شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۵
هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد گشایش یافت

هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد مقدس با حضور سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این شهر گشایش یافت.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این آیین علاوه بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد، استاندار و جمعی از مسوولان فرهنگی و هنری، استانی و محلی به همراه جمعی از قاریان برجسته و ممتاز کشور و مردم حضور داشتند.

به گفته سیدسعید سرابی، دبیر هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت، این نمایشگاه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مهم در عرصه استان است که همه ساله شاهد برپایی آن در ماه مبارک رمضان هستیم و امسال با 630 غرفه میزبان شرکت‌کنندگان خواهيم بود.

وی با بیان این‌که این نمایشگاه به عنوان یکی از بزرگترین و با کیفیت‌ترین نمایشگاه‌ها در سطح کشور از دیرباز مطرح بوده، گفت: هماهنگی و همدلی میان دستگاه‌های استان خراسان‌‌رضوی یکی از مهم‌ترین دلایل این ادعا است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی اظهار کرد: ستاد اجرایی این نمایشگاه از چندین ماه پیش فعالیت خود را با تشکیل جلساتی با محوریت آیت‌الله علم الهدی، استاندار و معاونان استاندار ،شهردار و نمایندگان دستگاه‌های استان آغاز کرد.

سرابی یکی از شاخصه‌های اصلی نمایشگاه قرآن مشهد را حمایت و همکاری همه سازمان‌ها به صورت داوطلبانه عنوان کرد و گفت: با توجه به مشکلات بودجه‌ای که امسال سازمان‌های دولتی با آن مواجه بودند امکان برگزاری نمایشگاه برای ما وجود نداشت که با حمایت ویژه شهرداری مشهد بودجه مورد نیاز تامین شد.

وی اظهار کرد: این دوره از نمایشگاه شامل 30 بخش از جمله قرآن و فرهنگ رضوی، محافل انس با قرآن با حضور قاریان برجسته بین‌المللی، مشاوره‌های قرآنی، حفظ قرآن کریم، بخش عترت و ولایت است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی ادامه داد: برپایی نمایشگاه قرآن و عترت در دهه نخست ماه مبارک رمضان، توجه ویژه به بخش سبک زندگی و عفاف و حجاب، تصویب وظایف دستگاه‌های اجرایی، پوشش رسانه‌ای صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه است.

سرابی با بیان این‌که مدت برگزاری نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته سه روز افزایش یافته است، گفت: شعار اصلی هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد «سبک زندگی قرآنی» است.

هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد مقدس به عنوان بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی و قرآنی استان و شرق کشور از نهم ماه مبارک رمضان به مدت نه روز در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد مقدس برپا خواهد بود.

در این رویداد بزرگ قرآنی استانداری خراسان‌رضوی، شهرداری مشهد، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد، اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌رضوی، آستان قدس رضوی، صدا و سیمای مرکز خراسان‌رضوی، میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و سایر ادارات و نهادهای استان به عنوان عضو ستاد، همکاری می‌کنند.

یوسف امینی، قائم مقام هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت خراسان‌رضوی در این آیین تاکید کرد: با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر الگو قرار دادن قرآن کریم در زندگی، شعار هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت «سبک زندگی قرآنی» تعیین شد و در همین راستا برنامه‌های ویژه‌ای مانند برگزاری همایش با موضوع سبک زندگی قرآنی را میزبان هستیم.

همایش سبک زندگی، همایش فرهنگ رضوی و قرآن، اجرای نمایش‌های قرآنی، جُنگ قرآن ویژه کودکان از  برنامه‌های ویژه این دوره است.

برگزاری محافل انس با قرآن با حضور قاریان برجسته بین‌المللی، کارگاه‌های تصیح نماز، ارایه مشاوره‌های قرآنی و رونمایی از کتاب‌ها و نرم افزارهای قرآنی از دیگر برنامه‌های این دوره از نمایشگاه قرآن و عترت است.

هشتمین دوره نمایشگاه در سی گروه تقسیم می‌شود که بخش نشر مکتوب، قرآن و نسخ خطی، مراسم و محافل، شعر و ادب با محوریت قرآن و عترت، فیلم‌های قرآنی، هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی است.

تفسیر قرآن کریم، تجلیل از خادمان قرآنی با معرفی این خادمان، فرهنگ حجاب و عفاف، مشاوره‌های قرآنی، عترت و ولایت و پژوهش از دیگر بخش‌های این نمایشگاه است.

در این دوره از نمایشگاه، ناشران و هنرمندان خارجی و قاریان از کشورهای لبنان، سوریه، ترکیه، عراق، مصر و سوریه حضور دارند.

هشتمین نمایشگاه قرآن و عترت خراسان‌رضوی به مدت نه روز در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد مقدس برپاست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط