یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
«جاده سنگی صلح» در بازار کتاب

کتاب «جاده سنگی صلح» با موضوع پناه‌جویان سوری با ترجمه سیدعلی شجاعی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انتشارات کتاب نیستان کتاب «جاده سنگی صلح» را که با موضوع پناه‌جویان سوری برای مخاطبان نوجوان نوشته شده است را با ترجمه سیدعلی شجاعی منتشر کرد.

این کتاب به قلم مارگارت روزز برای کودکان گروه سنی «ج» با لحنی شاعرانه، به بیان ماجرایی می‌­پردازد که به پناه‌جویان سوری مرتبط می‌شود به صدها هزار زن و مرد و کودکی که برای فرار از جنگ، زادگاه خود را ترک کرده و با آرزوی رسیدن به سرزمینی که در آن خبری از بمب و مرگ بی‌گناهان نباشد، به راه افتادند و چه بسا که در این مسیر جان خود را از دست دادند.

راوی داستان، دختربچه­‌ای روستایی است که زندگی خانواده­ کوچک خود را شرح می­‌دهد:
هر روز صبح
 آن روزها که ما هنوز در خانه خودمان بودیم
خروس برایم می‌­خواند:
«راما بیدار شو!»
و من از رختخواب گرمم،
صدای مادرم را می‌­شنیدم که صبحانه آماده می­‌کرد؛
نان و ماست و گوجه­ فرنگی‌­های آبدار قرمز،
که از باغ خودمان چیده بودیم.  

او از بازی در مزرعه­ آفتابگردان و قصه‌­هایی که زیر درخت پرتقال گفته‌ ­می‌­شد، تعریف می‌‌کند تا این­که جنگ می‌­آید و زندگی را تغییر می‌­دهد. غذا کم می­‌شود و مردم شروع می­‌کنند به ترک سرزمین­شان و رودخانه‌­ای میان زمین­‌های خاکی روان می‌­شود که امید قطرات آن را حرکت می­‌دهد. کتاب، توصیف شاعرانه­‌ای از رنج­های پناهجویان را بازگو می‌کند و جملاتی از یاد نرفتی از زبان قهرمان خود درباره آخرین شب اقامتش در خانه و یا خداحافظی او از باغ گل‌هایش را به مخاطب تقدیم می‌کند.

تصویرسازی کتاب که از سوی هنرمند سوری، نزار علی بدر و با استفاده از سنگ­‌های کنار ساحل اگریت انجام گرفته که به شکلی غیرمنتظره، احساسات قهرمانان «جاده­ سنگی صلح» و شرایط پیچیده­ آن‌ها را به ­وضوح نشان می‌­دهد.

مارگریت روزز، ­نویسنده­ هلندی کتاب­‌های کودک، پس از دیدن آثار سنگی او در اینترنت، ترغیب شده تا داستان «جاده سنگی صلح» را بنویسد تا شاید کمکی به مهاجرین سوری و معرفی این داستان واقعی به مخاطبان بیشتری در سراسر دنیا باشد.

حق انتشار (کپی‌­رایت) انحصاری فارسی این کتاب را انتشارات کتاب نیستان خریداری کرده­ ­است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها