یکشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶
چرا بیمه موتور اجباری است؟

یمه موتور یکی از بیمه‌های زیر مجموعه وسایل نقلیه زمینی است. در این بیمه نامه دو نوع پوشش جانی و مالی در نظر گرفته می‌شود تا در صورت بروز هرگونه خسارت رانندگی تا سقف تعهدات بیمه‌گر هزینه‌های ایجاد شده برای اشخاص ثالث جبران شوند. در این مطلب سعی داریم درباره اهمیت خرید بیمه موتور اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم با ما تا انتهای متن همراه ما باشید.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ بیمه موتور یکی از بیمه‌های زیر مجموعه وسایل نقلیه زمینی است. در این بیمه نامه دو نوع پوشش جانی و مالی در نظر گرفته می‌شود تا در صورت بروز هرگونه خسارت رانندگی تا سقف تعهدات بیمه‌گر هزینه‌های ایجاد شده برای اشخاص ثالث جبران شوند. در حقیقت شرکت‌های بیمه با دریافت حق بیمه در برابر خسارت‌های جانی و مالی که برای اشخاص ثالث در حادثه‌های رانندگی رخ می‌دهد تا سقف تعهدات جبران خسارت می‌کند. همچنین هزینه‌هایی مانند: فوت، بستری در بیمارستان و هزینه‌های مالی وارد شده به وسایل نقلیه جبران خسارت خواهد شد. در این مطلب سعی داریم درباره اهمیت خرید بیمه موتور اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم با ما تا انتهای متن همراه ما باشید.

بیمه موتور چیست؟
بیمه موتور یکی از بیمه‌های اجباری است که ماهیتی مانند بیمه شخص ثالث خودرو دارد و به جبران هزینه‌های مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث می‌پردازد. این بیمه نامه را می‌توان برای تمام موتور سیکلت‌ها خریداری کرد و از مزیت‌ها و پوشش‌های آن بهره‌مند شد. دقت کنید که برای جبران خسارت، نیاز است که تعهدات خود را افزایش دهید تا بیشترین خسارت را هم دریافت کنید.

همچنین اگر راکبان موتور سیکلت بدون داشتن بیمه موتور در سطح خیابان‌ها و شهرها تردد داشته باشند، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شناسایی شده و توقیف خواهند شد. البته در صورتی که این بیمه نامه را به موقع تمدید نکنید مشمول جریمه دیرکرد بیمه نامه هم خواهید شد. این جریمه از سوی بیمه مرکزی بوده و به صورت روزشمار است.

پوشش‌های بیمه موتور سیکلت
همیشه وسایل نقلیه مانند: موتور سیکلت به علت سرعت بالایی که در تردد دارند در معرض خطر بوده و ممکن است که با حادثه‌های سنگین رانندگی روبه رو باشند. از این رو بیمه مرکزی دو نوع پوشش جانی و مالی را برای بیمه موتور در نظر گرفته تا همه افراد بتوانند خسارت‌های رخ داده در حادثه را جبران کنند. این پوشش‌های به شرح زیر هستند.

خسارت مالی:
جبران خسارت‌های مالی جزئی از تعهدات شرکت بیمه در بیمه نامه موتور است که با توجه به قرارداد، خسارت‌های مالی باید تا سقف تعهدات بیمه‌گر جبران خسارت شوند. البته که حداقل و حداکثری جبران هزینه‌های با توجه به دیه اعلام شده خواهد بود.
خسارت جانی و بدنی:
خسارت‌های جانی مانند: فوت، نقص عضو و از کارافتادگی به شخص ثالث بدین گونه است که زیان وارد شده به شخص ثالث مطابق با دیه اعلام شده در ماه‌های حرام و عادی جبران خواهد شد.
خسارت جانی راننده مقصر:
خسارت جانی به راننده مقصر در حادثه برای پوشش بیمه موتور جبران خواهد شد. همچنین حداکثر هزینه پرداختی به راننده موتور در سال 1401 برابر با مبلغ 600 میلیون تومان دیه در ماه‌های عادی اعلام شده است.
 
بیمه موتورخسارات مالی به دیگران جبران می کند
به طور کلی جبران خسارت‌های تحت پوشش بیمه موتور عبارتند از:
برخورد و تصادف با هر گونه جسم ثابت یا متحرک
هزینه درمان شخص ثالث در صورت بروز مصدومیت به علت تصادف با موتور سیکلت
هر گونه خسارت مالی وارد شده به شخص ثالث
غرامت فوت و نقص عضو
هزینه خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه یا محمولات آن
همچنین دیه اعلام شده در سال 1401 برای خسارت های جانی و مالی عبارتند از:
خسارت‌های جانی برای ماه‌های حرام 800 و ماه‌های عادی سال 600 میلیون تومان است.
خسارت‌های مالی حداقل 20 و حداکثر 400 میلیون تومان است.

چرا خرید بیمه موتور ضروری است؟
با توجه به آمار تصادف‌ها و حوادث جاده‌ای که سالانه در کشور اعلام می‌شود، مشاهده خواهید کرد که تعداد زیادی از این تصادف‌ها به خاطر بی احتیاطی و مشکلات در رانندگی افراد است. از جمله خطراتی که در خیابان‌ها همیشه باعث خطر می‌شود، استفاده از موتور سیکلت است. به طور حتم راکب‌های موتور در هنگام رانندگی یا حتی با انجام حرکات نمایشی می‌توانند حادثه ایجاد کنند و خسارت‌های جبران ناپذیری را به وجود آورند. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از حادثه‌های رانندگی از بیمه نامه موتور استفاده کنید.

همچنین نیاز است که برای خرید بهترین بیمه نامه با قیمت مناسب از سامانه‌های آنلاین بیمه مانند: بیمه دات کام استفاده کنید تا در چند ثانیه شرایط استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای برای شما فراهم شود. کارگزاری آنلاین بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه است که به راحتی می‌توان وارد صفحه اصلی این وب سایت شد و با دریافت اطلاعات و راهنمایی‌های رایگان از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شد. این سامانه تمام مجوز‌ها و مدارک مورد نیاز برای فعالیت در صنعت بیمه را از بیمه مرکزی دریافت کرده و شرایط خرید بیمه موتور را هم برای بیمه‌گزار فراهم کرده است.

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه
آمارهای موجود نشان می‌دهند که بسیاری از موتور سیکلت‌ها از بیمه موتور استفاده نمی‌کنند که خب همین موضوع باعث نگرانی خواهد بود. زیرا اگر راکب موتورسیکلتی حادثه‌ای ایجاد کند، طبق قانون مدنی موظف به جبران خسارت خواهد بود. حال اگر موتور سواری فاقد گواهینامه باشد و بیمه موتور را خریداری کند، آیا شرکت بیمه در صورت بروز حادثه رانندگی، هزینه‌های ایجاد شده را جبران خواهد کرد.؟
 
داشتن بیمه موتور الزامی است
شرکت‌های بیمه در این شرایط به یکی از سه روش زیر عمل می‌کنند:
پرداخت خسارت‌های مالی شخص ثالث زمانی که راننده موتور بدون گواهینامه باشد: در این حالت شرکت بیمه تمام خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث را پرداخت می‌کند و به صورت اقساطی این خسارت را از راننده مقصر دریافت خواهد کرد.

پرداخت خسارت جانی شخص ثالث وقتی راننده موتور بدون گواهینامه مقصر باشد: در صورتی که تصادف رانندگی با موتور به همراه خسارت‌های جانی برای اشخاص ثالث رخ دهد و راننده مقصر گواهینامه نداشته باشد، بیمه موتور نمی‌تواند خسارت را جبران کند. دلیل آن هم این است که با توجه به ماده 3 قانون بیمه نامه موتور، برای پرداخت دیه جانی باید راننده مقصر گواهینامه داشته باشد.
راننده موتور بدون گواهینامه مقصر نباشد: در این شرایط شرکت بیمه تمام خسارت‌های مالی و جانی را جبران خواهد کرد.

چه مدارکی برای دریافت خسارت بیمه موتور لازم است؟
همانطور که اشاره شد، بیمه موتور اجباری است و خسارت‌های مالی و جانی را تحت پوشش خواهد داشت. اما اگر دچار حادثه رانندگی شوید، باید یکسری مدارک را به شرکت بیمه تحویل دهید تا هزینه‌های ایجاد شده جبران خسارت شوند. بنابراین برای صدور حواله پرداخت خسارت باید ابتدا و حداکثر به مدت 5 روز کاری به یکی از مراکز پرداخت خسارت شرکت بیمه خود مراجعه کرده و اعلام خسارت کرد و همچنین با پر کردن فرم‌های مربوطه تشکیل پرونده دهید. سپس مدارک مورد نیاز را به کارشناس بیمه تحویل داده تا خسارت‌ها بررسی شوند و حواله خسارت به بیمه‌گزار یا فرد زیان دیده در حادثه تحویل داده شود. مدارک مورد نیاز برای بررسی خسارت‌های وارد شده در بیمه موتور عبارتند از:
اصل و کپی بیمه موتور معتبر راننده مقصر و فرد زیان دیده
اصل و کپی گواهینامه راننده مقصر و فرد زیان دیده
اصل و تصویر کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه مقصر و زیان دیده
اصل و تصویر کارت ملی مقصر و زیان دیده
اصل فاکتور رسمی‌‌لوازم با تایید کارشناس بیمه

به طور کلی بیمه موتور یکی از بیمه نامه‌های مجموعه بیمه وسایل موتوری است که خرید آن الزامی‌ خواهد بود و جزو بیمه نامه‌های شخص ثالث شناخته می‌شود، پس برای خرید و تمدید این بیمه نامه اهمال کاری نکنید و ریسک جبران خسارت‌های به وجود آمده در حادثه رانندگی را به بیمه‌گر خود منتقل کنید. همچنین همانطور که اشاره شد، اگر تاریخ تمدید این بیمه نامه را فراموش کنید باید جریمه دیرکرد پرداخت کرد که این موضوع به صورت روز شمار 365 روز است و میزان حق بیمه را افزایش خواهد داد. در نتیجه توصیه می‌کنیم که از سیستم یادآور بیمه دات کام بهره‌مند شوید تا نگرانی برای جبران هزینه‌های رخ داده در حادثه رانندگی نداشته باشید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

تازه‌ها