شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۵
نهمین نشست درس گفتارهایی درباره جامی برگزار می‌شود

نهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره جامی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره جامی با حضور قدرت‌الله طاهری با عنوان «شعر در خدمت تبیین؛ استفاده جامی از ظرفیت‌های تبیین کنندگی شعر در شرح اصلاحات عرفانی در لوایح» در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

شرح متون عرفانی سابقه‌ای غنی در فرهنگ ایرانی و اسلامی دارد و جامی از آن دسته شاعر شارحانی است که در مقام آفرینش ادبی، اشعار پرمایه‌ای سروده و همزمان، در کسوت و جایگاه شارحانی قرار گرفته که به تبیین نظریه‌ها، آرا و اصطلاحات بزرگ‌ترین عارفان مسلمان از جمله ابن‌عربی پرداخته است.

نقش دوگانه همزمانی که جامی داشته، او را در سرایش اشعار عارفانه، به بهره‌گیری عالی از عرفان نظری واداشته است. او در مقام شرح آرا، عقاید و اصطلاحات و تعابیر عرفانی به دلیل ذوق وافر هنری و شعری و تمرین و ممارستی که در این فن شریف داشته، از ظرفیت‌های بالقوه تبیین‌کنندگی و اقناع‌بخشی شعر آگاه بوده و در شروح خود از این ظرفیت‌ها در گشودن گره‌های غامض مباحث و تعابیر عارفانه استفاده کرده است.

جامی در رساله‌ی «لوایح» قالب رباعی را به خدمت نثر درآورده و پس از شرحی منثور که درباب هر تعبیر و اصطلاحی آورده، از یک تا چند رباعی سروده است که این رباعیات در قیاس با شرح منثوری که پیشتر آمده، دلالت‌گر، تبیین‌کننده‌تر و اقناع‌پذیرتر هستند. همچنین در رساله «شرح رباعیات» بنا به سنت مألوف و معروف، از زبان نثر برای تبیین شعر بهره برده است. در این رساله، جامی با استفاده از نظریه‌های عارفان پیش از خود، نظریه وحدت وجود را در قالب رباعی ریخته و چندین رباعی غامض در این باب سروده و خود به دشواری آن پی برده و پیش از آنکه دیگری بر سروده او شرحی نویسد، خود به آن کار اقدام کرده است.

نشست «شعر در خدمت تبیین؛ استفاده جامی از ظرفیت‌های تبیین کنندگی شعر در شرح اصلاحات عرفانی در لوایح» چهارشنبه ۲۴ آبان از ساعت ۱۶ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها