دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
10 کتاب چالش‌برانگیز در سال 2020

انجمن کتاب‌خانه امریکا فهرست 10 کتاب چالش‌برانگیز را در سال 2020 معرفی کرد.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از اینسایدر- انجمن کتابخانه امریکا در بیانیه‌ای افزوده که در سال 2020 تقاضا برای حذف کتاب‌هایی درباره نژادپرستی که روایت‌هایی علیه سیاهان و رنگین‌پوستان را به اشتراک می‌گذارند، افزایش یافته است.

10 کتاب چالش‌برانگیز سال 2020 عبارتند از:

10. «نفرتی که می‌کاری» نوشته انجی توماس

انجمن کتابخانه امریکا این کتاب را به دلیل مطالب حاوی ناسزاگویی و تبلیغ علیه پلیس جزو کتاب چالش‌برانگیز سال 2020 قرار داده است.

9. «آبی‌ترین چشم» تونی موریسون

این کتاب به دلیل صراحت در به‌تصویرکشیدن آزار جنسی کودکان در امریکا ممنوع و چالش‌برانگیز شد.

8. «موش‌ها و آدم‌ها» جان اشتاین بک

این کتاب نیز برای تحریم‌های نژادی و کلیشه‌های نژادپرستانه و تاثیر منفی آن روی دانش‌آموزان جزو کتب ممنوعه 2020 قرار گرفت و به چالش کشیده شد.

7. «کشتن مرغ مقلد» نوشته هارپرلی

کتاب کشتن مرغ مقلد نیز برای داشتن شخصیت ناجی سفیدپوست و دریافتش از تجربه‌های سیاهان و مطالب حاوی نژادپرستی ممنوع و به چالش کشیده شد.

6. «اتفاقی در شهر ما اتفاق افتاده است» داستان کودکی درباره بی‌عدالتی نژادی، نوشته ماریان سلانو، ماریتا کالینز و آن هازارد

این کتاب نیز برای زبان تفرقه‌افکن و نیز تقویت دیدگاه‌های ضدپلیس در سال 2020 به چالش کشیده شد.
 
5. «خاطرات صددرصد واقعی یک سرخ‌پوست نیمه‌وقت» نوشته شرمن الکسی


این کتاب نیز به دلیلی ارجاعات نویسنده آن به مسائل جنسی و بی‌حرمتی به مقدسات جنجال‌برانگیز و چالشی شد.

4. «حرف بزن» نوشته لاری هارس اندرسن

رمان «حرف بزن» به دلیل مطالبی حاوی دیدگاه‌های سیاسی و ادعاهایی مبنی بر غرض‌ورزی نسبت دانش‌آموزان پسر و در برداشتن ناسزا و تجاوز به چالش کشیده شد.

 3. «پسران امریکایی» نوشته جیسون رینولدز

کتاب پسرن امریکایی نیز به دلیل ناسزاگویی، استعمال دارو، الکل و تبلیغ دیدگاه‌های ضدپلیس و موضوعات تفرقه‌افکن جزو کتاب‌های چالش‌برانگیز در سال 2020 قرار گرفت.

2. «مهر:نژادپرستی، ضدنژاد پرستی و تو» نوشته ابراهیم کندی و جیسون رونولدز

این کتاب نیز به دلیل اظهارات عمومی نویسنده آن و به سبب طرح پاره‌‌ای از ادعاها در گزینش رویدادهای روایی -که شامل نژادپرستی علیه همه مردم نمی‌شود- مورد انتقاد و چالش قرار گرفت.

1. «جرج» نوشته الکس جینوچاپ این کتاب نیز به سبب مطالبی با محتوای دگرباشان جنسی و مغایرت با مفاهیم مذهبی و منعکس‌نکردن ارزش‌های جامعه محدود و ممنوع شد و در رتبه اول این فهرست قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها