دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۶
«آفتاب در محراب» از امیرالمومنین(ع) می‌گوید

کتاب «آفتاب در محراب»؛ برش‌های کوتاهی‌ست از زندگی و زمانه امام علی علیه‌السلام، به‌قلم بهزاد دانشگر که درباره حضرت امیر علیه‌السلام رشته تحریر درآمده است. 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سبک زندگی امام علی(ع) همان سبک زندگی قرآنی و اسلامی است که باید شناخت و بر اساس آن زندگی کرد؛ زیرا آن حضرت(ع) در سایه تربیت پیامبر(ص) و قرآن بود و یکی از تبیین‌کنندگان و مفسران علمی و عملی قرآن به‌شمار می‌رود. 

اگر بخواهیم نگاهی کلی به زندگی آن حضرت بیاندازیم، تاریخ زندگی ایشان به سه دوره اصلی تقسیم می‌شود:
دوران کودکی و پرورش در دامان پیامبر اکرم(ص)، دوران رسالت پیامبر اکرم(ص) و جانفشانی‌های امام علی(ع) و دوران امامت امام علی(ع).

کتاب «آفتاب در محراب»؛ برش‌های کوتاهی‌ست از زندگی و زمانه امام علی علیه‌السلام، به‌قلم بهزاد دانشگر که درباره حضرت امیر علیه‌السلام رشته تحریر درآمده است. 

نويسنده در این کتاب سعی کرده با تکیه‌بر احادیث و روایات و زبانی ساده و روان در قالب یکصد برش کوتاه، زندگی امام علی علیه‌السلام را روایت کند. در واقع این کتاب عصاره‌ای از ناب‌ترین لحظه‌های زندگی آن امام همام است. اگر فرصت چندانی ندارید و از طرفی مایل هستید حضرت امیر علیه‌السلام رشته بهتر و بیشتر بشناسید، کتاب «آفتاب در محراب» گزینه بسیار خوبی است.

در بخشی از کتاب آمده است: 
مهم‌ترین هنر معاویه ایجاد جنگ روانی بود. می‌دانست که علی علیه‌السلام در دل مردم حکومت می‌کند. پس تلاش می‌کرد محبت مردم را تبدیل کند به نفرت. برخی از یاران معاویه در شهرهای تحت حکومت امیرالمومنین علیه‌السلام آشوب به پا می‌کردند. زنان مسلمان را اسیر می‌کردند و در بازارها می‌فروختند. خانه‌هایشان را ویران می‌کردند تا مردم امنیت نداشته باشند. تا از حکومت امیرالمؤمنین ناراضی شوند. امام برای دفاع از مردم گروه‌هایی از سربازان را می‌فرستاد. اما آن‌ها سستی می‌کردند و می‌گفتند دیگر تاب جنگ ندارند. این اوضاع آخرین روزهای حکومت امام بود. 

«آفتاب در محراب» سومین جلد از مجموعه چهارده جلدی «چهارده خورشید و یک آفتاب» است که در ۱۰۸ صفحه منتشر شده است.

از دیگر کتاب‌های این مجموعه می‌توان به«وسعت آفتاب»؛ برش‌هایی کوتاه از زندگی و زمانه امام محمدتقی(ع) به‌قلم اکرم کریم‌زاده؛ «آفتاب بر نی»؛ روایت داستانی از زندگانی امام‌حسین(ع) به‌قلم زینب عطایی، «آفتاب دانش» روایت داستانی از زندگانی امام محمد باقر(ع) به‌قلم بهزاد دانشگر؛ «مادر آفتاب»؛ روایتی داستانی از زندگی حضرت فاطمه‌زهرا(س) به‌قلم مهرالسادات معرک‌نژاد و «به شرط آفتاب»؛ روایتی از زندگی و زمانه امام‌ رضا(ع) به‌قلم لیلا شمس و «تا همیشه آفتاب»؛ یکصد برش داستانی از زندگی امام زمان علیه‌السلام به‌قلم فرشته سعیدی اشاره کرد که در قالب مجموعه «چهارده خورشید و یک آفتاب» از سوی انتشارات شهید کاظمی چاپ و منتشر شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها