پنجشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱
نشریات و منابع چاپی دیجیتال کتابخانه‌ها منابع خوبی برای مطالعه عید هستند

بارگذاری نشریات و منابع چاپی بر روی سایت کتابخانه‌ها، یک بانک اطلاعاتی غنی را در ایام عید در اختیار محققان و پژوهشگران و کتاب‌دوستان قرار می‌دهد.

ناصر اسکندری، کارشناس مسئول امور دیجیتالی و کتابخانه مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ اظهار کرد: بارگذاری نشریات و منابع چاپی بر روی سایت کتابخانه‌ها؛ یک بانک اطلاعاتی غنی را در اختیار محققان و پژوهشگران می‌گذارد و این منابع می‌تواند در ایام فراغت و عید از سوی افراد دوستدار کتاب مورد مطالعه قرار بگیرد و در عین حال محققان و پژوهشگران امکان پژوهش دقیق‌تری را از طریق مطالعه نسخه الکترونیک منابع چاپی و به ویژه تورق الکترونیک نشریات در کتابخانه‌های مهم، پیدا ‌کنند. 

اسکندری عنوان کرد: کتابخانه مجلس اکنون کتاب‌های چاپی 80 سال اخیر را با حجم زیادی اسکن کرده است اما به خاطر رعایت حق مولف، امکان بارگذاری همه آن‌ها را ندارد و ایام عید به‌طور حتم فرصت خوبی برای مطالعه منابعی از این دست است. 

کارشناس مسئول امور دیجیتالی و کتابخانه مجلس شورای اسلامی درباره ترویج فرهنگ مطالعه در ایام عید اظهار کرد: مردم از طریق دسترسی به منابع دیجیتال چاپی و نشریات کتابخانه‌ها می‌توانند در این ایام نسبت به مطالعه رغبت بیشتری پیدا کنند.

کارشناس مسئول امور دیجیتالی و کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اشاره به موانع بارگذاری کتاب‌های چاپی بر روی سایت کتابخانه مجلس گفت: امیدوارم مساله پالایش منابع (جداسازی منابع قابل انتشار و غیرقابل انتشار) در بخش کتاب‌های چاپی و نشریات زودتر در کتابخانه مجلس آغاز و این منابع در دسترس مخاطبان داخل و خارج از کشور قرار بگیرد.
 
اسکندری تاکید کرد: مساله بارگذاری کتاب‌‌های چاپی و نشریات آن‌قدر مهم است، که ترس از آن دارم که اقدام دیرهنگام کتابخانه مجلس باعث شود کلیه منابع موجود در مجلس(چاپی و نشریات) توسط دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی به صورت الکترونیکی در اختیار مخاطبان قرار بگیرد و کتابخانه مجلس که می‌تواند از طریق این منابع در جهان مطرح شود، از قافله عقب بماند.

تعامل کتابداران با یکدیگر با استفاده از فرصت سفر‌های نوروز
اسکندری با بیان این‌که کتابخانه‌ها می‌توانند منابع اهدایی مازاد خود را قبل از ایام عید به جامه مخاطبان و اعضای کتابخانه‌های خود اهدا کنند، اظهار کرد: اهدای منابع مازاد و کتاب‌هایی که دارای نسخه‌های اضافی در کتابخانه ها هستند، باعث می‌شود، مخاطبان کتابخانه‌ها بتوانند در ایام عید کتاب‌های بیشتری را مطالعه کنند.
 
اسکندری با اشاره به استفاده از فرصت سفرهای نوروزی گفت: در ایام تعطیلات و سفرها؛ کتابداران با سفر به شهرهای دیگر می‌توانند با کتابداران شهرهای دیگر به صورت حضوری ارتباط برقرار کنند و این تعامل در طول سال، باعث ارتقای فعالیت‌های کتابخانه‌ها می‌شود.

اسکندری درباره استفاده محققان و پژوهشگران در ایام عید گفت: کسانی که از طریق سایت کتابخانه مجلس و درگاه اینترنتی میراث بهارستان ثبت نام و تا 26 اسفند ماه موفق به تاییدیه بخش اشاعه کتابخانه مجلس شدده باشند، می‌توانند بر اساس مدرک تحصیلی و سطح دسترسی‌ها در ایام عید از منابع بارگذاری شده میراث بهارستان در بخش منابع خطی، سنگی سربی و اسناد  کتابخانه مجلس استفاده کنند. همه منابع خطی، سنگی و سربی اکنون از طریق درگاه کتابخانه مجلس اکنون قابل دسترس است.  

 ایجاد تور کتابخانه‌گردی فرصتی برای آشنایی با کتابخانه مجلس
 اسکندری با تاکید بر ایجاد تور کتابخانه‌گردی گفت: کتابخانه مجلس شورای اسلامی با همکاری مجلس شورای اسلامی می‌تواند تور کتابخانه‌گردی را به صورت حضوری در ایام غیر تعطیلات؛ برای نمایندگانی که دوره اول حضورشان در مجلس شورای اسلامی است، برگزار کند.

کارشناس مسئول امور دیجیتالی و کتابخانه مجلس شورای اسلامی دراین باره گفت: این تور در مورد عموم مردم می‌تواند به صورت گروه‌های بازدیدکننده برگزار شود ولی این موضوع در مورد نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در بدو ورود نمایندگان به مجلس صورت گیرد تا نمایندگان با یک مرکز فرهنگی غنی در کنار خود آشنا شوند.
 
کارشناس مسئول امور دیجیتالی و کتابخانه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: گردش در کتابخانه مجلس به صورت حضوری باعث می‌شود، نمایندگان، کتابخانه را در طول سال هم محل ارجاع قرار دهند. تور کتابخانه‌گردی می‌تواند دریک دوره خاصی از سال در کتابخانه مجلس برگزار شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها