جمعه ۱۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
تخفیف ٢۵ درصدی «شرح تاریخ یمینی» برای دانشجویان تاریخ و ادبیات

کتاب «شرح تاریخ یمینی (الیُمنی فی شرح الیَمینی)» اثر صدرالأفاضل حسین بن قاسم خوارزمی (درگذشته ۶١٧ قمری)، با تصحیح و تحقیق عاطفه زندی از سوی انتشارات مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط‌عمومی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، کتاب «شرح تاریخ یمینی (الیُمنی فی شرح الیَمینی)» اثر صدرالأفاضل حسین بن قاسم خوارزمی (درگذشته ۶١٧ قمری)، با تصحیح و تحقیق عاطفه زندی از سوی انتشارات مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) منتشر شد.


در یادداشت کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی بر آغاز این کتاب آمده است: «در میان متون فارسی و عربی برجای مانده از سده‌های پیشین، شمار چشمگیری، هم از جهت ارزش‌های ادبی و هم سودمندی‌های تاریخی و جغرافیایی اهمیّت خاص دارند: از یکسو، ادیبان از ارزش‌های ادبی اثر برخوردار می‌شده‌اند و بسا که با شرح و بسط متن، بر فایده‌های آن برای متعلّمان و دیگر دلبستگان به ادب فارسی، عربی و تاریخ می‌افزودند و از سوی دیگر، این قبیل متون، برای تاریخ‌نگاران و پژوهشگران تاریخ در حوزۀ موضوعات مربوط به اسلام و ایران سودمندی‌های قابل توجه داشت.

یکی از مهم‌ترین متون تاریخی، که ارزش‌های ادبی آن از هنگام تألیف قابل توجه بوده و شماری از عالمان اهل ادب و لغت بر آن شرح نوشته‌اند، الیمینی، اثر ابونصر عُتبی است که در عین حال، از جمله مآخذ مهم تاریخی مربوط به عهد غزنوی و به‌ویژه سلطان محمود غزنوی محسوب می‌شود. الیُمنی، که اینک در دسترس خوانندگان و پژوهشگران قرار دارد، از جمله شروح مهم الیمینی است، اثر صدرالأفاضل خوارزمی. این شرح گذشته از ارزش‌های ادبی، متضمّن فواید تاریخی قابل توجه است و به‌ویژه، مقدمه و تعلیقات کتاب، بر سودمندی‌های متن افزوده است.»

این کتاب در ٣۵٨ صفحه، با شمارگان ٢٠٠ نسخه و به بهای ٢٩۵ هزار تومان نشر یافته است که دانشجویان و پژوهشگران رشته‌های تاریخ، ادبیات فارسی و ادبیات عرب، تا دهم آذر، از تخفیف ٢۵ درصدیِ خرید آن برخوردار خواهند شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها