جمعه ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۸

مرکزی-نشست انجمن شاعران نوجوان روشنا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در روستای شهابیه خمین با حضور بابک نیک طلب شاعر کودک و نوجوان ، برگزاری بخش شبیه خوانی جشنواره بین المللی آئین های نمایشی در تفرش، برگزاری شب شعر «داغ غزل» در اراک، از عناوین اخبار فرهنگی و ادبی استان مرکزی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اراک، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی در این نشست گفت: حضور شاعران و نویسندگان ملی در مراکز کانون پرورش فکری شهرستان‌های استان و هدف تمرکز زدایی از حضور این افراد در شهرهای بزرگ رویکرد پارسال و امسال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان است.

احسان منصوری ادامه داد: آشنایی کودکان و نوجوانان با شاعران و نویسندگان ملی، خوانش آثار آنها و الگوگیری در سخت کوشی و استمراراین افراد صاحب نام در حوزه ادبیات رهاورد برگزاری این نشست ها است.

وی افزود: یکی از رویکردهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی در سال جاری دعوت یکی از افراد صاحب نام حوزه ادبیات در هر ماه در مراکز تحت پوشش است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی یادآور شد: ۱۳ هزار و ۵۰۰ عضو ثبت نام شده در سامانه از برنامه‌های فرهنگی، هنری و آموزشی کانون های استان استفاده می‌کنند.

منصوری با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی اعضا نسبت به پارسال، افزود: در سطح استان مرکزی ۴۵ مرکزثابت و پنج مرکز سیار و پستی فعالیت دارند.

بابک نیک طلب شاعر و نویسنده کودکان و نوجوانان است او با کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری، شورای شعر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شورای شعر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان همکاری داشته و سردبیری و نظارت بر بخش شعر مجلات مختلفی را نیز عهده‌دار بوده‌است.

او نفر اول بخش شعر کودک و نوجوان و برنده سرو زرین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در سال ۱۳۸۹ شده ‌است.نیک‌طلب اولین کتاب مستقلش «پیشواز روشنی» بود که در سال ۱۳۷۱ منتشر کرد. این کتاب، برنده لوح زرین چهارمین جشنواره کتاب سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برنده کتاب سال سروش نوجوان در سال ۱۳۷۳ شده‌است.


برگزاری بخش شبیه خوانی جشنواره بین المللی آئین های نمایشی در تفرش

جلسه هماهنگی بیست و یکیمن جشنواره آیین های نمایشی سه شنبه ٢۴ مرداد در سالن حلسات فرمانداری تفرش برگزار شد؛ در این جلسه جواد اتابکی سرپرست فرمانداری شهرستان تفرش گفت: شهرستان تفرش بواسطه قدمت تاریخی که به قبل از اسلام بر می گردد سرمایه های تاریخی و معنوی بسیاری دارد و در طول تاریخ تکایا مختلف و متنوعی در این شهرستان بنا شده است.

سرپرست فرمانداری تفرش تاکید کرد در شهرستان یکسری ظرفیت هایی وجود دارد که در کمتر از جای کشور پیدا می شود‌ و گواه این ادعا وجود قدیمی ترین تکیه کشور در شهر تفرش و در محله زاغرم است جواد اتابکی ضمن استقبال و اعلام آمادگی جهت برگزاری باشکوه این جشنواره در شهرستان تفرش بیان کرد برگزاری این دست برنامه ها قطعا موجب معرفی هر چه بیشتر شهرستان تفرش در سطح کشوری و رونق صنعت گردشگری شهرستان خواهد شد.

در ادامه حسین محمودی فر، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ضمن تشکر از پذیرش میزبانی شهرستان تفرش این جشنواره را فرصتی برای معرفی تفرش و استان مرکزی در عرصه تعزیه برشمردند.

وی همچنین ضمن اشاره به مفاخر تفرش به ویژه در عرصه هنر شبیه خوانی و سایر ظرفیت های موجود از جمله تکایای قدیمی و نیز وجود قدیمی ترین تکیه ایران در تفرش از حمایت اداره کل از این جشنواره خبر داد و ابراز امیدواری کرد: تفرش میزبانی شایسته ای را از این جشنواره بعمل خواهد آورد.
درپایان، اعضای جلسه به بازدید میدانی از تکایا زاغرم، شش ناو، میانده و خلچان پرداختند.

شایان ذکر است، بخش شبیه خوانی بیست و یکمین جشنواره بین المللی آئین های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان تفرش در مدت ۴ روز برگزار می‌شود و سایر قسمت های این جشنواره در سایر استان‌ های کشور برگزار خواهد شد و اختتامیه آن در شهر گرگان می باشد.برگزاری شب شعر «داغ غزل» در اراک

شب شعر حسینی «داغ غزل» به همت محفل ادبی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی شامگاه سه شنبه ۲۴ در اراک برپا شد. در این مراسم شاعران ومدیجه سرایان مجتبی خرسندی، محمد میرزائی بازرگانی، علی مردی پور، احمدی علوی و عباس احمدی دبیر محفل ادبی کتابخانه های عمومی استان، اشعار خود را درسوگ شهادت امام حسین(ع) قرائت کردند.

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در  سفر استانی خود به استان مرکزی نیز در شب شعر حسینی «داغ غزل» شرکت کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها