‌های نکوداشت است، درباره محتوای برنامه‌ها،گفت: کارگاه‌های آموزشی تبیینی، سخنرانی و شعرخوانی موضوعی و اجرای موسیقی با محتوای اشعار مختومقلی فراغی و نیز نمایش و سرود و تجلیل از مختومقلی شناسان ازجمله برنامه‌ها در این بازه زمانی است.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها