چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۴
«چله کلون» راوی حقایق انقلاب اسلامی در شهرستان قوچان است

حقایق انقلاب اسلامی شهرستان قوچان در این کتاب با استفاده از گفته‌های راویان و مستندات موجود به نگارش درآمده است.

حجت‌الاسلام علیرضا هراتی مطلق امام جمعه قوچان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با اشاره به اینکه شهرستان قوچان در خراسان رضوی یکی از شهرستان‌های مطرح در بحث علم و فرهنگ بوده است بیان کرد: قوچان علمای بزرگی داشته است که گرچه سرآمد آن‌ها نجفی قوچانی است اما مجتهد قوچانی، شیخ عباس هاتف قوچانی وصی اخلاقی آقاسیدعلی قاضی طباطبایی، آیت‌الله ذبیح‌الله ذبیحی قوچانی، مدقق قوچانی و... از دیگر بزرگان این شهرستان هستند.

وی ادامه داد: قوچان شهری بسیار مذهبی، عالم پرور و دارای مساجد متعددی است که هر یک از این مساجد منتسب به یکی از اصناف است و این موضوع حاکی از این است که اصناف و بازاریان با علما ارتباط ناگسستنی داشته‌اند.

خطیب جمعه شهرستان قوچان بیان کرد: آنچه که باعث شده است تا این کتاب جمع‌آوری و تدوین شود بر اساس فرمایشات رهبری بوده است که بیان کردند حقایق انقلاب را خودتان روایت کنید، اگر این کار را انجام ندهید دیگران انقلاب را روایت و تحریف می‌کنند و جای ظالم و مظلوم عوض می‌شود. حقایق انقلاب اسلامی شهرستان قوچان در این کتاب با استفاده از گفته‌های راویان و تطبیق برمستندات موجود به نگارش درآمده است.

حجت‌الاسلام هراتی مطلق تصریح کرد: در دوران انقلاب، ساواک شمال شرق و تیپ 2 ارتش شاهنشاهی در شهر قوچان مستقر بودند که باعث شده بود اختناق بر شهر حاکم شود، در آن زمان مردم به صحنه آمدند و اقدامات مؤثرى در جهت مبارزه داشتند.

وی افزود: در سال 1349 کانون بحث و انتقاد دینی توسط حجت الاسلام شهيد سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد افتتاح شد و تا اوايل انقلاب فعال بود و در سال 1357 با شهادت شیخ احمد کافی در این شهر جرقه انقلاب زده می‌شودو از30 تیرماه سال 1357 قیام‌های مختلف مردمی علیه رژیم شاهنشاهی در قوچان اتفاق می‌افتد. یکی از قیام‌های مردمی در 16 آبان 1357 تحصن دبيرستان اميركبير بود كه در اعتراض به روی کار آمدن دولت ازهاری بود و چون امام خمینی (ره) یک بیانیه مهم برای این دولت صادر کرده بودند فرهنگیان و اقشار مختلف مردم این تحصن را 48 ساعت انجام دادند و با پادرمیانی دادستان وقت تحصن پایان پذیرفت.

خطیب جمعه شهرستان قوچان گفت: این‌ها گوشه‌ای از قیام هایی بود که تا قبل از 30 دی ماه رخ داده بود تا اینکه بعد از فرار شاه، مردم در 27 دی ماه قصد داشتند مجسمه شاه را از میدان شهر پایین آورند اما متأسفانه نیروهای ارتش در میدان حضور پیدا می‌کنند و مردم موفق به سقوط مجسمه نمی‌شوند و مجدداً در 28 دی‌ماه همین موضوع تکرار می‌‌شودد و تصمیم می‌گیرند برای 30 دی‌ماه در مسجد جامع تجمع باشکوهی انجام دهند و برای پایین آوردن مجسمه مردم را همراه خود کنند تا نیروهای ارتش نتوانند مقاومت کنند. اما نیروهای ارتش دوباره اطراف مسجد جامع را محاصره می‌کنند و انقلابیون برای اینکه حادثه‌ای چون سینما رکس آبادان و مسجد جامع کرمان رخ ندهد، روی پشت بام مسجد مستقر می‌شوند و از ورود نظامیان به مسجد جلوگیری می‌کنند.

وی ادامه داد: در این حادثه محمد حسین کریمی و علی غلامیان به شهادت می‌رسند و چند نفرجانباز می شوند. این اتفاقات در شهرستان قوچان و اتفاق است و از زبان مردم شفاهاً نقل می‌شد اما با توجه به ضد و نقیض بودن نقلهای شفاهی در بعضی موارد بنده نقل‌های شفاهی را با اسناد تطبیق دادم و اسناد اطلاعات انقلاب را در این کتاب جمع‌آوری کردم.

حجت‌الاسلام هراتی مطلق درباره انتخاب اسم کتاب گفت: با توجه به سرمای سخت زمستان قوچان و اینکه واقعه 30 دی‌ماه در چله بزرگ زمستان اتفاق افتاد که قوچانی‌ها به چله بزرگ زمستان در اصطلاح محلی 《چلّه‌کُلون》می‌گویندنام کتاب «چلّه کُلون» نامگذاری شده است.

وی در پایان افزود: مردم از این کتاب و نام آن بسیار استقبال کردند زیرا بعد از43سال از عمر انقلاب، این اطلاعات و اسناد جمع‌آوری شده است. برای نگارش این کتاب 21 جلد کتاب تاریخی مطالعه شده است و اسناد فعالین و مبارزین انقلابی را جمع آوری و مستند کردم و در اختیار مردم قرار دادم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها