دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
تخیل غذای ذهن پویا و دروازه‌ شناخت واقعیت‌ است

پگاه خدادی که به تازگی کتاب «شمشیر‌های امپراتور» را ترجمه کرده، معتقد است تخیل غذای ذهن پویا و دروازه‌ای به روی شناخت واقعیت‌هاست.

پگاه خدادی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کتاب «شمشیرهای امپراتور» که به تازگی از سوی انتشارات بهنام منتشر شده است، گفت: این کتاب نخستین کتاب از سه‌گانه‌ای به نام «داستان سریر سنگی» است که توسط برایان استیولی، نویسنده‌ سرشناس آمریکایی نوشته شده است. ترجمه‌ی اثر را از ابتدای سال 96 آغاز کردم و به همت انتشارات بهنام و با خرید حق کپی‌رایت و به صورت قانونی، همراه با امضای نویسنده برای اولین بار در ایران به چاپ رسید.
 
این نویسنده و مترجم در ادامه توضیح داد: برایان استیولی که از رشته‌ داستان‌نویسی خلاق از دانشگاه بوستون آمریکا فارغ‌التحصیل شده، پیش از آغاز به نوشتن این کتاب زمانی را به تدریس فلسفه و تاریخ گذرانده، و این موضوعات را بعد‌ها دستمایه کار خود قرار داده است. استیولی، به شکلی زنده و واقعی جهانی زاده‌ تخیل خود را به تصویر می‌کشد و در این جهان از عناصر فانتزی به خوبی بهره می‌برد. داستان وی شاید نمونه‌ای نادر در نوع خود باشد که در آن به شکلی یکسان شاهد تلفیق عناصر فانتزی و قدیم با همتایان جدیدشان در جهان امروز هستیم.
 
وی افزود: کتاب «شمشیر‌های امپراتور» به طور هم‌زمان از زبانی جدی و همچنین شوخی‌آمیز بهره گرفته، و در عین حال پر از اتفاقات خیال‌انگیز، شخصیت‌های جالب و ملموس، وقایع پیش‌بینی ‌ناپذیر، و راز‌های پنهان است که نویسنده با زیرکی در کتاب‌های بعدی این سه‌گانه یک به یک از آن‌ها پرده برمی‌دارد.
 
به گفته خدادی، این داستان هر چند داستانی تخیلی است، هسته‌ اصلی آن را احساسات و روابط انسانی نظیر عشق، تردید، ترس، امید، خشم، اندوه و شادی تشکیل داده‌اند که ما همگی در زندگی روزمره‌ خود با آن‌ها مواجه هستیم. شاید این ویژگی در کنار روایت ساده و شیرین نویسنده، از جمله دلایل اصلی موفقیت این کتاب و قرار گرفتن آن در صدر پر‌فروش‌ترین کتاب‌های فانتزی در سطح بین‌المللی از سال 2014 تا کنون باشد.

 

خدادی با بیان اینکه تخیل غذای ذهن پویا، و دروازه‌ای به روی شناخت واقعیت‌هاست، گفت: امروزه داستان‌های تخیلی که اغلب در جهان‌های فانتزی اتفاق می‌افتند، با استقبال نسل نوجوان و جوان مواجه شده‌اند. داستان فانتزی ما را برای زمانی هر چند کوتاه از شلوغی شهر و خیابان‌های آن جدا کرده و با خود به جهانی می‌برد که در آن با قهرمان‌ها به سفری دور و دراز رفته و در کنار ایشان به سرزمین‌های ناشناخته، به اسطوره، و به تاریخ سر می‌کشیم، با موجودات خیالی همسفر می‌شویم و به تماشای نبرد میان خیر و شر می‌نشینیم. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها