جمعه ۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
اگر لیتوگرافان به چاپ دیجیتال وارد می‌شدند وضعیت بهتری داشتند

حسین راهبر گفت: باید شرایطی در نظر گرفته می‌شد که لیتوگراف‌ها خیلی راحت در دل چاپخانه‌ها حذف نمی‌شدند؛ زیرا لیتوگران اتحادنظر نداشتند و از علم روز عقب افتادند؛ درحالی که اگر ما هم در فرایند چاپ دیجیتال وارد می‌شدیم، می‌توانستیم وضعیت اقتصادی بهتری داشته باشیم.

حسین راهبر مدیر لیتوگرافی تارنگ در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، که بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت در حوزه لیتوگرافی دارد، عنوان کرد: امروزه لیتورگرافی کاملا در صنعت چاپ غرق شده است و لیتوگرافی‌هایی که در سایر چاپخانه‌ها جذب شدند، توانسته‌اند به حیات خود ادامه دهند.
 
وی ادامه داد: یک زمانی ما در مجموعه‌مان دو پلیت‌ستر و ایمیج‌ستر و ۱۷ کارمند داشتیم اما امروز چنین مجموعه‌هایی کاملا از بین رفته است؛ زیرا بخشی از کارها به دلیل سیاست‌‌هایی بوده که در یک بازه زمانی رئیس سابق اتحادیه لیتوگرافان اجازه داد که چاپخانه‌ها هم لیتوگرافی داشته باشند و از سوی دیگر در میان صنف هم اتحاد لازم وجود نداشت.
 
راهبر با بیان اینکه اتحادی در میان صنف نبود که بتواند به جمعیت هدف بدهد، گفت: همین موضوعات موجب شده است که امروز وضعیت لیتوگرافی به این شکل دچار شود؛ هرچند به‌نظرم بسیاری از صنوف دیگر نیز با این مشکل روبه‌رو هستند و لیتوگرافان نیز یکی از آن‌ها هستند.
 
وی از وجود رقابت کاذب در میان صنف به عنوان یکی دیگر از مشکلات لیتوگرافان نام برد و افزود: از زمانی که کار کم شده است، وقتی مشتری برای کاری به لیتوگرافی می‌رود، رقیب او متوجه می‌شود و با ارائه قیمت پایین‌تر، سعی می‌کند کار را از او بگیرد. همین موضوع سبب شده است که اتحاد در صنف از بین برود.
 
راهبر با بیان اینکه می‌شد جلوی همه این اتفاقات را گرفت، گفت: همیشه فکر می‌کنم صنعت چاپ در کشور ما صنعت پویا و خوبی بوده است؛ زیرا نگاهی به تاریخچه لیتوگرافی نشان مي‌دهد که در منطقه ما صنعت نوظهوری بوده و جدا بودن از آن چاپخانه نشان‌دهنده این است که ما خیلی زود به صنعت چاپ وارد شدیم اما عدم مدیریت و اتحاد در صنف وضعیت کنونی را رقم زده است.
 
وی درباره بر هم خوردن توازن کاری فعالیت لیتوگرافان با ورود چاپخانه‌ها به حیطه کاری‌شان، گفت: البته باید در نظر داشته باشیم که این موضوع به مرورزمان در حوزه لیتوگرافی رخ می‌داد زیرا چاپخانه‌دار خودش باید بتواند فرایندهای پیش از چاپ و پس از چاپ را نیز در مجموعه‌اش داشته باشد اما با توجه به جامعه سنتی ما این کار خیلی زود اتفاق افتاد.
 
راهبر با بیان اینکه باید کمی به لیتوگرافان تنفس داده می‌شد، افزود: قبول دارم که این کار اجتناب‌ناپذیر است اما باید شرایطی در نظر گرفته می‌شد که لیتوگراف‌ها خیلی راحت در دل چاپخانه‌ها حذف نمی‌شدند زیرا لیتوگران اتحاد نظر نداشتند و از علم روز عقب افتادند درحالی که اگر ما هم در فرایند چاپ دیجیتال وارد می‌شدیم، می‌توانستیم وضعیت اقتصادی بهتری داشته باشیم.
 
وی با طرح این موضوع که با توجه به شرایط کنونی تصمیم دارم در سال جاری از صنف لیتوگرافان خارج شوم، گفت: من پیش از این تمام دستگاه‌های فرایند سنتی لیتوگرافی را داشتم اما الان فقط پلیت‌ستر خود را نگه داشتم و بقیه را جمع کردم و در حال تغییر کاربری هستم و به دلیل موقعیت مجموعه کاری به صنف سیستم تهویه مطبوع حرارتی برودتی ورود پیدا خواهم کرد.
 
راهبر با بیان اینکه در سال ۹۹ من درآمدی نداشتم، عنوان کرد: ممکن است با تنها دستگاهی که از مجموعه‌ام باقی مانده است، در آینده نزدیک با یک چاپخانه هم مشارکت کاری داشته باشم اما تغییر رویه کاری را دنبال خواهم کرد زیرا در حوزه لیتوگرافی کل سال بیکار بودم و با توجه به هزینه‌های جاری یک مجوعه تصمیم گرفتم که به سراغ شغل دیگری بروم.
 
وی همچنین در پایان با توصیه‌ای به همکاران و هم‌صنفی‌های خود گفت: در این زمینه توصیه‌ای که می‌توانم به همکارانم داشته باشم تا مجبور به تغییر شغل و رویکرد حرفه‌ای نشوند این است که تا زمان باقی است بهتر است که به حوزه چاپ دیجیتال وارد شوند زیرا بهتر از لیتوگرافی است و چاپ دیجیتال در آینده نقش پررنگ‌تری خواهد داشت و چاپخانه‌های کوچک هم به‌مرور از بین می‌روند و بیشتر فرایند بسته‌بندی باقی می‌ماند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط